19 Haziran 2017 00:01
-A +A
Abdülkadir AĞLAMAZ

Abdülkadir AĞLAMAZ

RAMAZAN VE ÖNEMİ (2)

Hadis-i Şerifler
1-) İslam beş esas üzerine bina edilmiştir: Allah"tan başka ilah olmadığına ve Muhammed"in O"nun kulu ve elçisi olduguna şehadet etmek, namaz kılmak, oruç tutmak, Kabe"ye haccetmek, Ramazan orucu tutmak. (Tirmizi, İman 3, (2612))
2-) Oruçlu için iki sevinç vardır: Biri,orucu açtığı zamanki sevincidir; diğeri de Rabbine kavuştuğu zamanki sevincidir. (Buhari, Savm, 2)
3-) Ramazan ayı girdiği zaman cennetin kapıları açılır, cehennemin kapıları kapanır ve şeytanlar da zincire vurulur
(Müslim, Sıyam 2, (1079))
4-) Oruçlu bir kimse yalanı ve yalanla iş yapmayı terk etmezse onun yemesini içmesini terk etmesine ALLAH’ın hiçbir ihtiyacı yoktur. [Buhari, Savm, 8.]
5-) Oruç tutunuz, sıhhat bulunuz!  (Et-tergib ve'Terhib, 2:83)
  Ayeti kelimelerden ve hadisi şeriflerden hazırladığımız bu güzel, ilahi ve nebevi sözler bizlere orucun mahiyetini güzelliğini maddi ve manevi boyutunu önümüze koyar. Ramazan orucunu tutarken hangi özelliklere dikkat etmemiz ve oruç tuttuğumuzda ne gibi vasıflara haiz olacağımız da çok açık ve net bir şekilde ortadadır.
    Bir Müslüman ramazan ayı geldiğinde kendisini bir muhasebeden geçirerek yaptıklarının pişmanlığı içerisinde ve nedameti içerisinde olmalıdır. bu mana ve düşünceyle Ramazan'ını idrak eden Müslümanlar ömürlerinin geri kalan kısmını da İlahi dava uğruna sergiyeleyecekleri de çok aşikardır.
    Eğer Ramazan'ın maneviyatından bir şey elde etmeden Ramazan'ı geçirirsek efendimizin hadisinde buyurduğu gibi Ramazan ayına erişip de kendini Rabbine affettirmiyenin burnu sürtülsün bedduasını hak etmiş oluruz.
    Ramazan ayı bir mekteptir,bu mektepte kendimizi yeniden yazmaktır. bir kitaptır,kendimizi yeniden okumaktır. bir hayattır kendimizi  yeniden  yaşamaktır.kendimizi yeniden yaşarsak, yeniden okursak, yeniden bir hayat bulursak hem geçmiş günahlarımız hem de gelecekte işleyeceğimiz hataları da şimdiden telafi etmemiz mümkün olacaktır. Gerçekten Ramazan'ı idrak eden  mana ve mefhumunu kavrayan Müslümanlar yeniden Ümmet olma şuurunu yakalayacaklar ve Allah'ın razı olacağı kullar olacaklar.İşte o zaman Allah'ta kullarına ey kullarım buyurun reyyan kapısından cennete girin melekler'de selam size ey Allah'ın kulları selam yurduna hoşgeldiniz diyecekler.
   Selam yurduna girip selamla karşılananlar olma dileği ve duası ile
    Ramazan'ınız mübarek olsun.

Facebook'ta paylaş butonu
Print
Yorum Yap
Yorumunuz
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Facebook Yorumları
Dikkat Çekenler
Yazarlar
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Alıntı Yazarlar
Anket

Sayfalar
Duyurular
Linkler
Arşiv
Günlük Gazeteler
Oku
Ziyaretçi Defteri
Hava Durumu
Hava Durumu
Yükleniyor...