Vicdan sızlatan karar

Sezgi Kırıt davasında sanıklar serbest

Güncel 14 Ekim 2018 15:15
Vicdan sızlatan karar
-A +A

Sezgi Kırıt'ın (16), 2009'da cinsel istismarın ardından öldürülmesiyle ilgili İstinaf Mahkemesi'nde görülen davada skandal bir karar çıktı. Görülen davada yargılanan 3 sanığa, 1 yıl ile 5 yıl arasında değişen hapis cezası verildi.
2009 yılında evinden ayrıldıktan sonra bir daha haber alınamayan ve cesedi Isparta'nın Gönen ilçesine bağlı Kocatepe köyünde bulunan Sezgi Kırıt'ın Antalya İstinaf Mahkemesi'nde görülen davasında karar verildi. Mahkeme heyeti daha önce yerel mahkeme tarafından ağırlaştırılmış ömür boyu ve 21'er yıl hapis Osman Küçük ile Mehmet Mutlu Kurtlar'un yanısıra 28 yıl hapis cezası verilen Emine Karpi'nin gözetim ve tutuklulukla geçen süreleri cezalardan mahsup edilerek beraatına karar verdi. Sanıklar hakkındaki karara tepki gösteren KADEM üyeleri ile Kırıt Ailesi'nin avukatı Sibel Önder, adliye dışında 'Sezgi için adalet' yazılı pankart açarak basın açıklaması yaptı.

"BU DA BİZE DERT OLSUN!"
Kırıt ailesinin avukatı Sibel Önder mahkemenin kararını "Hukuk çoktan öldü biz bugün cenazesini kaldırıyoruz" sözleriyle değerlendirdi. Sezgi Kırıt'ın birden fazla erkeğin tecavüzüne uğradığını ve işkenceye maruz kalarak öldürüldükten sonra Isparta'da bir çiftliğe atıldığının altını çizen Önder, "Bugün Antalya Bölge Adliyesi'nde adaleti aradık. Adaleti bulabildik mi hayır. Bugün mahkeme sanıklar için birer yıl verdi, sadece birer yıl. Hukuğun adaletin öldüğü bir gündeyiz. Bütün delillerin olmasına rağmen, bütün işleyişe rağmen tüm sanıklar hakkında beraat kararı verildi. Bugün biz Sezgi Kırıt'ın hesabını soramadık, bu da bize dert olsun" dedi

BEN CÜBBEMDEN UTANIYORUM
Mahkemenin sanıklar hakkında ki beraat kararının yanısıra müvekkillerine vekalet ücreti ödenmesi yönünde de hüküm tesis edildiğini belirten Önder, "Kızını kaybettiğine mi yansın, kızını ketledenlere birde üstüne para verdiklerine mi yansın. Ben cübbemden, aldığım hukuk eğitiminden utanıyorum.  Bu insanlara ödül verdiler, bizim onlardan özür dilememizi istediler. Bugün sezgi Kırıt'ın hesabını soramadık, herkese dert olsun. Hukuk çoktan öldü biz cenazesini kaldırıyoruz. 15 yaşında ki bir kızı kaçırıp öldürdükten sonra yıkamalarını kendileri beyan etmelerine rağmen sanıkların beraatlerine karar verildi. Katiller aramızda çocuklarınıza sahip olun" şeklinde konuştu.

YARGITAY'A TAŞINACAK
Davaya müdahil olan KADEM avukatı Pınar Hacıbektaşoğlu ise Sanıkların ceza almaması için hiçbir engel olmadığına dikkat çekerek, "Buradan herkesin vicdan adaletine sesleniyorum. Bu sanıkların mahkumiyetine engel hiçbir şey yoktu. Biz bugün hukukun ve adaletin tecellisini istiyorsak, gelip bu adliyedeki dosyalara lütfen gelip bir bakın. Bu davada mahkumiyete engel tek bir şüphe varsa, biz bu davada sanıklardan özür dileyeceğiz” diye konuştu. Açıklamanın ardından tekrar söz alan avukat Sibel Önder, davayı Yargıtay’a taşıyacaklarını, buradan da sonuç alamamaları halinde AİHM’ye kadar gideceklerini sözlerine ekledi.
Yıldız ÇİÇEK, Fotoğraf: Murat ESENTEKİN

Facebook'ta paylaş butonu
Print
Yorum Yap
Yorumunuz
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Facebook Yorumları
Dikkat Çekenler
Yazarlar
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
YOLUN SONU

YOLUN SONU

18:40 17 Mayıs 2019
O aileye hapis şoku

O aileye hapis şoku

18:35 17 Mayıs 2019
Alıntı Yazarlar
Anket

Sayfalar
Duyurular
Linkler
Arşiv
Günlük Gazeteler
Oku
Ziyaretçi Defteri
Hava Durumu
Hava Durumu
Yükleniyor...