17 Eylül 2018 00:01
-A +A
Sertaç Kelleci

Sertaç Kelleci

ELEKTRİKLİ OTOMOBİL VE DOLAR

Dünya Otomotiv endüstrisi, yakıt yönünden geleceği elektrikli araç üretiminde görüyor.
Almanya ve İngiltere başta olmak üzere Avrupa’daki bir çok ülke, solunum organlarını tahriş etmesi ve atmosferi aşırı kirletmesi sebebiyle dizel ve benzinli araçların önümüzdeki yıllarda satılmamasını konuşmaya başladı. Bu da şunu gösteriyor, 2025 yılından itibaren Avrupa ülkelerinde dizel araçların satışlarının yasaklanmaya başlanması…
Hatta İngiltere’de bir uçan otomobil şirketi, ilk kez üretim ve test iznini almayı başardı. İngiltere’de ilk kez, bir piste gerek duymadan dikey kalkış yapabilen bir elektrikli uçan araç için üretim ve test iznini aldı. Şirket, dört yıl içinde, İngiltere ile Fransa arasında ilk uçan taksi hizmetini vermeye hazırlanıyor.
The Times'ın haberine göre, dört pervaneli olan dört kişilik elektrikli drone, saatte yaklaşık 300 kilometre hıza ulaşırken, 150 kilometre menzile sahip olacak. Bu yeni teknolojinin havalimanlarındaki yükü azaltarak, hava taşımacılığı sektörü kullanımını kolaylaştıracağı da öngörülüyor.
Dünyadaki bu gelişmelerden sonra Türkiye’de Elektrikli araçların kullanımının arttırılması artık daha ciddi düşünülmeli ve Ülkemizde Elektrikli araçlar için şarj istasyonlarının çoğaltılması sağlanmalı, şarj konusunda alt yapı sorunu çözülmelidir. Hatta güneş enerjisindeki gelişen teknolojilerle, seyir halindeyken kendi kendini şarj edebilecek araçların üretilmesi desteklenmelidir.
Türkiye’de ilk defa tamamen elektrikli kendi yerli ve milli otomobilini üretmek için adımlarını attı. 2019 yılında prototipi, 2022 yılında da seri üretime başlanmış olması planlanıyor.
PEKİ BU NEYİ DEĞİŞTİRECEK?
Özellikle son aylarda, dolardaki dalgalanmaları hepimiz biliyoruz.
Ülkemiz yıllık yaklaşık 25 milyon ton ham petrol ithal ediyor, ve bunun çoğunluğunu motorlu taşıtlar kullanıyor. Elektrikli otomobillerle birlikte döviz gelirimizin petrol ithalatına harcanmasında büyük düşüş olmasını sağlayacak. Enerjide dışa bağımlılığı büyük ölçüde ortadan kaldıracak. Petrol ithalinin ülkemize getirdiği maddi yük ortadan kalkmış olacak.
Ülkemizde üretilecek yerli elektrikli otomobilin; yeni teknolojiye uygun, bütün dünya ile yarışan, Türkiye’yi de ekonomik ve teknolojik olarak sıçratacak bir araç olacağını düşünüyorum.
 

Facebook'ta paylaş butonu
Print
Yorum Yap
Yorumunuz
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Facebook Yorumları
Dikkat Çekenler
Yazarlar
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Alıntı Yazarlar
Anket

Sayfalar
Duyurular
Linkler
Arşiv
Günlük Gazeteler
Oku
Ziyaretçi Defteri
Hava Durumu
Hava Durumu
Yükleniyor...