24 Eylül 2018 00:01
-A +A
Fatma Büşra Kakı ARSLAN

Fatma Büşra Kakı ARSLAN

NE İDİM NE OLDUM Fatma Büşra Kakı ARSLAN

“Ne idik ne olduk.” Genellikle bu soru toplum olarak nasıl bir değişime uğradığımızı anlatan bir sözdür. Ancak ben bireyden yola çıkacağım.
“Ben eskiden olsa buna bu tepkiyi vermezdim.”
“Ben eskiden şöyleydim.”
“Eskiden olsa böyle yapardım.”
Zaman zaman bu gibi sözler kullanıyor musunuz? Belli ki bu sorular içinde hafif şaşkınlık hatta pişmanlık, bulunduğu durumdan rahatsız olma ifadeleri.
Ne idik ne olduk…  İyi miydik yoksa şimdi daha mı iyiyiz? Daha mı çalışkan, üretken yoksa daha mı pasif, atılız? Daha mı yardımsever, cömert yoksa daha mı kendine yaşayanlardanız?
 Günlük yaşadığımız olaylara karşı tepkilerimiz nasıl? Misal arabamızı park etmek için otoparka giriş yaptık. Bir araçlık yer olduğunu fark ettik ve ilerlemeye başladık. Fakat biri önümüzden seğirdi ve boş olan yere aracını park etti.
Böyle bir durumda ilk tepkimiz ne olur/oluyor? “Ya ben girecektim bir dakika!” gibi sözsel tepki mi, hafif bir ağız hareketi mi, farklı bir tepki mi yoksa sadece önce geldi ve yeri kaptı kabullenişi mi? Arabasını park eden kişinin üzerine sürme gibi tepkilerde var maalesef.
Burada herkes kendine şu soruyu sormalı. Ben hep bu kişi miydim yoksa hayat bana bir yerde çarptı da sonucunda bu hale mi geldim? Ara sıra kendimize bir çay ısmarlayıp dertleşsek hiç fena olmaz.
Bir araştırmacı uzun süre evli kalan çiftlerin aslında 4-5 kez yeniden evlendiklerini belirtmişti. Çünkü bir insan hayatı boyunca 4-5 kez değişime uğruyor ve çiftler tekrar uyumu sağladıklarında yeniden başlamış gibi evliliklerine devam ediyorlar.
Yani her ikisi de farklı bir insan olmuş yeniden evlenmişlerdir. Elbette tamamen bir değişim söz konusu değildir. Ancak küçük değişiklikler dahi karşımızdaki insanı nasıl etkiliyor diye bakacak olursak bu da ciddi bir mesele olsa gerek.
İşte bu dönemeçlerden sonra kendi halimizi iyi analiz edebilmeliyiz. Şimdi ne olduk? Değişim hem kaçınılmaz hem de zaruri. İçinde yaşadığımız toplum, çevremizdeki insanlar bunda en etkin faktör kuşkusuz.
Üzerimizde tozlar birikmişse ara ara silkelemeli, kafamızda dolaşan toz bulutlarını güneşe çıkarmalı, bir dosta görünüp aynasında kendimize bakmalıyız… Çünkü ileride ne olacağımızda aslında bu soruya bağlı.

Facebook'ta paylaş butonu
Print
Yorum Yap
Yorumunuz
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Facebook Yorumları
Dikkat Çekenler
Yazarlar
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
GASPÇI ŞAHIS YAKALANDI

GASPÇI ŞAHIS YAKALANDI

11:17 17 Ağustos 2019
Kılıçdaroğlu’dan ziyaret

Kılıçdaroğlu’dan ziyaret

10:53 13 Ağustos 2019
Alıntı Yazarlar
Anket

Sayfalar
Duyurular
Linkler
Arşiv
Günlük Gazeteler
Oku
Ziyaretçi Defteri
Hava Durumu
Hava Durumu
Yükleniyor...