28 Kasım 2018 00:01
-A +A
Fatih GÜRBÜZ

Fatih GÜRBÜZ

CUMHUR İTTİFAKI, TÜREL VE DÖŞEMEALTI

Cumhur İttifakında genelde başlayan birlikte yönetme ülküsünü birileri yanlış anlıyor. Birlikte yönetme derken ülkücülerin milletvekili olarak, belediye başkanı olarak, meclis üyesi olarak yani aktif siyasetin içinde yer alarak bizzat işin başında olarak yönetmek anlaşılmasın.
Birlikte yönetme devletin kurumlarının başında kim olursa olsun aynı duygular ve kaygılar çerçevesinde devletin bekası için duygu ve düşünce birlikteliğidir. İşte Ak Parti'den büyükşehir belediye başkanı olarak açıklanan Menderes Türel'e cumhur ittifakının tabanının bakışı işte bu yöndedir.  Şu ana kadar MHP lideri Devlet Bahçeli, üç büyük ilde aday çıkarmayacağız ifadesini kullandı. Bu diğer illerde asla ittifak olmayacak manası olarak karşımıza çıkmamalıdır. Taban bu ittifakın ruhunu anlamış nerde ne yapacağını çok iyi bilmektedir. 

Bu süreçte şu ana kadar MHP İl Yönetimi ve Büyükşehir Meclis Üyeleri ile uyumlu bir çalışma yapan Menderes Türel özellikle ilçe adaylarına çok dikkat etmelidir. Yerelde birden bire 4,5 yıldır uyuyan ama şu anda birden uyanan şer güçlerinin tuzaklarına düşerek inisiyatifi elden bırakmamalıdır. Bana göre ilçelerin açıklanmasını biraz daha araştırarak biraz daha zamana yayarak yapmalıdır. Serik, Aksu gibi yerlerde sözde millet ittifakı Türel'i zorlayabilir. Bu noktalarda Cumhur ittifakının tabanını dinleyerek aday yapılmasında yarar olabilir.

Döşemealtı'nda  adı aday adayı olarak geçen Emre Afacan'ın ailesinden bazılarının Cumhurbaşkanına kadar hakaret edecek  kadar aktif siyasetin içinde olması Cumhur ittifakına zarar verir. Peşin söyleyeyim şayet bu arkadaş aday olursa Döşemealtı'nda işler karışır. Hasan Akalın'ın ihtirasları ve sufleleri ile aday olanların tuzağına İbrahim Ethem Taş da düşmeyecek kadar yakın siyasi tarihi bildiğini düşünüyorum.
İsterseniz bir hatırlatmada bulunayım, 2009 seçimlerinde vekillik için il başkanlığından ayrılan  Rahmetli Hamza Taş ve il başkanı Hüseyin Samani ısrarla Nurettin Tursun'un aday yapılmasını istemiş, ancak o dönem Ak Partiyi ele geçirmek isteyen sermaye grubu ısrarla Hasan Akalın'ın aday yapmak istemiş bu  çabaları başarılı olmuştu.  Akalın Ak Parti il başkanı Hüseyin Samani ve Rahmetli Hamza Taş'a rağmen aday yapılmıştı.

Daha sonra Tursun'un bölgedeki hacmini çok iyi bilen Muhittin Böcek CHP'nin adayı yapmaya ikna ederek  Tursun'u Döşemealtı Belediye Başkan adayı yapmıştı. Tursun Cumhuriyet tarihinde CHP'nin bir önceki seçimden bir sonraki seçimde oy arttırma oranında rekor oy alarak yani oyları % 300 artırarak herkesin asla seçimi kazanamaz dediği bir dönemde seçimi kazanmayı başarmıştı.
O dönem ne yazık ki Menderes Türel'de seçimi kaybetti. Tursun yaklaşık bir sene sonra büyükşehir belediyesi CHP'de olmasına rağmen tekrar yuvasına döndü. O zamana kadar Ak Partiden ayrılanların geriye dönüşü neredeyse imkansızdı. Ancak Başkan Erdoğan “Adam trenden inmemiş kardeşim biz neredeyse adamı trenden atmışız” diyerek yeni bir motto belirlemişti.

İl Başkanı Hüseyin Samani ise aday belirlemede karşı çıktığı adayların tamamının kaybettiği bir yerde adeta her yerde nokta atışı yaparak kaybedilse bile genel merkezin takdirini toplamıştı. O yüzden büyükşehiri kaybetmiş bir il başkanı olarak asla kendisi suçlanmadı. Bilakis bir daha ki dönem  milletvekili yapılarak tespitlerinin haklılığı adeta kendisine bir mükafat olarak verildi.
Peki CHP'den bile seçimi kazanan Tursun beş sene sonra Ak Parti'den neden seçim kaybetti? İşte kafaları karıştıran ve Tursun ile ilgili algı yapmak isteyenlerin ortaya koyduğu yerel siyasetin dili böyle gelişiyor. Oysa seçim sonuçlarına bakıldığında büyük bir tezgâhın nasıl döndüğü ortaya çıkıyor. Bir kere o dönem yaklaşık 2000 civarında olduğu söylenen FETÖ’cü oylar Tursun'un rakiplerine gitti. (Diğer nedenleri anlatmaya gerek yok zaten 750 oy alsa Tursun Seçimi yine kazanıyordu) Ayrıca eski belde belediye başkanlarının tamamı AK Parti'ye karşı cephe alarak paranın ve makamında hırsıyla  ve Hasan Akalın'ın organizasyonuyla CHP'ye çalıştılar. Kimi meclis üyesi oldu. Kimilerine ise onlarca vaat verdiler.
Bana göre bunların yanı sıra en önemlisi kırsalda hala devam eden para dağıtma etkili bir yöntem olarak seçim sonuçlarını etkiledi. Bu yazdıklarıma şu ana kadar hiç kimse itiraz edemez sanırım. Hüseyin Samani hala yaşıyor. İbrahim Ethem Taş İl Başkanı olarak görev yapıyor. Bugün ise  her şey Tursun lehine gelişirken yine bir zamanlar Ak Partiye sızamayan o sermaye çetesi şimdi yine maşaları kullanarak süper bir algı yönetimi ile güdümünde olan birini başkan yapmaya çalışıyor.

Peki, bu arkadaşlar neden Turgay Genç'le ayrı düştüler?
Bu soruyu soran yok mu? Turgay Genç'te bulamadıklarını istediklerini yaptıracakları bir başka mimarda mı bulacaklar. Ben bu konularda Menderes Türel'in bizzat sahaya gidip kendi gözleri ile olayları tahlil etmesi gerektiğini öneriyorum. Çünkü bir çivi, bir nalı, bir nal bir atı, bir at bir orduyu , bir ordu bir ülkeyi kurtarır. Hatalar zinciri bir başladı mı asla geri dönüşü olmaz...
Bu şer cephesinin kirli tuzaklarına boyun eğmeden aday belirlemek gerekir. Ayrıca yazıma son verirken şu soruyu kesinlikle herkesin sorması gerekir. Emre Efecan aday olmadığı zaman Ak Parti'den kaç oy götürür. Tursun aday olmadığı zaman kaç oy götürür.
Ayrıca Afacan Aday olmadığı zaman ertesi gün Tursun'un adaylığında herkes birleşir. Tursun aday olmadığı zaman 2009'da olduğu gibi infial olur. Ben bir zamanlar yazmıştım demek için yazdım. Tarihe not düşülsün diye yazdım. Bir oyun önemli olduğu bir coğrafyada makamdan aday belirleme olayı bitmelidir..
Hayatında kimsenin gönlünü almamış, birinden kimse ile bir bardak çay içmemiş birinden ancak birilerinin adayı yapılır.
 

Facebook'ta paylaş butonu
Print
Yorum Yap
Yorumunuz
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Facebook Yorumları
Dikkat Çekenler
Yazarlar
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
YOLUN SONU

YOLUN SONU

18:40 17 Mayıs 2019
Alıntı Yazarlar
Anket

Sayfalar
Duyurular
Linkler
Arşiv
Günlük Gazeteler
Oku
Ziyaretçi Defteri
Hava Durumu
Hava Durumu
Yükleniyor...