6 Aralık 2018 00:01
-A +A
Hidayet GÜLTEKİN

Hidayet GÜLTEKİN

MEDRESETÜ'L-HATTATİN HOCALARININ ÖZGEÇMİŞLERİ

Yenişehri Fenârizâde Hüseyin Haşim Bey (ö.1339/1920)
Hüseyin Haşim Bey, Rumeli Yenişehr'inde Abdülkadir Ağa torunlarındandır. Babası, Yenişehir Fenar eşrafından Şerif Abdülkadir Efendi'dir. Haşim Bey,1277/1860 senesinde Yenişehir Fenar'da doğmuştur. İlk ve orta tahsili memleketinde tamamlamış, yüksek
tahsilini ise Yenişehr'in 1297'de Yunanistan'a verilmesi sonucu göç ettiği İstanbul'da yapmıştır .Haşim Bey, Arabî ilimleri İstanbul'un tanınmış âlimlerinden Fatih Camii şerifinde şehri hoca Ahmed Remzi Efendi'nin derslerine devam ederek tamamlamıştır.

Sanayi-i Nefise Mektebi'nde yağlı boya ve kara kalem resim tahsil etmiş ve diploma almıştır. Tam anlamıyla uzman olduğu yazı sanatını da zamanın üstadı Sami Efendi'den meşk ederek Rik'a, Sülüs ve Ta'lîk gibi birkaç yazı çeşidinden icazet almaya hak kazanmıştır.
İstanbul'a geldikten sonra Eyalet-i Mümtaza Kalemine memur olarak giren Haşim Bey, Askeri Baytar ve Bayezid Rüştiye Mektebinde de hocalıkta bulunmuştur. Senelerce Eyalet¬i Mümtaza Kalemi'ne devam ettikten sonra Mekteb-i Harbiye Başkâtipliği'ne girmiş ve Jandarma Daireleri Başkâtipliği'nde de görev yapmıştır. Hükümet hizmetinden emekli olarak ayrıldıktan sonra Medresetü'l-Hattattin tarihi hutut ve hattatin muallimliğine tayin olunmuştur .

Şiirleri, resim, yazı gibi güzel sanatların muhtelif şubelerinde meydana getirdiği eserleri ile tanınan Haşim Bey, 1339/1920 tarihinde geçirdiği ufak bir hastalık sonucu Anadolu Hisarı'nda ikamet ettiği evde vefat etmiş ve Göksu Kabristanı'na defnedilmiştir232.
Türk, Arap ve Acem dillerine layıkıyla vakıf olan Haşim Bey, şiire ait olan eserlerinin bir kısmı 1305'te neşrettiği "Şihab" ve 1315'te bastırdığı "Mülhemat" isimlerindeki risalelerde yer almıştır. Hat tarihine dair eserini ise tamamlayamamıştır. Şiirin yanı sıra musiki ilmine de vakıf olan Haşim Bey bu konuda ilk önce Zekai Dede, daha sonra Bolahenk Nuri Bey merhumlardan ders almıştır .
İbnülemin bize Haşim Bey'in fiziki ve ahlaki yapısına dair kıymetli bilgiler bırakmıştır. Onun verdiği bilgilere göre Haşim Bey, edepli, namuslu, hamiyetkâr, hassas, zarif, nazik, fazıl, edip, şair, hattat, ressam, musikişinas, hoş seda hoş eda, beyaz sakallı, mavi gözlü, orta boylu, şen ve şatır bir zat idi .

2524. Hulusi Bey [YAZGAN] (ö.1359/1940)
Devrinin ünlü Ta'lîk üstadı olan Hulusi Bey, Fatih dersiamlarından ve Darüşşafaka hocalarından Hafız Mustafa Efendi'nin oğludur. 15 Muharrem 1286/27 Nisan 1869' da İstanbul'un Çarşamba semtinde dünyaya gelmiştir .
İlk tahsili yıllarında kur'an hıfzına çalışan Hulusi Bey, daha sonra da cami derslerine devam etmiştir. Hat sanatı tahsili noktasında, Sülüs ve Nesih yazılarını Muhsinzade Abdullah Bey'den (ö.1317/1899) öğrendi. Aslında Ta'lîk yazısında üstat olan Hulusi Bey, Ta'lîk derslerini ilk önce Fetvahâne Müsevvidi Karinâbâtlı Hasan Hüsnü Efendi'den (ö.1333/1914) almış, sonra Çarşambalı Arif Bey'den (ö.1310/1892) tamamlamıştır. Fakat asıl üstadı Sami Efendi Merhumdur .

Hulusi Efendi, Darüşşafaka Mektebi hat hocalığında bulunmuştur. Daha sonra Medresetü'l-Hattatin açılınca buraya Ta'lîk ve Celî Ta'lîk muallimi olarak tayin edilmiştir. Medreselerin kapatılmasından sonra da Hattat Mektebi adıyla devam eden bu mektepte harf inkılâbına kadar vazifesine devam etmiştir. Harf inkılâbında açıkta kalınca Müze Müdürü Halil Edhem Beyin yardımıyla kendisine türbeler baş bekçiliği görevi verilmiştir.
Hayatı maddi sıkıntılar içinde geçen bu değerli hattat 27 Zilkade 1358/8 Ocak 1940 yılında vefat etmiş ve Edirnekapı mezarlığına defnedilmiştir.
 

Facebook'ta paylaş butonu
Print
Yorum Yap
Yorumunuz
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Facebook Yorumları
Dikkat Çekenler
Yazarlar
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
YOLUN SONU

YOLUN SONU

18:40 17 Mayıs 2019
Alıntı Yazarlar
Anket

Sayfalar
Duyurular
Linkler
Arşiv
Günlük Gazeteler
Oku
Ziyaretçi Defteri
Hava Durumu
Hava Durumu
Yükleniyor...