21 Eylül 2018 00:01
-A +A
Hidayet GÜLTEKİN

Hidayet GÜLTEKİN

İDLİB

İçeride ve dışarıda güzel şeyler oluyor.

Türkiye ve Rusya’nın İdlib’de silahlardan arındırılmış bölge konusunda anlaşmasının ardından dünya  Türkiye'yi izliyor. Bu başarı çok önemli, saha uygulaması başarılırsa Suriye sorunu bir kaç yıla kadar çözüme kavuşmuş olacaktır.
Türkiye ve Rusya’nın, yol haritasını belirlemek için iki tarafın genelkurmay karargâhları, harekât başkanlıkları ve istihbarat teşkilatlarından oluşan yetkililer kısa süre içinde bir araya gelecek olmasını Suriye adına önemsiyorum.
İdlib çevresinde oluşturulmasına karar verilen 15-20 kilometre derinliğindeki tampon bölge yeni yaşam alanlarını oluşturacak böylece yeni göç dalgası yaşamayacağı gibi geri dönüşler içinde bir rol model teşkil edecek.
Türk ve Rus askerlerinin devriye görevinin Menbiç’te ABD ile şimdiye kadar yapıldığı gibi ‘koordineli ancak birbirinden bağımsız’ mı olacağı yoksa ‘ortak’ mı yapılacağına henüz karar verilmemiş bir detay okarak masada duruyor. Hangi yöntem tercih edilirse edilsin İdlibin ilk kazananı siviller olmuştur.

Dikkate alınması gereken en hassas nokta, İdlib anlaşmasının Türkiye ile Rusya arasında olduğundan, gerek muhalif gerek rejim güçleri ve İran’la bağlantılı grupların bu anlaşmayı sabote etmek amacıyla provokatif saldırılarını önleyebilmek amacıyla yerelde istihbarat çalışmalarının daha da güçlendirilmesi için ayrı bir çalışma yapmaları gerçeğidir.

Bu sebeble, Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK), İdlib çevresinde kurduğu 12 ayrı gözlem noktasının tamamını daha da güçlendirmeyi ve devriye faaliyetleri için bölgeye yeni asker göndermeyi gündemine almayı planlıyor. TSK şimdiye kadar üçü İdlib’in güneyi, ikisi de kuzeyinde olmak üzere toplam beş gözlem noktasına tank da dahil takviye yapmıştı. Bu takviyelerin devam edeceği ön görülüyor.
Gelelim idliblilere... Bombaların yıktığı binaların enkazından çocuk naaşları çıkmayacaksa, kadınlar, yaşlılar, hayvanlar bir çoğrafyadan sürgün edilmeyecekse, kan ve gözyaşı toprağı, feryatlar arşı sarmayacaksa, mazlumun umudu TÜRKİYE sayesindedir. Bugün bombalardan kurtulan yüzbinlerce insan Türkiye'ye ve bu aziz millete dua etmektedir. Uluslararası bu başarı Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarınındır. Adalet için, tüm çoğrafyalardaki mazlumlar için dünya beşten büyüktür demeye devam edeceğiz.

Facebook'ta paylaş butonu
Print
Yorum Yap
Yorumunuz
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Facebook Yorumları
Dikkat Çekenler
Yazarlar
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Alıntı Yazarlar
Anket

Sayfalar
Duyurular
Linkler
Arşiv
Günlük Gazeteler
Oku
Ziyaretçi Defteri
Hava Durumu
Hava Durumu
Yükleniyor...