19 Eylül 2018 00:03
-A +A
Hidayet GÜLTEKİN

Hidayet GÜLTEKİN

500 YILLIK GELENEKNe çok unutmuşuz...
Nasılda köklerimizden koparılmışız...
Ama bu milletin mayası sağlam.
İzlediklerim insanı neşelendiriyor geleceğe dair ümit var bir ruh haline bürünmemizi sağlıyordu.
Bed'i besmele yada Amin alayı, hemen bir hatırlatma ile başlayalım. Mehmet Akif Ersoy'un Amin alayı şiirini bugüne kadar okumayanlara, okumaları tavsiyemdir.

Kültürümüzün zenginliklerinden biri olan 'bed'-i besmele' veya 'âmin alayı' merasimi, günümüzdeki okuma bayramlarına benzetilebilir.
Bu merasimi neden önemsiyorum: birincisi bize ait olan kültür değerlerinin yaşatılması adına önemli bir hatırlatma olduğu için bir diğer sebebi ise bu merasimlerin çocuklarda okuma, anne ve babalarda ise, okutma arzusunu tetiklediğini gördüğüm için.
İzlediğimiz bu tören aslında İslâmî terbiye anlayışında mektebe ve öğretmenlere verilen değeri açıkça ortaya koymaktadır.
Osmanlı kültürünün zenginliklerinden biri olan Amin Alayları, taş mekteplerinin ilk ders töreni idi.
Öğretmenin, “Ya Rabbi kolaylaştır, güçleştirme. Ya Rabbi! Tedrisimi hayırla itmam eyle! (Eğitimimi hayırla tamamla)” mealindeki “Rabbi yessir velatüassir. Rabbi tammim bilhayr.” duasıyla yeni eğitim öğretim yılına başlayan çocuklarımızın şanlı bayrağımızı taşıyışlarını ve gözlerindeki ışığı görmeliydiniz.

İlimizde bir kolej 2018 - 2019 Eğitim Öğretim yılına âmin töreniyle giriş yaptı. Nede güzel yaptı. Bu geleneği Antalya da hatırlattığı ve yaşattığı için teşekkür ediyorum.

Törende yalnız değildik, AK Parti Antalya Milletvekili Kemal Çelik, Antalya Müftüsü Osman Artan, SGK İl Müdürü Nejat Deniz, MÜSİAD Antalya Şube Başkanı Ramazan Kalken, Sivil Düşünce Derneği Başkanı Hidayet Gültekin, Hattat Necmi Atik, HUDER Antalya İl Başkanı Av. Osman Zeki Özcan, Yenigün Muhtarı Muhittin Gök ve WOM Media Yönetim Kurulu Üyesi Ümit Ziya Altı gibi önemli isimlerde katıldı.
Bu törende gördük ki eğitim siyaset üstüdür. Osmanlıdan gelen âmin alayını kültürünü yaşatan okulların küresel rekabette ön sıralarda yer alacağını ve yeni nesillerin yetiştirilmesi için adım attığına şahid olduk.

Facebook'ta paylaş butonu
Print
Yorum Yap
Yorumunuz
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Facebook Yorumları
Dikkat Çekenler
Yazarlar
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Alıntı Yazarlar
Anket

Sayfalar
Duyurular
Linkler
Arşiv
Günlük Gazeteler
Oku
Ziyaretçi Defteri
Hava Durumu
Hava Durumu
Yükleniyor...