Reklam

Yazıcı Satın Alırken Bunlara Dikkat Edin

Yazıcı Satın Alırken Bunlara Dikkat Edin
31 Mayıs 2021 - 12:31

Günümüzde hızla gelişen teknoloji ve ortaya çıkan farklı ihtiyaçların sonucunda; yazıcılar da bir hayli çeşitlendi. Seneler önce bir yazıcı tercih etmek kolay bir işlem olsa da bugün bir yazıcı satın almadan önce onlarca farklı hususa dikkat etmeniz gerekiyor. Öyle ki; ofis çalışanları için ayrı, ev kullanıcıları için ayrı ve hatta eğitimciler için dahi ayrı modeller üretilebiliyor. Tüm bunların yanı sıra; satın alacağınız yazıcının markası, destek ağı, dolum ürünleri ve benzeri hususlar da kullanımınızı büyük ölçüde etkileyebiliyor.

​​​​
Yazıcı Satın Almadan Önce Bu Soruları Cevaplayın!
Yazıcı satın almadan önce yanıtlanması gerekli en önemli sorulardan birisi de yazıcıyı ne için satın aldığınızdır. Evde mi kullanılacağı yoksa ofiste mi kullanılacağı oldukça önemli bir soru olmakla birlikte tüm seçimlerinizi doğrudan etkileyecektir.


1 – Hangi Yazıcı Türü Size Uygun?
Bu sorulardan en önemlisi kuşkusuz yazıcıyı ne amaçla satın aldığınızdır. Örneğin; eğer fotoğraf baskısı alabileceğiniz profesyonel bir yazıcı arıyorsanız, bu noktada renk kalitesi ve teknolojisi ile kendini kanıtlamış renkli baskı yapabilen bir yazıcı satın almalısınız. Ancak yalnızca evde kullanabileceğiniz basit bir yazıcı arıyorsanız, bu durumda siyah – beyaz çıktı alma fonksiyonuna sahip yazıcılar dahi sizin için uygun olabilir.

Eğer mürekkep püskürtmeli bir yazıcı satın alacaksanız, mutlaka kartuş fiyatlarına göz gezdirmeli ve bütçenizle uyumlu olduğundan emin olmalısınız. Mürekkep kartuş nedir diye soracak olursanız; kartuşlar yazıcıların baskı işlemini tamamlaması için gerekli olan mürekkebi içerisinde barındıran parçalardır. Kaliteli baskı almak isteyen kişilerin mutlaka orijinal kartuş kullanması gerekir.
Orijinal kartuşlar maliyetli olsa da yüksek kaliteye sahiptir. Ayrıca yazıcı sağlığını da optimum seviyede tutar.

2 – Yazıcı Nereye Yerleştirilecek?
Eğer profesyonel amaçlarla değil de ev içi kullanım amacıyla bir yazıcı satın alıyorsanız; mutlaka satın alacağınız yazıcının kapladığı alanı ve güç tüketimini de göz önünde bulundurmalısınız. Profesyonel kullanım için üretilen yazıcılar genellikle oldukça fazla alan kaplar. Çünkü bu tip yazıcılar, ofis içi kullanım göz önünde bulundurularak üretilir. Ayrıca yüksek performansa ve kaliteye sahip olduğundan, güç tüketimleri de diğerlerine oranla yüksek olacaktır.

 Ev kullanımı için satın alacağınız yazıcının mutlaka uygun boyutlara sahip olması ve ayrıca tıpkı beyaz eşyalarınız gibi enerji tüketimi açısından size yardımcı olması gerekir. Başlangıç sınıfı mürekkep püskürtmeli yazıcılar çoğunlukla bu kullanım için uygundur. Eğer sizler de evde kullanacağınız bir yazıcı arıyorsanız, mürekkep püskürtmeli yazıcılar sizin için ideal bir seçenek olabilir.

3 – Ne Sıklıkla Kullanacaksınız?
Eğer küçük bir ofise sahipseniz ya da evde kullanım için bir yazıcı satın alıyorsanız, muhtemelen ayda en fazla 50 ila 60 adet baskı alacaksınız. Bu gibi durumlarda aynı anda hem yazıcı hem tarayıcı hem de fotokopi fonksiyonunu bir arada barındıran mini cihazlar sizin için mükemmel bir tercih olacaktır.
Ancak söz konusu profesyonel kullanım ise, yani ayda 100 adetten fazla çıktı alıyorsanız, lazer yazıcılar sizin için mükemmel bir fırsat olabilir. Giriş seviye lazer yazıcılarda bulunan tonerler ortalama 1000 çıktılık kapasiteye sahiptir. Kalabalık ofislerde dahi çalışanlarınızın ihtiyacını kolaylıkla giderebilir.
Eğer büyük bir firmaya sahipseniz ve çok sık dosyalarla uğraşıyorsanız, bu noktada ürünleri biraz filtrelemeniz gerekiyor. Sırasıyla toner kapasitesi, baskı hızı, tarama hızı ve baskı kalitesi bu gibi bir kullanım için en önemli kriterlerdendir.
Yazıcı satın almadan önce 
yazıcı karşılaştırma yapmanızda da pek tabii fayda var. Sektörde büyük ölçüde lider markalar bulunuyor olsa da fiyat olarak birbirine yakın olan yazıcı modellerinin arasında büyük bir uçurum bulunabiliyor. 

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum