24 Kasım 2017 00:12
-A +A
Selahattin ÇELİK

Selahattin ÇELİK

İNSANIN YARATILIŞI ŞEYTAN VE TEVBE

İNSANLARIN ÇOĞALIŞI
3- İnsanlar arasında bir üstünlük ve fazilet varsa ve olabilirse o da sadece ahlaki üstünlük ve fazilettir. Yaratılış bakımından bütün insanlar eşittir. Çünkü onları yaratan birdir. Onların yaratıldığı madde ve yaratılış yolu da birdir. Hepsinin bağı bir baba ve bir anneye dayanır.
Bir de bir kimsenin, herhangi bir milletin yurdunda veya aile topluluğu içinde yaratılması, kendi iradesi ve seçiminin dışında ve hiçbir çalışma ve çabası olmadan ilahi irade ile meydana gelmiş bir olaydır. Bu bakımdan birinin diğerine üstünlük elde etmesi için hiçbir makul sebep yoktur.
Birinin diğerine üstün olmasını gerektiren asıl neden, o kişinin diğerinden daha çok Allah’tan sakınması, kötülüklerden kaçınması ve dürüstlük ve doğruluk yolunda yürüyen kimselerden olmasıdır.

Böyle bir insan hangi milletten, hangi soydan ve hangi memleketten olursa olsun, bu onun şahsi güzelliğinden dolayı değildir. Bunun aksine olan biri de ister siyah ya da beyaz olsun, ister doğuda veya batıda doğmuş olsun, aşağı derecede bir adamdır ve kesin kes bayağı bir insandır.
Kuran’ın kısacık bir ayetinde anlatılan bu gerçekler Hz. Peygamber tarafından da şöyle açıklanmıştır: ‘Sizden cahiliyet ayıplarını ve büyüklenmelerini uzaklaştıran Allah’a hamdolsun. Ey İnsanlar! Tüm insanlar iki gruba ayrılır.
Bir grup iyilik yapan, iyi olan ve kötülüklerden sakınanlardır ki, bunlar Allah nazarında değerli olan kimselerdir. İkinci grup ise günahkâr, isyankâr olanlardır ki, bunlar da Allah nazarında değersiz olanlardır. Yoksa insanların hepsi Hz. Âdem’in çocuklarıdır. Allah da Âdem’i topraktan yaratmıştır.’ (Beyhaki, Tirmizi).

Ey insanlar! Dikkat edin, Rabbiniz birdir. Hiçbir Arab’ın Arap olmayana üstünlüğü yoktur ve hiçbir Arap olmayanın da hiçbir Arab’a üstünlüğü yoktur. Siyah renkte olanın hiçbir beyaz renkte olana, beyaz renkte olanın da hiçbir siyah renkte olana üstünlüğü yoktur.
Üstünlükler ancak takva iledir. Şüphesiz ki Allah katında en değerliniz, Allah’tan en çok sakınanınızdır. Dikkat edin, tebliğ ettim mi? Hepsi de ‘evet tebliğ ettin ya Resulallah’ dediler. Unun üzerine O da, ‘öyleyse burada olanlar olmayanlara bunları ulaştırsın’ buyurdu (Beyhaki).
Bu konu ile ilgili diğer bazı hadislerde de şöyle buyrulmaktadır: ‘Hepiniz Âdemoğullarısınız, Âdem de topraktan yaratılmıştır. İnsanlar babaları ve dedeleriyle öğünmekten vazgeçsinler. Çünkü onlar Allah nazarında küçük bir karıncadan daha değersizdirler. (Bezzar).
 

Facebook'ta paylaş butonu
Print
Yorum Yap
Yorumunuz
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Facebook Yorumları
Dikkat Çekenler
Yazarlar
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Alıntı Yazarlar
Anket

Sayfalar
Duyurular
Linkler
Arşiv
Günlük Gazeteler
Oku
Ziyaretçi Defteri
Hava Durumu
Hava Durumu
Yükleniyor...