15 Mart 2019 00:04
-A +A
Hidayet GÜLTEKİN

Hidayet GÜLTEKİN

MEVLEVÎ AYİN MÜZİĞİ BESTECİLİK VE AYİN İCRALARI

Bu sebeple manevi duyuş ekseninde semazenlerin uygunsuz olarak nitelendirilen hal, davranış ve tutumlar içerisinde olması hem doğrudan geleneğe verilmiş bir zarar olarak algılanabilir hem de bu tutumlar yanlış örnek olarak nitelendirilebilir. Uzun yıllardır semazenlik yapan görüşme kişisi Metin Erkuş, uygunsuz olarak nitelendirilen tutumlar içerisinde olan semazenlere yönelik yapıcı açıklamalarda bulunmuş ve yapılan eleştirilerin de yapıcı olması gerektiğini ifade etmiştir.

"Şu anda bunları yapan semazen çocuklarda toyluklarından ve hiçbir şey bilmediklerinden yapıyorlar. Bunu da böyle aksetmişler. İşin olmazsa bu yoldan para kazanabilirsin ek bir kazanç olur diyorlar. Bu yüzden bu çocukların bir günahı yok" (Metin Erkuş, Kişisel Görüşme, 13.11.2015).
Manevi anlamda eğitim açığı olduğunu ifade eden Erkuş, genç semazenlerin yanlış yönlendirmelerle maddi beklentiler içerisine çekildiğini belirtmiştir. Bu doğrultuda manevi eğitim için yol gösterici olan mürşit figürünün önemli bir rol üstlendiği açıktır.
Maneviyatın ve içsel zenginliğin ortaya çıkabilmesi için özgürlüğe giden yola eşlik edebilecek rehberin yönlendirmeleri ve mürşitin manevi vasfı onu örnek alan ya da takip eden kişileri doğrudan etkilediği için önem taşır. Konuyu net bir biçimde değerlendiren Hayat Nur Artıran'nın günümüzde Mevlevîliğin de içinde olduğu bütün tarikatlarda İslamiyete ve tasavvuf! değerlere yakışmayacak durum ve tutumlar sergilendiğini ifade etmiştir.

Bütün bu uygunsuz durumların meydana gelmesinde mürşit faktörünün rolünün büyük olduğunu açıklayan Artıran, "İşte baştaki kişiler vahdaniyette olmadıkları için, tevhidde olmadıkları için, kendileri parça pinçik oldukları için peşlerinde sürükledikleri de parça pinçik.
Bizatihi şeyhde tevhid hak getire ki müridinde tevhid ola " (Hayat Nur Artıran, Kişisel Görüşme, 14.11.2015) ifadeleriyle rehberden beklenen ahlaka sahip olmayan kişilerin mürşit adı altında tasavvufun ve İslamiyetin manevi değerlerini tanımayan ve diğer tarikatlar arasında düşmanlık yaratacak davranışlara sebebiyet veren şahsiyetler olduğunu açıklamıştır.

Benzer bir şekilde mürşitle mürit arasındaki ilişkinin yanlış yorumlandığı, çoğu zaman yüceltme ve övme duygusunun hastalıklı bir boyuta ulaştığı ve biat duygusunun bireyi maneviyata götüren yolda engel teşkil ettiğini açıklayan Tolga Özdemir, "insanda bir övme problemi var.
Onunla alakalı Kurân-ı Kerim'de bir ayet var 'râinâ demeyin unzurnâ deyin' bizi güt demeyin bizi gözet deyin diyor " (Tolga Özdemir, Kişisel Görüşme, 26.04.2016) ifadeleriyle insanın kendi iradesini başkalarına teslim etmesindeki tehlikeye vurgu yapmıştır.
Mürşit olarak nitelendirilen kimseleri yücelterek kendini edilgen ve değersiz bir duruma düşüren insanların Kurân'ı Kerîm'in işaret ettiği şekilde aklını kullanmasının mümkün olmadığını Özdemir (Kişisel Görüşme, 26.04.2016) şu şekilde açıklamıştır:
Diğerleri kendini değersizleştiriyor bu yolla onun için zaten edilgen. Ama Kurân'ın İslamında ya da Kurân anlayışında edilgen insanlardan bahsedilmiyor. Öyle anlıyorum ben çünkü Kurân tamamen bir insanı inşa ediyor. Onun inşa ettiği insan da dünyayı inşa ediyor. Bana söyler misiniz edilgen bir insan nasıl inşa edebilir? Kendini inşa edemiyor henüz.

İslamda saf sisteminin varlığından bahseden Özdemir, İslamın hiç kimseye farklı bir üstünlük sağlamadığını açıklamıştır. "İslamda bir saf sistemi vardır. Piramit sistemi yoktur. Niye saf? Herkes yan yanadır yani. Ha bir de imam vardır başında. Ama o da diğerlerinden üstün değildir. O temsil eder. Yani taşları yerli yerine koymak lazım " (Tolga Özdemir, Kişisel Görüşme, 26.04.2016).
Mürit ve mürşit ilişkisinde yüceltme duygularıyla hareket edilmesi konusu, bugün Mevlevîliğin de içinde olduğu tarikat sistemi anlayışında problemin ana kaynağı olarak açıklanmıştır. Diğer bir taraftan sıkça zikredilen maneviyat yoksunluğunun ve manevi duyuşa yönelik ifade edilmiş olan eksikliklerin tamamen kişisel farkındalıkla ilişkili olduğunu Abdurrahman Tevruz (Kişisel Görüşme, 15.11.2015) şu sözlerle açıklamıştır:

Facebook'ta paylaş butonu
Print
Yorum Yap
Yorumunuz
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Facebook Yorumları
Dikkat Çekenler
Yazarlar
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
YOLUN SONU

YOLUN SONU

18:40 17 Mayıs 2019
Alıntı Yazarlar
Anket

Sayfalar
Duyurular
Linkler
Arşiv
Günlük Gazeteler
Oku
Ziyaretçi Defteri
Hava Durumu
Hava Durumu
Yükleniyor...