17 Ekim 2018 00:01
-A +A
Halil Demir

Halil Demir

YEREL KALKINMANIN ANAHTARI: YÖREX

YÖREX (Yöresel Ürünler Fuarı) Fuarı 24-28 Ekim tarihleri arasında meraklılarına kapılarını dokuzuncu kez açacak. “Sizin Oraların Nesi Meşhur” sloganıyla başlanılan bu fuar Antalya Ticaret Borsası tarafından düzenleniyor ve Yönetim Kurulu Başkanı Ali Çandır hız kesmeden tanıtıma devam ediyor.

Türkiye’nin her yerinde artık tanınır hale gelen YÖREX’de sucuktan, tarhanaya, oltu taşından bıçağına, pekmezinden balına, armuttan portakala, un helvasına, künefesine, yaşmağına ve daha birçok ürüne kadar yerel değerler bizleri bekliyor. Yöresinin adını almış ürünler burada olacak.

Başkan Çandır “Tarım Analiz” Programı’nda “12 bin yıllık Anadolu’nun yoğurduğu, el emeğinin biriktiği yöresel ürünleri keşfetmeye başladık. YÖREX’e başladığımızda 109 coğrafi işarete sahip ürün vardı. Şuan bu sayı 370’e çıktı. 403 tane de başvurusu kabul edilmiş ürün var. Coğrafi işaret alınmış ürünlerin %70’i tarım ve gıda ürünü. Dünya’da bu alanda yaklaşık 100 milyar dolarlık pazar var.” diyor.
Yöresel ürünlerimizin değerini fark etmek, gerçek anlamda yerli üretime destek vermek demektir. Eğer kendi ürünlerimize sahip çıkamazsak en küçük ortak yönlerini bulan başka ülkeler bu ürünlerimize sahiplenmeye çalışabilirler. Önce yerelde, sonra uluslararası alanda bizim olanlara sahip çıkmalıyız. Bunlardan para kazanmasını da öğrenmeliyiz.
YÖREX fuarlarında hep coğrafi işaretin önemine dikkat çekilmeye çalışılıyordu. Artık bu yıl ve bundan sonra ziyaretçiler bu konunun önemini fuar dolayısıyla biraz daha anlamış olacaklar.

Coğrafi işaret almaya namzet yaklaşık 3 bin civarında ürün olduğu söyleniyor. Ayrıca tam anlamıyla değerlendirildiğinde 15-20 milyar dolarlık ekonomik hacminin olduğu da belirtiliyor. O zaman ülkemiz daha bu işin başında demektir. Bütün yöresel ürünlerimizi belgelendirip, bunlardan ekonomimize gelebilecek katma değerleri artırmanın yoluna bakmalıyız.
Yöresel ürünlerin değerlendirilmesi demek kırsal kalkınma demektir. Ülkemizin gelişmişliği az, ana yollardan uzak, fabrikalaşmamış yörelerinden şehirlere olan göçler dolayısıyla ortaya çıkan sıkıntıları göz önünde tutmalıyız. Göçlerin olduğu yöreleri kalkındırabilirsek gelişmişliğin ülke sathına yayılmasına katkı koymuş oluruz. Bunun için de coğrafi işaret, değerlendirilmesi gereken büyük bir fırsat.
YÖREX’in temel amaçları arasında yöresel ürünlerin ticarileşmesini desteklemek, markalaşmayı sağlamak, bu ürünleri üreten işletmelerin kapasitesini artırmak ve bu ürünleri kamuoyuna mal etmek bulunuyor.

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB)’nin izni ve destekleriyle gerçekleştirilen YÖREX Fuarı’nı her yıl olduğu gibi bu yıl da mutlaka ziyaret edeceğim. Ülkemizin farklı köşelerinden getirilen ve bizlere sunulan yöresel değerlerimizi tatmak, görmek, almak velhasıl hak ettiği değeri göstermek adına fırsatı bulunan herkesi kendi adıma davet etmek istiyorum.
Gelin hep birlikte ülkemizin yöresel değerlerine sahip çıkalım.

Facebook'ta paylaş butonu
Print
Yorum Yap
Yorumunuz
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Facebook Yorumları
Dikkat Çekenler
Yazarlar
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Alıntı Yazarlar
Anket

Sayfalar
Duyurular
Linkler
Arşiv
Günlük Gazeteler
Oku
Ziyaretçi Defteri
Hava Durumu
Hava Durumu
Yükleniyor...