Yaz gribinden korunmanın yolları

Memorial Antalya Hastanesi Kulak Burun Boğaz Bölümü’nden Op. Dr. Oğuz Yılmaz, yaz gribinden korunmanın yollarını anlattı

Sağlık 16 Temmuz 2019 17:17
Yaz gribinden korunmanın yolları
-A +A

Memorial Antalya Hastanesi Kulak Burun Boğaz Bölümü’nden Op. Dr. Oğuz Yılmaz, yaz gribinden korunmanın yollarını anlattı.

Oğuz Yılmaz, yaz gribinin, sonbahar ve kış mevsiminde görülenden farklı olarak, saman nezlesine benzer şekilde ve havadaki parçacıklara karşı gelişen bir çeşit alerji şeklinde ortaya çıktığını söyledi. Havadaki alerjik reaksiyona sebep olabilen faktörler, kişinin vücut direncinin düşmesi, klima tozları, plajlar ve toplu yaşanılan yerlerde zaman geçirilmesine bağlı olarak yazın da grip tipi virüs enfeksiyonu görülebileceğini kaydeden Oğuz Yılmaz, şöyle dedi:

"Grip ile benzer belirtiler gösterse de hastalığın sebep olduğu organizmalar gribe göre çok farklıdır. Öncelikle bu hastalık kişiden kişiye bulaşmaz. Hastalık mikrobu su tesisatlarında, soğutma kulelerinde ve havalandırma sistemlerinde çoğalarak yayılır. Bu cihazların içinden geçen su zerreciklerinin solunması veya istem dışı nefes yollarına kaçması ile kendini gösterir. Günler içinde kişi yavaş yavaş hastalanmaya başlar. Yaz gribinde, kış gribi ve soğuk algınlığında kullanılan ya da çevreden tavsiye edilen ilaçlar kesinlikle kullanılmamalı, mutlaka bir kulak burun boğaz uzmanına başvurulmalıdır."

KORUNMA ÖNLEMLERİ
Yaz gribinden korunmanın mümkün olduğunu belirten Oğuz Yılmaz, alınması gereken önlemleri ise şöyle sıraladı:
"Dengeli beslenin, diğer hava kirliliğine neden olan etkenlerden uzak durarak kısmen korunun. Bu dönemde diyet yapmayın. Bol su ve sıvı tüketin. Çok soğuk, buzlu su vb. içecekler tüketmeyin. Meyve ve sebze ağırlıklı beslenin. Uyku ve istirahate dikkat edin. Güneşin altında fazla kalmayın. Vücut direncini artırmak için spor yapmayı ihmal etmeyin. Şikayetler arttığı takdirde zaman kaybetmeden bir uzmana başvurun."

'ŞİKAYETLER CİDDİYE ALINMALI'
Ateşle seyreden bu tip yaz gribi veya enfeksiyon belirtilerinin, bazen sessizce oluşan ve her zaman klasik şekilde görülemeyen zatürree, bronşit ve diğer virüs enfeksiyonları ile karıştırılabildiğini aktaran Oğuz Yılmaz, "Bu nedenle yaz mevsimindeki ishal vakalarının altında herhangi bir bakteri veya amip gibi bir etken olup olmadığı, diğer ateşli soğuk algınlığı gibi durumlarda da başka bir virüs veya enfeksiyonun varlığının bulunup bulunmadığı ayırıcı tanı yönünden araştırılmalıdır" dedi. 

Kaynak : DHA

Facebook'ta paylaş butonu
Print
Yorum Yap
Yorumunuz
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Facebook Yorumları
Dikkat Çekenler
Yazarlar
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Alıntı Yazarlar
Anket

Sayfalar
Duyurular
Linkler
Arşiv
Günlük Gazeteler
Oku
Ziyaretçi Defteri
Hava Durumu
Hava Durumu
Yükleniyor...