18 Ekim 2017 00:01
-A +A
Ziya Gündüz

Ziya Gündüz

TEKNOLOJİ ÇAĞINDA, ORGANİK AİLE OLMAK!

Türkiye toplumunda ailenin yapısı önemli bir yere sahiptir. Malum aile anne baba ve çocuklardan oluşan bir kurumdur.  Aile içerisinde herkesin farklı sorumlulukları var. Her birey ailesine karşı sorumludur. Toplumları ayakta tutan, ailedir. Ailelerinin dağılması, toplumun zayıflaması demektir. Aile bireylerinin her birinin ayrı ayır sorumluluk bilincinde olması, toplumunda güven içinde olması demektir.   Bunun içindir ki bireyler, en çok aile bireylerine zaman ayırmaları gerekiyor.  İster erkek olsun, ister kadın olsun, isterse yetişkin çocuk olsun, ailesini ihmal eden birey, hayat da her şeyi ihmal eder ve her şeyini yavaş yavaş yitirir. Bu hataya düşmemek için, önce aile bireyleri ile safları sıklaştırmak gerekiyor.

AİLE İÇİ DOĞAL İLETİŞİM YOK, SANAL İLETİŞİM ZİRVEDE
Günümüzde aileler kendi içlerinde çok ciddi bir iletişimsizlik yaşıyorlar. Ev ortamında sohbet yok, muhabbet yok, birlikte çay veya kahve içme bile neredeyse tarih oldu. Hızlı bir şekilde yenen, akşam yemekleri ve herkesin köşesine çekildi bir mekân oldu aile yuvaları. Oysa aile ev, eş, çocuk demek, sıcak samimi bir ortam demekti. Bugün bu sıcak samimi ortamlarda buz gibi teknoloji rüzgârı esmektedir. Aileler bireylerinin bedenleri aynı çatı altında, düşünceleri, kalpleri, duyguları, hayalleri başka yerlerde… Hepimiz toplumun duyarsız gidişinden rahatsızız. Hepimiz toplumu konuşuyoruz. Yalnız toplumu ailelerin oluşturduğunu her defasında es geçiyoruz.   Eğer topluma faydalı olmak istiyorsanız, önce ailenize faydalı birer birey olun.  Zaman sevdiklerinizi sizden almadan önce, onlara zaman ayırın. Sanal ortamda, sadece sanal mutluluklar vardır. Sanal mutluluklarla bir yerlere varmak imkânsızdır.  Hissiz bir dünyada var olmak yerine, hisli ve canlı olan kendi ailemizin dünyasında var olalım.
DOĞAL ORGANİK AİLE OLMAK İÇİN NE YAPMALIYIZ?
Öncelikle şunu net çizmek gerekiyor. Aileler bir yere gitmemeli, aileler kendilerine gelmeleri gerekiyor.  Aileyi yozlaşmaktan kurtaran, toplumun kurtulması adına bir tuğla olmuş demektir.
Baba işten eve gelince, telefonunu bir köşeye bırakması gerekiyor.  Anne şayet çalışıyorsa oda aynısını yapmalıdır. Evde yemek daima birlikte yenmelidir. Çocukların okulda derslerinin nasıl geçtiği sorulmalıdır. Çocuklara, onları bugün mutlu eden en önemli olayın neler olduğu sorulmalıdır. Çocukları bu sorulara bayılırlar. Ve size mutlaka derslerinden ve onları mutlu eden en güzel olayları anlatacaklardır.
 Eğer çocuklar yetişkinse, birlikte gerek Türkiye’nin gerekse dünyanın ve özelde ise Müslümanların durumu hakkında konuşulmalı muhabbet edilmelidir.  Yemekten sonra mutlaka birlikte kitap okunmalı. Birlikte çay içilmelidir.  Ev içerisinde birçok aktivite yapılabilinir. Evin bireylerinin hepsi eve zamanında gelmelidir. İstisnalar hariç tabii ki…
Sonuç
21. yüzyıla baktığımız bulunduğumuz toplumda aileler parçalanmanın dağılmanın eşiğinde. Kimsenin kimseye tahammülü yok. Aile içerisinde şiddet oldukça fazla…  Kendi çocuklarını kendi eşlerini ihmal edenlerin, toplumun ıslahı için yapacak bir şeyleri yoktur. 
Şunu hatırlatmak gerekiyor. Elbette ki teknolojiden yararlanmak gerekiyor. Elbette ki arkadaş, dost, cemiyet çevremiz olacaktır. Yani dışarıda işlerimiz olacak, olmalıdır. Sahadan çekilmeyeceğiz. Yalnız sahada var olalım derken, sahanın beyni olan ailemizi ihmal etmeyeceğiz.
Doğal aile ortamını oluşturmak için var gücümüzle çalışmalıyız.
Muhabbet ile…
 
 
 
 

Facebook'ta paylaş butonu
Print
Yorum Yap
Yorumunuz
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Facebook Yorumları
Dikkat Çekenler
Yazarlar
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Falezlerde ceset şoku

Falezlerde ceset şoku

17:18 14 Aralık 2018
Kahreden intihar

Kahreden intihar

10:35 13 Aralık 2018
Konseyden deprem uyarısı

Konseyden deprem uyarısı

18:00 13 Aralık 2018
Alıntı Yazarlar
Anket

Sayfalar
Duyurular
Linkler
Arşiv
Günlük Gazeteler
Oku
Ziyaretçi Defteri
Hava Durumu
Hava Durumu
Yükleniyor...