Yüz kızartan tahribat

KENT ESTETİĞİ KONUŞULDU

Güncel 7 Kasım 2019 17:28
Yüz kızartan tahribat
-A +A

Antalya Kent Konseyi ve Şehir Plancıları Odası Antalya Şubesi, 'Geleneksel Kent Dokusunda Estetik' konulu çalıştay düzenledi.

Antalya Kent Konseyi ve Şehir Plancıları Odası Antalya Şubesi'nin ortaklaşa hazırladığı 'Geleneksel Kent Dokusunda Estetik' konulu çalıştay, Nazım Hikmet Kültür Merkezi'nde yapıldı. Çalıştaya Antalya Kent Konseyi Başkanı Semanur Kurt, Şehir Plancıları Odası Antalya Şube Başkanı Ebru Manavoğlu, Şehir Plancısı Dr. Nazım Özer, Peyzaj Mimarı Dr. Ekin Oktay, Mimar Doç. Dr. Hacer Danacı, Recep Esengil, Prof. Dr. Yusuf Örnek, Doç. Dr. Aslan katıldı. Çalıştayda Türkiye'nin çeşitli illerinde çekilen fotoğraflarla, eski kent dokularına dikkat çekildi. Çalıştay kapsamında fotoğraf yarışmasında dereceye girenlere ödül verildi.

TAHRİBATLARI GÖREBİLİYORUZ
Çalıştayda kent dokusunun durumuna dikkati çeken Kent Konseyi Başkanı Semanur Kurt, “Eski doku dediğimizde tarihi Kaleiçi, Balbey, Haşim İşcan, Cumhuriyet Meydanı ve Elmalı Mahallesi gibi önemli merkezler geliyor. Kaleiçi turizm alanı olması nedeniyle ticari amaçla kullanılıyor. Eski tarihi ve doğal doku üzerindeki tahribatları çok net görebiliyoruz" dedi.

ESTETİK KAYGILAR GÖZ ARDI EDİLİYOR

Şehir Plancıları Odası Başkanı Ebru Manavoğlu, Antalya'nın geleneksel kent dokusunun çevresinde estetik kavramını ortaya koymak ve sorunları belirleyerek çözüm önerilerini sunmak istediklerini vurguladı. Manavoğlu, “Antalya hızla göç alan ve hızla değişen bir kent. Bunun için geleneksel kent dokusu olarak adlandırdığımız Kaleiçi Bölgesi, Balbey gibi kent merkezleri sürekli değişim ve dönüşüm geçirmektedir. Özellikle Balbey Mahallesi'nin planlama sorunları kentsel mekana olumsuz yansımaktadır. Buralarda estetik kaygılar göz ardı edilmektedir. Bunları vurgulamak ve kent içinde neler yapabiliriz düşüncesiyle çözüm önerilerini sunacağız" diye konuştu. 

Kaynak : DHA

Facebook'ta paylaş butonu
Print
Yorum Yap
Yorumunuz
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Facebook Yorumları
Dikkat Çekenler
Yazarlar
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Alıntı Yazarlar
Anket

Sayfalar
Duyurular
Linkler
Arşiv
Günlük Gazeteler
Oku
Ziyaretçi Defteri
Hava Durumu
Hava Durumu
Yükleniyor...