24 Nisan 2018 00:01
-A +A
Abdülkadir AĞLAMAZ

Abdülkadir AĞLAMAZ

ÜMMET NASIL AYAĞA KALKAR

Cumartesi günü İslami STK’ların Antalya’ya davet ettikleri ve İmam Hatip Konferans Salonunda Antalyalılar ile buluşan değerli gazeteci ve yazar Ahmet Taşgetiren hocamız ümmet nasıl ayağa kalkar adlı konferansıyla gönüllere şifa mahiyetinde bilgiler sundular
Evet bana göre son iki yüzyılın en büyük sıkıntısı ümmetin içinde bulunduğu bu hengamedir, ne hazindir ki, Ümmet olarak bir araya gelip Vahdet’i temsil eden çalışmaların ve gayretin içerisinde bulunamadık. Müslümanları Şii, Sünni Vehhabi, Selefi, Sufi, Alevi, ya da Şafii veya Hanefi diyerek mezheplere ayırdılar.

Bu konuda çok hassas olan İslam toplumu da bu dış güçlerin oyunlarına çabuk kanan müminler birbirlerine düşman olarak yetiştiler. Ama ne olursa olsun bu İslam alemi tekrar ayağa kalkmalı büyük oyunların oynandığı bu dönemlerde Müslümanlar çok uyanık olarak kardeş ruhu ile birlik ve beraberlik içerisinde yek vücut tek parça halinde küffara karşı, zalimlere karşı, din düşmanlarına karşı, dik durmasını bilmelidirler ve ayağa kalkmalıdırlar.

Evet, bu çok büyük bir meseledir. şüphesiz ki Müslümanlar birlik ruhunu yakaladıkları zaman  diğer geride kalan bütün sıkıntılardan çok daha kolay ve rahat kurtulacaklardır. Sadece Bu Müslümanların uyanışı için yeterli mi? asla ve asla yeterli değildir. Ahmet Taşgetiren hocamızın sonumu bizi çok başka alemlere götürdü. Evet bugün İslam Amerika’ya da lazım bugün İslam Avrupa’ya da lazım Afrika’ya da Yeryüzündeki bütün coğrafyadaki insanlara lazım ,Amerika’daki obezite olan insanların İslam’daki az yemenin israf etmemenin ne kadar önemli olduğunu anlamaları içim İslam lazım.
Rusya’daki sarhoş toplumun o müptelalıktan kurtulması için İslam lâzım, İngilizlerin o bitmek tükenmek bilmeyen hırslarının Son bulması için İslam lazım, Afrika’daki aç bir insanın kazanıp alın teriyle emeğini elde etmeye çalışması için İslam lazım, bunları uzattıkça uzatabiliriz bütün yeryüzündeki toplumlar için İslam lazım çünkü İslam herkes için bizim için insanlık için lazımdır.
Peki şuraya da bir bakalım mı? Müslümanlar ahlaklı, Erdem’li, dürüst saygın, yalan söylemeyen, itibar edilen, ihanet etmeyen, çalışkan, gayretli biri olmalı değil midir? Buğday satan birisine buğdayın altı neden ıslak diyen peygamberin ümmeti değil miyiz? Bizi kandıran bizden değildir demiyor mu? Peygamberimiz (SAV) ticari ahlakı olmayan günaha harama karşı zaafı olan bir Müslüman, toplumu ihya edebilir mi? Bu ümmeti ayağa kaldırabilir mi? Bu ümmet bu çerçevede ayağa kalkmasının olasılığı nedir?
Evet öncelikle konunun başına dönecek olursak Müslümanlar hal ve hareketini düzeltecek ahlaklı biri olacak Resulullah’ın ortaya koyduğu misyon gibi hayatını devam ettirecek Sahabenin ve tabiinin yaşadığı hayatı yaşayacak ki, ümmet düştüğü yerden kalksın. Anneler babalar Hazreti Aişe, Hazreti Fatıma yetiştirmek için gayret gösterecek ki Ümmet düştüğü yerde kalksın, herkes derdim İslam deyip İslam derdiyle dertlenecek ki, ümmet düştüğü yerden kalksın.

Ben başkasını kandırmam helal ve harama riayet ederim diyen bir Müslüman çıkacak ki Ümmet düştüğü yerden kalksın. her bir nefer benim üstüme düşen görevi yapmalıyım ki ümmet düştüğü yerden kalksın demeli ve bu yolda gayret göstermelidir. Her bir idareci, her bir vazifeli, her bir görevli, Her bir öğretmen, her bir imam kendi görevini yapmalı ki, Ümmet düştüğü yerden kalksın ki tekrar yeryüzüne adaleti dağıtsın tekrar yeryüzünü imanla buluştursun, tevhitle buluştursun, Kuran’la buluştursun ve nice sağlam dürüst toplumlar yetiştirirsin.... Aksi biz değil de bizden sonrakiler gelecek ve bu manada Allah’ın dinine hizmet edecekler Allah onları yüceltecek biz ise imtihanımızı Allah muhafaza kaybetmiş olacağız.

  Evet değerli dava adamı Ahmet Taşgetiren Antalya’dan geçti, böyle çalışmaların bütün il ve ilçelerde yapılması temennisiyle.
  Allah’ın selamı inananların üzerine olsun

Facebook'ta paylaş butonu
Print
Yorum Yap
Yorumunuz
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Facebook Yorumları
Dikkat Çekenler
Yazarlar
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Alıntı Yazarlar
Anket

Sayfalar
Duyurular
Linkler
Arşiv
Günlük Gazeteler
Oku
Ziyaretçi Defteri
Hava Durumu
Hava Durumu
Yükleniyor...