6 Ağustos 2018 00:01
-A +A
Sertaç Kelleci

Sertaç Kelleci

MERHABA

Sizlerle buluştuğum bu ilk yazımda;
Her ne kadarda teknolojinin gereksiz kullanımından dert yansak ta, doğru kullanıldığında ne kadar da doğru bir şey olduğunu, teknolojinin yerinde kullanıldığında nasıl faydalı olacağı toplumumuzu da yakından ilgilendireceğini düşündüğüm bir konu ile başlamak istedim.
Elektronik izleme (Elektronik kelepçe)
Ülkemizde ilk kez 2012 tarihinde pilot uygulama ile başlanıp, sonrasında elde edinilen tecrübeler ışığında, gerekli yasal düzenlemeler yapılarak, 2013 yılında da Elektronik İzleme Merkezi’nin kurulumu tamamlanmıştı.
Şüpheli, sanık veya hükümlülerin Cezaevi yerine elektronik kelepçeyle ev hapsi, alkol kontrolü, eve yaklaşma yasağı gibi adli kontrol tedbirleri alınanların izlendiği elektronik yöntem ve araçlar ile toplum içinde izlenmesini, gözetim ve denetim altında tutulmasını sağlayan, mağdurun ve toplumun korunmasını destekleyen kararların infaz edilmesinde kullanılan bir yöntemdir.
Bugüne kadar 25 bin kişiye elektronik kelepçe takılırken, hala yaklaşık 3  bin  kişinin elektronik kelepçe ile izlenmesine devam ediliyor, ve 5 bin kişinin aynı anda elektronik yöntemlerle denetim ve takibinin yapılabileceği kapasiteye sahip Elektronik İzleme Merkezinde 7/24 takip ediliyor.
Ülkemizde şu anda Elektronik izleme kapsamında ülkemizde 4 tür elektronik izleme ünitesi kullanılmakta ;
(1)   Konutun terk edilmemesi amaçlı kullanılan
(2)   Belirlenen yerlere gitmekten yasaklanma veya belirli alanların terk edilmesinin engellenmesi amaçlı kullanılan
(3)   Alkol kullanımı izleme
(4)   Mağdur koruma
Artık bu yöntemler ile ilerleyen yıllarda karakola giderek imza atmanın tarihe karışacağını düşünüyorum.
ALKOL KULLANIMI İZLEME
Bu yöntemler arasında benim en çok ilgimi çekende, Alkol Kullanımı izleme diğer kelepçe ve yasaklı bölgeye yaklaşmama teknolojilerini biliyordum, ancak Alkol Kullanımı izleme yöntemi gerçekten çok ilginç.
Evinize koyulan kameralı bir cihaz ile günün belli saatlerinde cihazın karşısına geçiyorsunuz, karşı ekranda sizi gören görevli memurun talimatı ile üfleme çubuğuna üflüyorsunuz ve anında alkol muayeneniz yapılıp kayıt altına alınıyor. Bu yöntem ile Alkol kullanıp evinde şiddet uygulayanlarında ciddi oranda düşeceğini düşünüyorum.
Sağlıcakla Kalın.

SERTAÇ KELLECİ
[email protected]

Facebook'ta paylaş butonu
Print
Yorum Yap
Yorumunuz
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Facebook Yorumları
Dikkat Çekenler
Yazarlar
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Alıntı Yazarlar
Anket

Sayfalar
Duyurular
Linkler
Arşiv
Günlük Gazeteler
Oku
Ziyaretçi Defteri
Hava Durumu
Hava Durumu
Yükleniyor...