YÜKSEK TANSİYON SİNSİCE VURUYOR

Dünya Hipertansiyon Günü dolayısıyla açıklama yapan Uzm. Dr. Kemal Kundakçı, Türkiye'de 15 milyondan fazla hipertansiyon hastası olduğunu belirterek, ileri yaş hastalığı olarak bilinen hipertansiyonun görülme yaşının 13-14'e kadar düştüğünü söyledi

Sağlık 15 Mayıs 2019 17:53
YÜKSEK TANSİYON SİNSİCE  VURUYOR
-A +A

Dünya Hipertansiyon Günü dolayısıyla açıklama yapan Uzm. Dr. Kemal Kundakçı, Türkiye'de 15 milyondan fazla hipertansiyon hastası olduğunu belirterek, ileri yaş hastalığı olarak bilinen hipertansiyonun görülme yaşının 13-14'e kadar düştüğünü söyledi.

Memorial Antalya Hastanesi İç Hastalıkları Bölümü'nden Uzm. Dr. Kemal Kundakçı, 17 Mayıs Dünya Hipertansiyon Günü olduğunu belirterek, sağlıklı yaşam için tansiyon hastalarına önerilerde bulundu. Damarın içindeki kanın damar duvarına yaptığı yüksek basıncın hipertansiyon olarak adlandırıldığını kaydeden Dr. Kundakçı, "Yüksek kan basıncı adıyla da bilinen hipertansiyon, uzun süre belirti vermeden böbrek, beyin, kalp ve damar sistemine verdiği hasar nedeniyle 'sessiz düşman' olarak da anılıyor. Türkiye'de 15 milyondan fazla yani her 3 kişiden birinde görülen yüksek tansiyonun mutlaka doktor kontrolünde takip edilmesi gerekiyor" dedi.

GÖRÜLME YAŞI 13'E DÜŞTÜ
İleri yaş hastalığı olarak bilinen hipertansiyonun görülme yaşı, dünyada ve Türkiye'de giderek düştüğüne işaret eden Dr. Kemal Kundakçı, "Özellikle hareketsiz ve stresli yaşam, alkol ve sigara tüketimi, aşırı kilo, özellikle santral obezite denilen göbek yağlanması ve tuz kullanımının çok olması kan basıncı yüksek genç bir grubun oluşmasını sağlamıştır. Hatta 13-14 yaşlarından itibaren hipertansiyon görülme sıklığı artmıştır" dedi.
Dr. Kundakçı, yüksek tansiyon riskini artıran faktörleri ise şu şekilde sıraladı:
"Yaş, cinsiyet, ailede yüksek tansiyon hastalığı olması, aşırı kilo, diyabet yani şeker hastalığı, aşırı tuz tüketimi, hareketsiz yaşam, sık alkol tüketimi, stres, kalp damar hastalıkları, doğum kontrol hapları, bazı ağrı kesiciler, steroidler, bazı psikiyatrik ilaçlar, tiroid, hipofiz, böbreküstü bezi gibi hastalıklar, böbrek hastalıkları, diyette yetersiz potasyum, kalsiyum, magnezyum ve protein kullanımı, hamilelik ve sigara kullanımı."

TANSİYON HASTALARINA ÖNERİLER
Hipertansiyonun 50 yaşın altında erkeklerde daha sık görüldüğüne de değinen Dr. Kundakçı, yüksek tansiyon hastalarının sağlık şekilde yaşamlarını sürdürmeleri için de şu önerilerde bulundu:
"Eğer tansiyon değerlerininiz yüksekse ya da yüksek tansiyon tanısı aldıysanız hiç zaman kaybetmeden bir uzmana başvurun. Evde tansiyon değerlerinizi tavsiye edilen şekilde ölçün. Hangi evrede olursa olsun yaşam tarzı değişikliği yapmayı ihmal etmeyin. Az yağlı ve az tuzlu sağlıklı yiyecekler tüketin. İdeal vücut ağırlığınızı koruyun. Fiziksel olarak hareketli yaşayın. Sigarayı bırakın. Fazla alkol tüketmeyin. Stresi mümkün olduğunca azaltın. Doktorunuzun uygulamaya başladığı tedaviyi aksatmayın ve kan basıncınızı düzenli takip edin." 

Kaynak : DHA

Facebook'ta paylaş butonu
Print
Yorum Yap
Yorumunuz
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Facebook Yorumları
Dikkat Çekenler
Yazarlar
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Alıntı Yazarlar
Anket

Sayfalar
Duyurular
Linkler
Arşiv
Günlük Gazeteler
Oku
Ziyaretçi Defteri
Hava Durumu
Hava Durumu
Yükleniyor...