21 Mayıs 2019 00:05
-A +A
Barış Baran ÇİÇEK

Barış Baran ÇİÇEK

GERÇEK SUÇLU TEKNOLOJİ Mİ?

Yıllar öncesine gidelim. Tekerleğin keşfedildiği zamana…

İnsanlık tarihi açısından çok önemli bir teknolojik gelişme ve şu anda kullandığımız, olmaz ise olmaz dediğimiz birçok şey tekerlek icat edilmeseydi hayatımıza giremeyecekti.

Aynı zamanda tekerlek icat edilmeseydi savaşta kullanılan ve birçok insanın hayatını alan araçlar da icat edilmiş olmayacaktı.
Günümüze baktığımızda tekerleğin yerini başka teknolojik gelişmeler, icatlar aldı ve aynı geçmişte tekerlek örneğinde olduğu gibi fayda ve zararları var.

Peki, sizce bir tekerlek kendi kendine bir insana zarar verebilir mi?

Teknolojinin faydalı ya da zararlı olmasına biz insanlar onu kullanma şeklimize göre karar veriyoruz. Bilgisayar, tablet, telefon ve benzeri aletler insanları asosyal yaptı ve insan sağlığına zarar veriyor demek ne kadar doğru?

Biz insanlar daha yürümeyi yeni öğrenmiş bir çocuğun eline telefonu, tableti veriyoruz.
Biz insanlar bir bilgisayarın başında saatlerimizi geçiriyoruz.

Biz insanlar telefonlara bağlandığımız için dışarı çıktığımızda çoğunluğun gözleri ekranlarda ve karşısındaki insanda değil.
Biz insanlar aynı tekerleğin savaş araçları yapılmak için kullanılması gibi şu anda elimizde olan teknolojiyi doğru ve iyi bir şekilde kullanmayı bilmiyoruz ve öğrenmemiz gereken de tam olarak bu.

İşin özü doğru kullanırsak faydamıza yanlış kullanırsak zararımıza ve teknolojiyi nasıl kullanacağımızı seçmekte bizim elimizde.

Facebook'ta paylaş butonu
Print
Yorum Yap
Yorumunuz
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Facebook Yorumları
Dikkat Çekenler
Yazarlar
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Alıntı Yazarlar
Anket

Sayfalar
Duyurular
Linkler
Arşiv
Günlük Gazeteler
Oku
Ziyaretçi Defteri
Hava Durumu
Hava Durumu
Yükleniyor...