13 Eylül 2018 00:05
-A +A
Hidayet GÜLTEKİN

Hidayet GÜLTEKİN

BİR FUARDAN FAZLASI

Antalya Ticaret Borsa (ATB) Başkanı Ali Çandır, 9.YÖREX Fuarı öncesinde medya ziyaretleri kapsamında Gazete Bir ailesini ziyaret etti.
Gündemimiz Antalya olunca geçmiş ve gelecek sentezinde harmanladığımız bir kaç konu başlığını ele aldık.

Çandır'ın hazır cevaplığı ve nüktedanlığı sayesinde zamanın nasıl geçtiğini fark etmedik. Tüccar olmasa kesin gazeteci olurdu. O başlıklar, mesaj vermeler, vallahi insanı şaşırtıyor. Neşeli pozitif bir atmosferde kente dair öyle güzel şeyler paylaştık ki, bunları sizler adına emanet aldık. Beni heyecanlandıran öyle istihdam ve üretim müjdeleri var ki ilk fırsatta sizlerle paylaşacağım ama bugün bir tek YÖREX'i ele almak istiyorum.
Çandır, YÖREX, Anadolu'nun ayarlarına dönme hareketidir dedi. Bu cümle başlı başına bir yaşam canlılığı ve hareketliliği başlatabilir.
YÖREX, yöresel ürünlerimizin coğrafi işaretlerle dünyaya pazarlanması olmalıdır. Yöresel ürünler o yöreyle bir bağ kurmanın adıdır. İlimizde yaşayanların memleket özlemini giderdiği, iç turizmi hareketlendiren bir büyük buluşmanın adıdır.
Çoğrafi işaretler bugün 100 milyon dolarlık bir pazarlama hacminin ifadesidir. Bir kaç hafta yaşanan ve devam eden dolar krizi ve benzeri operasyonların recetesi yöresel ürünlerimizdir.

Sekiz yılı geride bırakıp dokuzuncusuna hazırlanan Çandır, YÖREX, 12 milyon yıllık Anadolunun ayarlarına yeniden dönmesinin adıdır. Ticarette yerli ve milli diyorsak tarımda tahumlarımızı hatırlayalım dediğinde tarım ve hayvancılıkta kendi kendine yetebilen Türkiye'nin yeniden inşa edildiğini görüyordum.

Üreten, tasarruf eden Anadolu hepimizin gündeminde olmalıdır.
Kentimizdeki tüm otelciler, otellerinde misafir ettiği turistlerin hiç değilse 100 tanesini bu fuara mutlaka taşımalıdır. Her otelden 100 turistin bu fuarda gezi gözlemde bulunması, turistlerin her birinin gönüllü turizm elçisi olmasıdır. Tabi turizmcilerde ödüllendirilmelidir. Ben ne yapabilirim sorusuna cevaben, turistlerle bu fuara destek veren turizmcileri haberleştirme sözü veriyorum.

Facebook'ta paylaş butonu
Print
Yorum Yap
Yorumunuz
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Facebook Yorumları
Dikkat Çekenler
Yazarlar
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Alıntı Yazarlar
Anket

Sayfalar
Duyurular
Linkler
Arşiv
Günlük Gazeteler
Oku
Ziyaretçi Defteri
Hava Durumu
Hava Durumu
Yükleniyor...