Yetersiz beslenme başarıyı düşürüyor

Diyetisyen Merve Kaplan, yetersiz ve sağlıksız beslenmenin en çok okul çağındaki çocukları etkilediğini belirterek, "Bu süreçte beslenme düzeninde yaşanan aksamalar, yetersiz ve dengesiz besin tüketimi, çocuklarda dikkat ve algılama düzeyinde eksikliğe, öğrenme güçlüğüne neden oluyor" dedi

Sağlık 28 Ağustos 2019 18:12
Yetersiz beslenme başarıyı düşürüyor
-A +A

Diyetisyen Merve Kaplan, yetersiz ve sağlıksız beslenmenin en çok okul çağındaki çocukları etkilediğini belirterek, "Bu süreçte beslenme düzeninde yaşanan aksamalar, yetersiz ve dengesiz besin tüketimi, çocuklarda dikkat ve algılama düzeyinde eksikliğe, öğrenme güçlüğüne neden oluyor" dedi.

Günümüzün en önemli sorunlarından biri olan yetersiz ve sağlıksız beslenme, en çok okul çağındaki çocukları etkiliyor. Öğrencilerin okul başarısına da etki eden bu sorunun öncelikle ailede çözülmesi, anne babaların sağlıklı beslenme alışkanlıkları ile çocuklarına örnek olması gerekiyor. Memorial Hastanesi Beslenme ve Diyet Bölümü'nden diyetisyen Merve Kaplan, okulların açılmasıyla birlikte önem kazanan, çocukların beslenme düzeniyle ilgili önerilerde bulundu.

YETERSİZ BESLENME SAĞLIK SORUNU
Dyt. Merve Kaplan, çocuklarda büyüme ve gelişmenin hızlı olduğu okul çağında, sağlıklı beslenme alışkanlığının çok önemli olduğunu söyledi. Okul çağındaki çocukların yalnızca fiziksel olarak değil aynı zamanda duygusal anlamda da gelişim yaşandığı ve hayat boyu sürecek davranışların kazanıldığı bir dönem olduğunu kaydeden Kaplan, "Bu süreçte beslenme düzeninde yaşanan aksamalar, yetersiz ve dengesiz besin tüketimi, çocuklarda dikkat ve algılama düzeyinde eksikliğe, öğrenme güçlüğüne neden olmaktadır. Gelişim geriliğinin yanında obezite, demir eksikliği anemisi, raşitizm ve diş çürükleri de çocukluk çağındaki beslenme alışkanlıklarına bağlı olarak çok sık görülen sağlık sorunlarındandır" dedi. 


Kaynak : DHA

Facebook'ta paylaş butonu
Print
Yorum Yap
Yorumunuz
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Facebook Yorumları
Dikkat Çekenler
Yazarlar
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Alıntı Yazarlar
Anket

Sayfalar
Duyurular
Linkler
Arşiv
Günlük Gazeteler
Oku
Ziyaretçi Defteri
Hava Durumu
Hava Durumu
Yükleniyor...