4 Mart 2019 00:01
-A +A
Sertaç Kelleci

Sertaç Kelleci

YAPAY ZEKA SAVAŞLARI

Son dönemlerde yazılım dünyasında sıkça duyduğumuz ArtificialIntelligence (AI), Türkçe adıyla YAPAY ZEKA teknolojileri artık silahlarda kullanılmaya başlandı.
Peki nedir bu yapay zeka?
Kavram olarak temelde insan eliyle üretilmiş cihazlara insan gibi düşünebilme yeteneği kazandırma ya da insan kabiliyetlerini yine insan tarafından üretilmiş robotlara aktarabilmedir.
Savaş sanayisinde yapay zeka kullanabilmek için bilimsel çalışmalar yapan ülkeler; ABD, Rusya, Çin, İsrail ve Güney Kore… Bu ülkeler insansız otonom silahlar yani ‘Katil robotlar’ üretmek için araştırma ve geliştirme çalışmaları yapıyor. Katil Robot terimi silah sanayi ile yapay zekanın birleşimiyle ortaya çıkan bir terim.
İnsan kontrolünün dışında, insandan bağımsız olarak karar veren bu ölümcül silahların kullanılmaya başlanması savaş sektöründe barutun icadı kadar yeni bir devir açılmasına sebep olacak. Bilinen savaş yöntemlerinin dışında savaşa yeni bir karakter kazandıracak.
ABD teknoloji şirketlerinin dünya zirvesinde bulunmasına karşı, Çin teknoloji şirketleri kısa sürede 3,8 trilyon dolarlık dijital ekonomiye ulaştı. Türkiye dijital ekonomisinin yaklaşık 22 milyar dolar olduğu söylersek Çin ve ABD ekonomisinin büyüklüğü daha anlaşılır hale geliyor. Bu bütçenin büyük çoğunluğu yapay zeka teknolojilerine aktarılıyor.
Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in stratejik bir toplantıda Rusya’nın ABD savunmasını yenebilmesi için yapay zeka teknolojisinin önemli olduğunu ayrıca bu alanda liderliği alan ülkenin dünyayı yöneteceğini vurguladı.
Ancak SpaceX ve Tesla gibi dev teknoloji şirketlerinin sahibi işadamı Elon MUSK yapay zeka teknolojisinin silah sanayinde kullanılmasına karşı çıkıyor. Çünkü bu tarz silahların despot ülkelerin ve teröristlerin masum insanlara karşı kullanabileceğini ya da bu tarz silahların hacklenmeye açık olacağını düşünüyor.
Konu hepimize ilk bakışta ütopik olarak görünse de gelecekte küresel gücün en önemli bileşenlerinden olan askeri güç, yapay zeka teknolojisiyle yeni bir boyut kazanacak. Silah şirketlerinin yerini yapay zeka teknolojisi üzerine çalışma yapan şirketler alacak. Yapay zeka teknolojilerini geliştiren ülkeler sadece askeri alanda değil, ekonomik ve uluslararası anlamda da güç sahibi olacak.
 
 

Facebook'ta paylaş butonu
Print
Yorum Yap
Yorumunuz
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Facebook Yorumları
Dikkat Çekenler
Yazarlar
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
YOLUN SONU

YOLUN SONU

18:40 17 Mayıs 2019
Alıntı Yazarlar
Anket

Sayfalar
Duyurular
Linkler
Arşiv
Günlük Gazeteler
Oku
Ziyaretçi Defteri
Hava Durumu
Hava Durumu
Yükleniyor...