3 Nisan 2019 00:02
-A +A
Halil Demir

Halil Demir

RUHSATLI TARIM İLACI YETERSİZ

Tarımsal üretimde zirai mücadele ilaçlarıyla ilgili sorunlar ve tartışmalar devam ediyor. Sorunlardan birisi ruhsatlı ilaç sayısının yetersizliği. Şu aralar üreticiler arasında tartışılan bir konu. Narenciye üretim bölgelerine biraz dikkatimizi versek bu konuşmalara şahit olacağız.
Narenciye üretim bölgelerinde çiçekler açmasına rağmen hala dalında portakal bulmak mümkün. Meyvelerin dalında kalabilmesi için büyüme düzenleyiciler kullanılıyor. Haliyle meyvelerin hasadı gecikince zararlılara karşı ilaç kullanmak gerekiyor. Etkili tarım ilacı bulmak zor olunca zaman zaman ruhsatsız ilaçlara başvurmak gerekebiliyor. Aslında bu ilaçların narenciyede ruhsatlandırılması gerekiyor.

Hafta sonu Finike’de zirai ilaç, gübre ve tohum bayisinde bir üretici bazı sorular yöneltiyordu. Zeytin ne zaman çiçek açar, ne zaman hasat yapılır? Portakal ne zaman çiçek açar, ne zaman hasat yapılır? Cevaplarını aldıktan sonra da “X ilacı zeytinde kullanılabiliyor da portakalda neden kullanılamıyor?” Aynı zararlı da olsa portakalda ruhsatlandırılmadığı için kullanılamıyor.

Söz portakaldan açılmışken gözden kaçan bir konuyu da belirtmeden geçmek istemiyorum. Turunçgil üreticileri meyvelerini toptancı hal işletmecilerine ya da tüccarlık yapan alıcılara satarak pazarlıyorlar. Meyveleri alanlar bahçe sahiplerinin haberi olmadan farklı tarım ilaçlarını kullanabiliyorlar. Herhangi bir denetimde bahçe sahipleri ceza alıyorlar. Bu tür vakaların önüne geçmek için anlaşma ya da sözleşmelerin yapılması gerektiği ve hatta ürünlerin pazarlanması sırasında sözleşmelerin talep edilmesi gerektiğinin altını çizmek istiyorum.
Ruhsatlı ilaç konusuna geri dönecek olursak;

-Turunçgillerde ruhsatlı ilaç sayısı şuan için yetersiz durumda.

-Narenciyenin yanında meyvelerden zeytin, avokado, Trabzon hurması, nar, yenidünya ve benzeri meyvelerde ruhsatlı ilaç eksikliği yaşanıyor.
-Sebzelerden kavun, mantar, marul ve benzerlerinde de aynı sorunlar mevcut.

-Karanfil başta olmak üzere birçok süs bitkisinde de yeterli sayıda zirai mücadele ilacı bulunmuyor.
Sebze, meyve, süs bitkileri veya tarla ürünlerinde tek tek tarım ilacı eksiklikleri yazılarak liste uzatılabilir. Ancak bu konu sadece çiftçileri ilgilendirmemeli ya da firmaların ticaret hacmine göre onların taleplerine bırakılmamalı.
Tarım ve Orman Bakanlığı il ve ilçe teşkilatları aracılığıyla topladıkları bilgilerle ihtiyaç duyulan tarım ilaçları konusunda firmalarla bilgi paylaşımında bulunabilirler. Bakanlık ruhsat alma konusunda prosedürü ve masrafları azaltabilir. Fakat ruhsatlandırmada kolaylık olsun diye faydası olmayacak pestisitlere izin verilmemeli.

Çiftçilerin yetiştiriciliğinin kolay olması, maliyetinin daha düşük olması ülke ekonomimize büyük katkılar sağlayacaktır. Bundan dolayı Bakanlığımız tarım ilaçlarının ruhsatlandırması konusunda var olan eksikliklerimizin giderilmesini sağlamalıdır.
 

Facebook'ta paylaş butonu
Print
Yorum Yap
Yorumunuz
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Facebook Yorumları
Dikkat Çekenler
Yazarlar
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Alıntı Yazarlar
Anket

Sayfalar
Duyurular
Linkler
Arşiv
Günlük Gazeteler
Oku
Ziyaretçi Defteri
Hava Durumu
Hava Durumu
Yükleniyor...