11 Eylül 2019 00:01
-A +A
Hidayet GÜLTEKİN

Hidayet GÜLTEKİN

IRKLARIN TASNİFİ

Aşağıda, Arabistan'ın Sâmilerin doğum yeri olduğunu iddia eden meşhur tarihçi ve dilbilimcilerin görüşlerinden iktibaslar sunacağız:
1. Sâmi gelenekleri, Arabistan'ın Sâmilerin ilk vatanları olduğunu kesinlikle ispatlamaktadır. Arabistan, her daim Sâmi kalan yeryüzündeki tek toprak parçasıdır. Irkî özellikler, dinî bağnazlık, yabancılardan duyulan hoşnutsuzluk, göçebe hayat tarzı, vs. Sâmilerin çölde doğduğunu ispatlamaktadır. -Sayce.8
2. Kanaatimize göre Sâmilerin aslı Arabistan'a da-yanmaktadır. Kendilerini birçok kabile ve soya bölmüşlerdir. Tarihin başlangıcında karşılaştığımız Kenanî- lerden önce kaç kabilenin gelip geçtiğini kim bilebilir. - Dr. Sprenger.
3. Dini menkıbeler, filolojik araştırmalar, tarihi ve coğrafi deliller, Sâmi ırkların asıl yurdunun Arabistan'da olduğunu kesin bir şekilde ispatlamaktadır.  Schrader.
4. Sâmilerin ilk yurdu Orta Arabistandı. Buradaki farklı kabileler Suriye, Babil, Umman ve Yemen'e göç edip oradaki halkları Kürdistan, Ermenistan ve Afrika'ya doğru sürdüler. De Goege.
5. Sonraları yerel çevre ve şartlar yüzünden göçebe hayatı terketmiş (ve tam bir zirai hayat tarzını benimsemiş) olsalar da Asurilerin Arabistan'dan, Sâmilerin doğduğu topraklardan geldiği çok açıktır. -Heeren.
6. Farklı ilim adamları tarafından ortaya atılan fi-kirlerden hangisinin doğru olduğuna karar vermemiz biraz zaman alacaktır, ancak halihazırda ben Schrader ve De Goege ile hemfikirim (yukarıda iktibas edilmişti). -W. Wright.
Prof. R.W. Roger bu konuda şunları söylemektedir:
Sâmi yayılmacıların nereden geldikleri belli değildir. Bazıları onların Kürdistan dağlan yoluyla kuzey doğudan gelip Babil'de ilk milli gelişimlerini tamamladıklarını ve oradan da Arap, Kenanlı ve Arami kollan altında büyük çıkışlarını gerçekleştirmek üzere batı ABya'ya yayıldıklarını düşünmektedir. Bir zamanlar ortaya atılıp, zorlama iddialarla desteklenen bu görüşün, bir kaç önemli isim dışında taraftan kalmamıştır.
Bu konudaki ikinci görüş ise Sâmilerin ilk önce Afrikayı (Kuzeydoğu veya Kuzeybatı Afrikayı) yurt edindiklerini söylemektedir. Bu iddiayı destekleyecek kuvvetli linguistik delillerin, Sâmi dilleri ile Mısır, Kıpti, Berberi ve Kuşi (Bişari, Galla, Somali vs.) dilleri arasındaki genel kabul görmüş akrabalıkta bulunabileceğini inkâra yeltenmek beyhûde bir çabadır.
Ancak, bu görüşü destekleyen bütün bu delillerin varlığına rağmen, Sâmilerin asıl vatanlarının Arabistan olduğu, buradan ardarda dalgalar hâlinde daha geniş ve bereketli topraklar bulmak için Babil'e, Mezopotamya ve hatta Kenan'ın uzak batısındaki topraklara göç ettikleri şeklindeki diğer bir görüş kendisine daha güçlü deliller bulmaktadır.
 

Facebook'ta paylaş butonu
Print
Yorum Yap
Yorumunuz
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Facebook Yorumları
Dikkat Çekenler
Yazarlar
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Alıntı Yazarlar
Anket

Sayfalar
Duyurular
Linkler
Arşiv
Günlük Gazeteler
Oku
Ziyaretçi Defteri
Hava Durumu
Hava Durumu
Yükleniyor...