8 Kasım 2019 00:03
-A +A
Özge Gürün

Özge Gürün

NÖBETÇİ KUAFÖR SALONLARI MI OLACAK!

Şu sıralar kadın kuaförleri için alınan önemli bir karar konuşuluyor.   Antalya Valiliği’nin yetkisi dâhilinde Antalya’da 1 Ocak 2020 tarihinden itibaren tüm kuaförlerin Pazar günleri kapatılması kararı verildiği söyleniyor. Hatta kurallara uymayan kuaförlere de idari para cezası uygulanacağı bilgisi verilmiş. Durum yasal olarak uygulamaya konuldu mu henüz bilemiyorum ama kuaförlerde bu yeni kararın konuşmaları almış başını gitmiş.

Geçtiğimiz yıllarda da böyle uygulamalar için görüşmeler, konuşmalar yapılmıştı. Farklı haber arşivlerinde bunları rahatlıkla hatırlatacak örnekler var ancak belli bölgelerde Salı günleri kapalı olan salonlar, belli bölgelerde Pazar günü kapalı olabiliyordu. Yasal durumu hakkında nihai bir bilgi olmamakla beraber ben de kuaför arkadaşlarımla iletişime geçtim.

Salonda konuşulanlara bakılırsa hem müşteri hem de kuaförler ve çalışanları açısından farklı boyutlarda incelenecek bir durum söz konusu.
Müşterilerin genelinde rastladığım konuşmalardan birkaç örnek sunmak isterim;

“Bir tek Pazar günü çalışmıyorum, o gün de kişisel bakımımı yaptıramayacaksam, iş yerlerinden hafta içi kuaför izni mi almalıyım?”
“Çoğu kurum veya işletme Cumartesi günleri izin vermiyor, hafta içi de izin almamız çok zor.”
“Gelin başı nasıl yapılacak, düğünler, nişanlar genellikle hafta sonu tercih ediliyor. Pazar günü kimse düğün yapamayacak mı?”
“İş çıkışı kuaföre gidelim desek, çıkış saati zaten saat 20:00.  Uzun işlemler nasıl yetişecek akşam vakti? O saatlerde de yoğunluk olacak. Cumartesi akşamları kuaför de bulamayız artık!”

Salon çalışanlarının konuşmalarına bakacak olursak;
“Bizim de herkes gibi eşimiz ve çocuklarımızla geçirebileceğimiz bir Pazar günümüz var. Eşim çocuklarımla hafta sonları yalnız.  Bense salonda en yoğun zamanımı yaşıyorum ve eve geç gitmek zorunda kalıyorum.”
“Bizde hafta sonu misafir ağırlamak isteriz.  Salı günü sadece bize tatil olunca kimseyi buyur edemiyoruz .”
“Antalya’da mevsimsel faktörlere göre Pazar yoğunluğu değişse de ailemle vakit geçiremiyorum. Salı günleri eşim çalışıyor, Pazar günleri ben. Ailecek bir Pazar kahvaltısına hasretiz.”

“Salonlarda çalışanlar için iyi gözükse de Pazar günü yoğun olan salon sahipleri için can sıkıcı olacak.   “Yaz zamanı Pazar günleri pek iş olmazdı ama yerini düğünler, nişanlar alırdı. Şimdi de Pazar günleri en yoğun olduğumuz zaman. Umarım iyi bir karar olur.”

***

Konuşmalar, kuaförlerin çalışma yoğunluğu ve müşterilerin vakit darlığı derken belirsizlik içinde kısır döngü yaratmış durumda.  Genel olarak sıkıntılar, Pazar günü kişisel bakım için ancak zaman ayırabilenler müşteriler ve Pazar günü iş yoğunluğunu kaybetmek istemeyen kuaförler…
Buna bir de Pazar gününü ailesi ile geçirme fırsatını gözeten kuaför salonu çalışanlarını ekleyin.
Ayrıca Pazar günü kapalı olsalar da düğünler için kuaförlerin belli sayıda izin hakları da olduğu konuşmalar arasında. Haksız rekabete de engel olma amacı taşıması beklenen yeni uygulama hayatımıza girince belli mi olur, Pazar günleri nöbetçi kuaför arayışı içine de girebiliriz.
Eczaneler gibi ışıklı “NÖBETÇİ KUAFÖR” tabelaları gözümde canlanıyor.
 

Facebook'ta paylaş butonu
Print
Yorum Yap
Yorumunuz
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Facebook Yorumları
Dikkat Çekenler
Yazarlar
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Alıntı Yazarlar
Anket

Sayfalar
Duyurular
Linkler
Arşiv
Günlük Gazeteler
Oku
Ziyaretçi Defteri
Hava Durumu
Hava Durumu
Yükleniyor...