ZEYTİNKÖY’E MÜJDE

VALİ MÜNİR KARALOĞLU'NU DAVULLARLA KARŞILADI

Güncel 20 Ekim 2017 17:26
ZEYTİNKÖY’E MÜJDE
-A +A

Kentsel dönüşüm çalışmalarının devam ettiği, adı uyuşturucuyla anılan Zeytinköy bölgesi, ilk kez bir vali tarafından ziyaret edildi. Bölgenin imar ve tapu sorunun çözülmesi için çalışmaların devam ettiğini kaydeden Vali Karaloğlu, kısa süre sonra tapuların verileceğini müjdeledi
Kentsel dönüşüm çalışmalarının devam ettiği, adı uyuşturucuyla anılan Zeytinköy bölgesi, bir proje çalışması dışında ilk kez bir vali tarafından ziyaret edildi. Zeytinköy bölgesini ziyaret eden Vali Karaloğlu’na eşi Sevim Karaloğlu, Antalya Cumhuriyet Başsavcısı Ramazan Solmaz eşi Şule Solmaz, İl Jandarma Komutanı Tuğgeneral Cengiz Yıldız, İl Emniyet Müdürü Celal Uzunkaya, Muratpaşa Kaymakamı Sırrı Sedat Arısoy ve çok sayıda kamu kurum ve kuruluşunun temsilcisi eşlik etti.

Zeytinköy’ün Antalya’nın en renkli kültürünün yaşatıldığı bölge olduğunu belirten Antalya Valisi Münir Karaloğlu bölge halkından yapılacak olan kentsel dönüşümün ardından geleneklerini yaşatmalarını istedi.  Sokak girişinde mahalle halkı tarafından davul ve zurnayla karşılan Vali Karaloğlu, eşi Sevim Karaloğlu ile birlikte Yeşildere’nin sokaklarında yürüyerek kapı çelengi üretimi yapan kadınları ziyaret etti.

VATANDAŞLARIN DERDİNİ DİNLEDİ

3 Mahalleden oluşan ve 26 bin kişinin ikamet ettiği Zeytinköy'de vatandaşların çoğunun geçimini faytonculuk ve kapı çelengi (noel) yaparak sağladığını belirten Karaloğlu, kadınlarla sohbet ederek bebekleri sevdi. Çelenk yapımında kullanılan bir kara üzüm çelengini de telle saran Vali Karaloğlu, mahalledeki bir boşluk alana kurulan meydanda vatandaşların sorunlarını dinledi. Kapı çelengi üretiminin bölgenin önemli bir gelir kaynağı olduğunu dile getiren Vali Karaloğlu, “Hanımlarımızı çok tebrik ediyorum. Bu bölgenin önemli bir geliri oldu.” dedi.

VATANDAŞA TAPU MÜJDESİ
Vali Karaloğlu, bölgenin en büyük sorunlarından birisinin eğitim konusunda kız çocuklarının okula devam etmemesi olduğunu belirterek, "Erkek kız ayrımı yapmadan lütfen annelere sesleniyorum,çocukların eğitimini aksatmayalım. Biz devlet olarak arkanızdayız. Anne, baba olarak sizde çocukların eğitimine destek olun. Çocuklarını belli yaşa geldiğinde onları okuldan almayın, devamlarını sağlayın. Bunu sağlarsak bugün Zeytinköy’le ilgili konuştuğumuz bazı sorunları 5-10 yıl içinde konuşmamaya başlarız.” diye konuştu.

EN PRESTİJLİ BÖLGE OLACAK

ZeytinKöykün kötü bir ünle anılmasının rahatsız edici bir durum olduğunu belirten Antalya Valisi Münir Karaloğlu, bölgeyi Antalya'nın en prestijli bölgesi yapmak istediklerini belirtti. Antalya’nın en renkli kültürünün yaşatıldığı bölgenin Zeytinköy olduğunu belirten Karaloğlu,  “Zeytinköy aslından Antalya’nın kalbidir. Öyle böyle anılması hepimizi, hepinizi rahatsız ediyor. El birliğiyle bu bölgede yaşayanların desteğiyle kamu kurumlarının el birliğiyle bu bölgeyi Antalya’nın en nezih, prestijli bölgesi yapmaya var mısınız?. Apartmanlar yükselmeye başladı. Yükselen apartmanlar sizin kültürünüzü yok edecek, farkındayım. Bu bölgede yaşamaya devam edin. Siz buranın süsüsünüz, güzelliğisiniz. Siz olmasanız bu bölge olmaz. Bu bölge dönüşecek, dönüşürken kültürünüzü de muhafaza etmemiz lazım” ifadelerini kullandı.

GÜLÜMSETEN PAZARLIK
Geçimini kapı çelengi yaparak sağlayan bir mahalle sakininin fiyatların düşük olduğunu belirterek yükseltilmesini talep etmesi üzerine Vali Karaloğlu, çelenk alıcısı tüccarla pazarlık yaptı. Karaloğlu, “Artık 3 lira olsun diye itirazları var. Patron nerede. Patron kaçtı mı? Hanımların sözcüsüyüm, elçisiyim. 2 lira olsun fiyat. Bundan sonra kadınları sözcüsü benim. Mahalleli adına pazarlığı ben yapacağım, ellerinizden öpüyorum.”diye konuştu. Konuşmaların ardından Vali Karaloğlu ve protokole çelenk hediye edildi.
Daha sonra Vali Karaloğlu ve protokol mahallelinin önemli bir gelir kaynağı olan faytonlarla mahalle turu yaptı.
Cengizhan YILDIRIM, Fotoğraf: Murat ESENTEKİN

Facebook'ta paylaş butonu
Print
Yorum Yap
Yorumunuz
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Facebook Yorumları
Dikkat Çekenler
Yazarlar
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Falezlerde ceset şoku

Falezlerde ceset şoku

17:18 14 Aralık 2018
Kahreden intihar

Kahreden intihar

10:35 13 Aralık 2018
Konseyden deprem uyarısı

Konseyden deprem uyarısı

18:00 13 Aralık 2018
Alıntı Yazarlar
Anket

Sayfalar
Duyurular
Linkler
Arşiv
Günlük Gazeteler
Oku
Ziyaretçi Defteri
Hava Durumu
Hava Durumu
Yükleniyor...