30 Kasım 2018 00:09
-A +A
Hidayet GÜLTEKİN

Hidayet GÜLTEKİN

MEDRESETÜ'L-HATTATİN'DE TAKİP EDİLEN UYGULAMALAR

Hulasa, hutût-ı nefisemizin ihmal ve teseyyüb yüzünden ve bilhassa devâir-i resmiyyemizde meşhûd olan ihtimamsızlık yüzünden uğradığı inhitâta mukâbil, bu medrese müdaviminin, mahalline masrûf olan cehd ve ikdamları şâyân-ı takdir-i teşvikdir.
Hele bütün muharrerât-ı resmiyyemizin mâhûd mavi mürekkeplerle tahriri, hutût-ı nefisemize vurduğu darbeden sarf-ı nazar, bu halin önüne geçilmezse, birkaç sene sonra devâirimizin kuyûd ve mazbûtatı okumak kâbil olamıyacakdır; çünkü hepsi mahv u zâil olacakdır. Maarif Vekâleti bu mahzurun önüne geçmelidir."

Mehmet Ziya Bey, yazısında medrese hakkında kısa bir bilgi verdikten sonra medrese teşhir salonunda sergilenen Ebrû, Tezhîb ve hat eserleri hakkındaki kendi beğenilerini dile getirmektedir. Özellikle Ebrû sanatında varılan seviyeyi övmekte ve bu alanda ortaya konulan eserlerin hayranlık uyandıracak derecede güzel olduklarından bahsetmektedir.

Ebrû sanatının, kullanım alanları, içerdiği çeşit ve renkler açısından sınırlı iken bu medresede özellikle Necmeddin Bey [OKYAY] tarafından ortaya konulan yeniliklerle yeni bir boyut kazandığını ve onun ismiyle anılacak olan "Necmeddin Ebrûsu" ya da Çiçekli Ebrû" örneklerinin sergide dikkatleri üzerine çekecek derecede güzel olduğunu söylemektedir.

Ebrû sanatının doğululara, bilhassa İslam memleketlerine ait bir sanat olduğunu dile getiren Mehmet Ziya Bey, bu alanda birkaç sene içerinde alınan mesafenin takdire şayan olduğunu da vurgulamaktadır. Ebrû örneklerinin yanı sıra Tezhipte de ortaya konulan eserlerdeki incelik, renk ve ahenk uyumunun mükemmelliği dile getirilmektedir.
Tezhip ve Ebru örneklerinin sergilendiği kısım haricinde hat eserlerinin sergilendiği kısımda Hacı Kamil Bey, Hulusi Yazgan, İsmail Hakkı Bey, İranlı Tahirzâde Behzad Bey, Bahâeddin Beylere mahsus olan hat eserleri ile talebelerinin çalışmalarının serginin yüzünün ağartacak mahiyette manevi servetlerimiz oldukları vurgulanmaktadır. Ziya Bey'in manevi servetlerimiz olarak nitelendirdiği bu eşsiz eserlerin şu anda nerede ve kimlerin elinde oldukları maalesef belli değildir.

Mehmet Ziya Bey, hat sanatımızın ihmal ve kayıtsızlık yüzünden ve özellikle devlet dairelerinde görülen ihtimamsızlık yüzünden uğradığı düşüşe karşın bu medresenin ve burada sanat icra edenlerin gayret ve çalışmalarının sanatı ihya noktasında takdire şayan olduğunu da vurgulamaktan geri kalmamaktadır.

Mehmet Bey, yazısının son kısmında devlet dairelerinde resmi yazılarda sadece mavi mürekkebin kullanımının hat sanatına vurduğu darbeden bahsederek bu halin önüne geçilmediği takdirde birkaç sene zarfında resmi dairlerde kayıtlı yazıları okumanın mümkün olmayacağından şikâyet etmektedir. Bu sorunu çözme adına Maarif Vekâleti'ne çağrıda bulunarak yazısına son vermektedir.

Medresetü'l Hattatin'de İcazet Merasimleri ve İcazetnâmeler
Eğitime devam süresinin, öğrencinin yeteneğine ve hocanın takdirine bağlı olarak belirlendiği bu eğitim yuvasında, talimâtnâmenin on altıncı maddesinde de belirtildiği gibi öğrendikleri sanatlarda meleke sahibi oldukları hocaları tarafından onaylanan talebelere  sanatlarındaki becerileri, dereceleri, öğretim yılı sonunda kendilerine verilen icazetnâmelerle  belgelenmekteydi.
Böylece bir alanda bilgi, beceri, ustalık, maharet ve yetki kazandığını gösteren bu belge ile talebe, artık sanatında eser vermeye, eserinin altına imzasını koymaya ve talebe yetiştirmeye hak kazanmış oluyordu.

Medresetü'l Hattatin'de eğitim gören talebeye, ilgilendiği sanat alanında verilen icazetnâmenin yanı sıra birde mezuniyet diploması verilmekteydi. Verilen bu resmi icazetnâmeler klasik üslupta olmayıp , etrafını matbu bir tezyinatın çevrelediği yazı sahasına, talebe hangi daldan mezun olunursa olunsun, klişeleşmiş bir izin cümlesi çoğunlukla tuğrakeş Hakkı Bey tarafından Dîvânî hattıyla yazılmakta- talimatnâmede belirtildiği üzere ilgili muallimlerin ve Müze İdare Meclisi âzâlarının, ayrıca Medresetü'l- Hattatin Müdüriyeti ve Evkaf-ı Hümâyûn Nezareti'nin mühürleri yer almaktaydı .
 

Facebook'ta paylaş butonu
Print
Yorum Yap
Yorumunuz
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Facebook Yorumları
Dikkat Çekenler
Yazarlar
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
YOLUN SONU

YOLUN SONU

18:40 17 Mayıs 2019
O aileye hapis şoku

O aileye hapis şoku

18:35 17 Mayıs 2019
Alıntı Yazarlar
Anket

Sayfalar
Duyurular
Linkler
Arşiv
Günlük Gazeteler
Oku
Ziyaretçi Defteri
Hava Durumu
Hava Durumu
Yükleniyor...