24 Kasım 2018 00:02
-A +A
Hidayet GÜLTEKİN

Hidayet GÜLTEKİN

MEDRESETÜ'L-HATTATİN'DE TAKİP EDİLEN UYGULAMALAR

Parasız eğitime tabi Medresetü'l- Hattati'nde eğitim-öğretim hazırlanan talimatname çerçevesinde, bir program dâhilinde yürütülmekteydi. Medresede eğitim-öğretim görecek talebeler için bir yaş sınırlaması getirildiği görülmektedir .

Medreseye alınacak öğrencilerin asgari yaşı 15 olarak belirlenmiş olmakla beraber azami yaş sınırlaması getirilmemiştir. 15 yaşın üstündeki herkese genç veya ihtiyar oluşuna bakılmaksızın eğitim- öğretim hakkı verilmiştir.
Medresenin eğitim sisteminde sınıf uygulamasına gidilmemiştir . Tahminen şu gerekçelere dayalı olarak sınıf usulüne yönelinmemiştir. Geleneksel olarak bu sanat, üstatla talebe arasında birebir eğitime dayanan meşk usulüyle yürütülegelmiştir. Bu bakımdan sınıf usulü geleneksel eğitim metoduyla çatışmaktadır.

Kaldı ki Hüsn-i Hat gibi bir sanatın öğrenimi ve öğretimi, ardından başarının gelmesi hocanın öğretme kabiliyetine, öğrenciye yaklaşımına ve öğrenciyi yönlendirip motive edişine bağlı olduğu kadar öğrencinin kabiliyetine, çalışma azmine ve öğrenme süresine de bağlıdır. Dolayısıyla geleneksel usulün takip edilip uygulanması sanatın icrasını kolaylaştırmakta, verimi artırmaktadır.

Belli bir yaş sınırlamasına göre medreseye alınan öğrencilerin medreseye devam etmeleri belirli bir süre ile sınırlandırılmamıştır. Bu husus talebenin yeteneğine ve muallimlerin değerlendirmelerine bırakılmıştır. Bununla birlikte iki yıl içerisinde yeteneğini gösteremeyen yani gelecek vadetmeyen talebenin de medreseyle ilişkisinin kesileceği talimatnamede kayıt altına alınmıştır .
Böylece yeteneksiz insanların inatçılıklarına fırsat vermeyen bir sınırlama getirilmiştir. Mezuniyet, hoca ve talebeye bırakılmış gibi görünüyorsa da Medresetü'l-Hattatin'e devam süresi azami 2 yıl olarak belirlenmiştir. Bu durum medresenin işleyişinin hassas dengeler üzerine oturtulmaya çalışıldığını göstermektedir.

Öğrenim süresinin talebenin yeteneğine ve muallimin değerlendirmesine bırakıldığı medresede, öğrendikleri sanatlarda meleke sahibi oldukları hocaları tarafından onaylanan öğrencilere, sanatlarındaki becerileri ve başarıları oranında dereceleri belirtilerek öğretim yılı sonunda icazetname  verilmekteydi.
Medresede çalıştıkları sanat alanında talebelere yeteneklerini göstermeleri için iki yıl süre verilmekteydi. Bunun yanında başarı gösterip bir sanat alanında icazet alan talebenin de sanatını geliştirmek istemesi halinde medreseye devam etme imkânı vardı .
Alanında iyi bir sanatçı olmak elbette iki yıllık sürede başarılabilecek bir iş olmayıp, belki ömür boyu davam edecek derecede sıkı, disiplinli ve yoğun çalışmayı gerektirmektedir. Buradan Medresetü'l-Hattatin'i kuran iradenin bunu göz ardı etmediğini görüyoruz.
Medresetü'l-Hattatin Ders Programı ve Derslerle İlgili Uygulamalar
Medresetü'l-Hattatin'in ders programında yer alan dersler, Hat dersleri, Teclid ve Tezhîb dersleri ve genel dersler olmak üzere üç bölümden oluşmaktaydı. Ders programında böyle bir bölümlemeye gidilmesinden amaç talebelerin kendi yeteneklerine ve isteklerine göre diledikleri bölümlere kayıtlarını yaptırabilmelerine kolaylık sağlamak olmalıdır. Zira talebenin her üç alanda ilgi ve yeteneği olabileceği gibi yalnızca bir alanda da ilgi ve yeteneği olabilir.

Müfredatta hat bölümü içerisinde Sülüs ve Celî Sülüs, Nesih, Ta'lîk, Rik'a, Dîvânî, Celî Dîvânî, Reyhanî  ve Tuğra öğretimi yer almaktaydı.
Teclid ve Tezhip bölümünde ise, doğu usulünde eski ciltçilik, tezhîb, boyaların hazırlanma şekli ve oluşturulması, altın ezmesi , mücellit kalıplarının yapımı, Âhar , Mühre  ve Ebrû yapımı, hat biçimi ve bilhassa Arabesk  şekiller öğretilmekteydi.

Facebook'ta paylaş butonu
Print
Yorum Yap
Yorumunuz
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Facebook Yorumları
Dikkat Çekenler
Yazarlar
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
YOLUN SONU

YOLUN SONU

18:40 17 Mayıs 2019
Alıntı Yazarlar
Anket

Sayfalar
Duyurular
Linkler
Arşiv
Günlük Gazeteler
Oku
Ziyaretçi Defteri
Hava Durumu
Hava Durumu
Yükleniyor...