16 Mayıs 2019 00:02
-A +A
Hidayet GÜLTEKİN

Hidayet GÜLTEKİN

BENİM ADIM RAMAZAN

5. Müslüman asla şirk koşmaz! Hep iyilikte bulunur "Allah'a ibadet edin, ona hiçbir şeyi ortak koşmayın. Anaya babaya yetimlere, yoksullara, yakın komşuya, uzak komşuya, yanında bulunan arkadaşa, yolcuya, sahip olduğunuz kölelere iyilik edin. Şüphesiz ki Allah, kibirlenen ve övünen kimseyi sevmez."

Allah'ını tanıyan ve seven bir Müslüman Allah'ın isim ve sıfatlarını yaratılmış herhangi bir canlı ya da cansıza verecek kadar cahil değildir. Müslüman bilir ki Allah'u Teâlâ yaratılmış hiçbir canlıya asla ve asla benzemez. Allah'ın dışında;
Herkesi işiten, gören, kalplerden geçenleri bilen, Gaybı bilen, her şeye hâkim olan, güç ve kuvvet sahibi olan, Tüm yaratılmışları halden hale çeviren, Duaları işiten ve yaratılmışların rızkını veren Allahtan başka kimse yoktur. Bu sebeple Müslüman asla şirk koşmaz ve hayatı hep salih ameller işlemekle geçer. Salih amelleri asla küçümsemez. Bütün ibadetleri değerli olarak görür.

6. Müslüman, Allah'tan hakkıyla korkup sakınır

"Ey iman edenler, Allah'tan hakkıyla korkun ve ancak Müslüman olarak ölün."  Allah'a iman eden bir Müslüman bilir ki;
Allah'u Teâlâ haramlardan razı değildir.
Allah dilerse işlenen bir günahı affetmez!
Allah'ın cehennemi çok fena bir şeydir.
Allah'ın katına çırılçıplak çıkacağını bilir.

Allah'ın katında sevap ve günahlarının masaya yatırılacak.
Allah'a karşı mahcup olmamak lazım.
Kabir, kıyamet, mahşer ve sırat köprüsü sahneleri Allah'tan uzaklaşacaklar için çok çileli bir sahne. Kendisini karanlıklardan aydınlığa alan Allah'u Teâlâ'nın bu büyük nimetine karşı asla ve asla nankörlük yapmaz.

7. Mü'min'in Bilgi Kaynakları
• Mü'min dinini iki asıl kaynaktan öğrenir. Bu da Kur'an ve sünnettir.
"Allah size (bilmediklerinizi) açıklamak ve sizi, sizden önceki (iyi) lerin yollarına iletmek ve sizin günahlarınızı bağışlamak istiyor. Allah hakkıyla bilicidir, yegâne hikmet sahibidir." "Nitekim kendi içinizden size ayetlerimizi okuyan, sizi kötülüklerden arındıran, size Kitab'ı ve hikmeti talim edip bilmediklerinizi size öğreten bir Resul gönderdik."
• Mü'min bilmediği konularda kendince yorum yapmayıp ehline sorar ve onunla amel eder.
". O'nun bildirdiklerinin dışında insanlar O'nun ilminden hiçbir şeyi tam olarak bilemezler. O'nun kürsüsü gökleri ve yeri içine alır, onları koruyup gözetmek kendisine zor gelmez. O, yücedir, büyüktür." "Hakkında bilgin bulunmayan şeyin ardına düşme. Çünkü kulak, göz ve gönül, bunların hepsi ondan sorumludur."

"Senden önce de, kendilerine vahyettiğimiz kişilerden başkasını peygamber olarak göndermedik. Eğer bilmiyorsanız, bilenlere sorun."
•Mü'min, kur'an ve sünnetle amel ettiğinde ahiretini kurtaracağına iman eder.
"İman edip de güzel davranışlarda bulunanlar (bilmelidirler ki) biz, güzel işler yapanların ecrini zâyi etmeyiz. İşte onlara, alt taraflarından ırmaklar akan Adn cennetleri vardır. Onlar Adn cennetlerinde tahtlar üzerine kurularak orada altın bileziklerle bezenecekler; ince ve kalın dibadan yeşil elbiseler giyecekler. Ne güzel karşılık ve ne güzel kalma yeri!"
 

Facebook'ta paylaş butonu
Print
Yorum Yap
Yorumunuz
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Facebook Yorumları
Dikkat Çekenler
Yazarlar
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Alıntı Yazarlar
Anket

Sayfalar
Duyurular
Linkler
Arşiv
Günlük Gazeteler
Oku
Ziyaretçi Defteri
Hava Durumu
Hava Durumu
Yükleniyor...