YÖRÜKLERDEN CHP’YE SERT TEPKİ

CHP listesinden HDP'li isimlerin meclis üyesi adayı olarak gösterilmesine Antalya'da yaşayan Yörüklerden tepki geldi.

VİDEO HABER 24 Mart 2019 18:07
YÖRÜKLERDEN CHP’YE SERT TEPKİ
-A +A
Haberin Videosu

HABERİN VİDEOSU İÇİN TIKLAYINIZ

CHP listesinden HDP'li isimlerin meclis üyesi adayı olarak gösterilmesine Antalya'da yaşayan Yörüklerden tepki geldi. Kendisi de Yörük olan CHP Antalya İl Başkanı Ahmet Kumbul'un HDP ile kol kola gezdiğini vurgulayan Yörükler, "Yörüklerin şanına, gelenek ve göreneklerine uymayan işler yapılmaktadır" dedi.

Cumhuriyet Halk Partisi Kepez Belediye Başkanı Murat Dinç'in listesinden meclis üyesi adayı olarak gösterilen ve geçtiğimiz günlerde HDP ile bağları ortaya çıkan isimlerin CHP listesinde yer almasına Antalya'da yaşayan Yörüklerden tepki geldi. Muratpaşa Camii'nde toplanan Genç Yörük Platformu ve Antalya Yörük Gençliği üyeleri HDP'li isimlerin CHP listesi'nde yer almasına tepki göstererek Attalos Meydanı'na yürüdü. Burada basın açılaması yapan grup üyeleri Atatürk'ün Torosları emanet ettiği Yörükler olarak yaşananlardan endişeli olduklarını belirtti. Genç Yörük Platformu ve Antalya Yörük Gençliği adına basın açıklamasını okuyan Burak Yasin Adıgüzel, cumhuriyetin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve yakın çalışma arkadaşları tarafından kurulan Cumhuriyet Halk Partisi'nin altı ok ilkelerini yok sayarak siyaset yaptığını belirtti.

CHP İL BAŞKANI KUMBUL'A TEPKİ
CHP'nin Atatürk devrimlerini hiçe sayarak bölücü ideolojiye sahip bir parti ile yapmış olduğu kirli ittifakın yörükleri derinden sarstığını belirten Adıgüzel, "Cumhuriyet Halk Partisi'nin arka bahçesi durumuna gelen ve milliyetçilikten dem vurup bölücü terör örgütü sempatizanlarının meclis listelerinde yer almasına ses çıkarmayan İyi Parti’nin de bu kervana katılması endişelerimizi arttırmıştır" dedi. Kendiside bir Yörük olan CHP Antalya İl Başkanı Ahmet Kumbul'un PKK'nın siyasi uzantısı HDP ile kol kola geldiğini vurgulayan Adıgüzel, "Terör mücadelesinde son noktaya gelindiği bu aşamada HDP-PKK ile yapılan bu işbirliği büyük bir gaflet ve hatta ihanettir. Oysaki ulu önder Atatürk, “Birinci vazifen, Türk istiklâlini, Türk Cumhuriyeti'ni, ilelebet muhafaza ve müdafaa etmektir" demektedir. İstiklal ve Cumhuriyet bu şekilde mi müdafaa edilecektir? Yörüklüğün şanına, gelenek ve göreneklerine uymayan işler yapılmaktadır" ifadelerini kullandı.

YÖRÜKLER SESSİZ KALAMAZ

Yörüklerin bölücü fikir ve duruş sahipleriyle asla yan yana olmadığını ve aynı yolda yürümediğini belirten Adıgüzel, "Antalya caddelerinde bebek katili, terörist başı Apo'ya özgürlük isteyen birinin CHP Kepez Meclis üyesi listelerinde yer almasına biz Yörükler sessiz kalamayız. Bu şer odaklarıyla yapılan kirli pazarlıklara bir son verilip Yörüklerin şanına göre bir duruş sergilenmelidir. Biz Bu çoban ateşini şimdi burada yakıyoruz. Antalya'da yaşayan tüm Yörük derneklerini ve Yörüklerin bu çağrımıza kulak vermesini bekliyoruz. Bizler vatanımız ve milletimiz için her türlü fedakârlığa hazır olduğumuzu buradan bir kere daha tekrar ediyor, yol yakınken bu hatalardan dönülmesini arzuluyoruz" şeklinde konuştu.
Basın açıklamasının ardından grup üyeleri olaysız bir şekilde dağıldı.


Ramazan BOZCA, Fotoğraf: Murat ESENTEKİN

Facebook'ta paylaş butonu
Print
Yorum Yap
Yorumunuz
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Facebook Yorumları
Dikkat Çekenler
Yazarlar
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Alıntı Yazarlar
Anket

Sayfalar
Duyurular
Linkler
Arşiv
Günlük Gazeteler
Oku
Ziyaretçi Defteri
Hava Durumu
Hava Durumu
Yükleniyor...