23 Mart 2018 00:04
-A +A
Hidayet GÜLTEKİN

Hidayet GÜLTEKİN

SİGARAYI ATIN HAYATI TADIN

Sigarada bulunan nikotin, ciddi düzeyde bağımlılık yapan bir maddedir. Uzmanların uzun yıllara dayalı tecrübesiyle ifade ettikleri çocukluk ve ergenlik döneminde en az bir kez sigarayı deneyenlerin %50'sinin ilerleyen dönemde sigara içme alışkanlığı geliştirmesi nikotinin bağımlılık potansiyelinin bir göstergesi olduğudur.
Sigara içme eylemindeki nikotin, bağımlılığın gelişmesi kadar diğer bağımlılık yapan maddelere de  geçiş noktasında olması sebebiyle tüm toplum tarafından mücadele edilmesi gereken bir eylem planıdır.
Sigarayı sizde bırakabilirsiniz. Sakın geç kaldım demeyin. Kesinlikle geç değildir. Hangi yaşta ve hangi hastalığa sahip olursanız olun sigarayı bırakın ve sağlıklı, kaliteli hayat sürenizi arttırın.

Sigarayı bırakmak için sahip olmanız gereken en temel şey istektir.
Sigaranın kimseye faydası olmamıştır, olmayacaktır. Sigara sebebiyle başınıza gelen kötü olayları listelemeniz ve üzerinde düşünmeniz sizi sigaradan uzak tutmak için bir nedendir. Sigarayı bırakma evresinde bu nedenleri çoğaltmalısınız.
Bir de sigarayı bırakmayı istemenin nedenlerini listelemenizin faydası olacaktır. Örneğin; uzun ve sağlıklı yaşamak, çocuklara iyi örnek olmak, para biriktirmek, tasarruf etmek gibi.

Daha önce sigarayı bırakmayı denediniz ama başaramadınız, tekrar deneyin. Bırakmak istediğiniz müddetçe başarıncaya kadar denemeye devam edin. Cesaretinizi kıranlardan uzaklaşın. Teknik destek alın. ALO 171 i arayın. Sigarayı bırakma polikliniklerin de sizin hizmetinizde olduğunu unutmayın.

Antalya'nın havası dumansız hava sahasıdır. Bu hususta gece gündüz mücadele eden İl Sağlık Müdürü Ünal Hülür ve ekibini tebrik ediyorum. Bu güne kadar sigaraya veda eden yüzlerce vatandaşımızın sağlıklı yaşama kavuşmasına sebep olan isimsiz kahramanlara şükranlarımla...

Facebook'ta paylaş butonu
Print
Yorum Yap
Yorumunuz
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Facebook Yorumları
Dikkat Çekenler
Yazarlar
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Alıntı Yazarlar
Anket

Sayfalar
Duyurular
Linkler
Arşiv
Günlük Gazeteler
Oku
Ziyaretçi Defteri
Hava Durumu
Hava Durumu
Yükleniyor...