Uzmanlardan idrar yolu enfeksiyonu uyarısı

Memorial Antalya Hastanesi Üroloji Bölümü'nden Op. Dr. Egemen İşgören, idrar yolu iltihaplanmasının kadınlarda erkeklere oranla 8 kat daha fazla görüldüğünü, kadınların yaklaşık yüzde 50'si hayatında en az bir kez idrar yolu enfeksiyonu geçirdiğini kaydetti.

Sağlık 19 Mart 2018 16:37
Uzmanlardan idrar yolu  enfeksiyonu uyarısı
-A +A

Memorial Antalya Hastanesi Üroloji Bölümü'nden Op. Dr. Egemen İşgören, idrar yolu iltihaplanmasının kadınlarda erkeklere oranla 8 kat daha fazla görüldüğünü, kadınların yaklaşık yüzde 50'si hayatında en az bir kez idrar yolu enfeksiyonu geçirdiğini kaydetti.
İdrar yolu iltihabı, sık idrara çıkma, şiddetli ağrı ve bazen de idrarda kanamaya yol açarak kişinin yaşam kalitesini olumsuz etkiliyor. Hastalık tedavi edilmediğinde ciddi böbrek enfeksiyonlarına yol açabiliyor. Rahatsızlık, kadınlarda erkeklere oranla 8 kat daha fazla görülüyor. Kadınların yaklaşık yüzde 50'si hayatında en az bir kez idrar yolu enfeksiyonu geçiriyor.

YÜKSEK ATEŞ VE AĞRIYA DİKKAT
Memorial Antalya Hastanesi Üroloji Bölümü'nden Op. Dr. Egemen İşgören, idrar yolu iltihaplanmasını, idrar yolunun herhangi bir bölümünü etkileyen enfeksiyon olarak tanımladı. Alt idrar yolu etkilediğinde 'sistit' adı verilen mesane enfeksiyonu, üst idrar yolu etkilediğinde ise 'piyelonefrit' adı verilen böbrek enfeksiyonunun ortaya çıktığını ifade eden Dr. İşgören, "Sistit, genellikle idrar yaparken ağrı, yanma, sık idrara gitme ve ani sıkışmayla idrara gitme ihtiyacı, idrarda kanama, bulanık ve kötü kokulu idrar, kasıklarda ağrı ve genital bölgede baskı hissi gibi şikayetlere neden olur. Piyelonefrit ise bu şikayetlere ek olarak yüksek ateş ve yan ağrısı gibi şikayetlere neden olur" dedi.

'SIVI ALIMINI ARTIRIN'
İlk idrar yolu enfeksiyonunun 15 yaşın altında geçirilmesi ve annede tekrarlayan idrar yolu enfeksiyonu öyküsü olmasının riski arttırdığına işaret eden Dr. İşgören, "Aynı şekilde havuz, deniz, sauna gibi ıslak ortamlar ve vajinal akıntı gibi durumlar da riski artırır. İdrar yolu enfeksiyonu şikayetlerinin yaklaşık yüzde 80'i antibiyotik tedavisine yanıt verir. Sıvı alımının artırılması çok önemlidir. Bol sıvı alımıyla artan idrar miktarı mikroorganizmaların temizlenmesine yardımcı olur" dedi.

'KONTROLSÜZ İLAÇ KULLANMAYIN'
Dr. İşgören, idrar yaparken zorlanma, idrarın kanlı gelmesi, karın ve bel ağrısı, akıntı, idrar tutamama, ateşlenme, halsizlik gibi şikayetlerin varlığında mutlaka bir uzmana başvurulması gerektiğini kaydetti. Uzun süreli ve uygun olmayan ilaçları kullanmanın tedavi etkinliğini azalttığı anlatan Dr. İşgören, "Yapılan en önemli hata doktor önerisi olmadan kontrolsüz olarak antibiyotik kullanılmasıdır. Dolayısıyla, doktorun verdiği uygun ilaç tedavisinin dışına çıkılmamalıdır" diye konuştu.

'BAŞKA SAĞLIK SORUNLARININ HABERCİSİ OLABİLİR'
Son 6 ayda ikiden fazla, son bir yılda üçten fazla idrar yolu enfeksiyonu görülmesinin tekrarlayan idrar yolu enfeksiyonu anlamına geldiğini, bu durumun kişinin yaşam kalitesini olumsuz etkilediğine değinen Dr. İşgören, "Bu aynı zamanda başka sağlık sorunlarının da habercisi olabilir. Daha detaylı inceleme yöntemlerine başvurulması ve idrar yolarında taş, genişleme, anatomik bozukluk, tümör gibi hastalıkların araştırılması gerekir. Tekrarlayan idrar yolu enfeksiyonlarında uzun süreli tedaviler gerekebilir" dedi. 

Kaynak : DHA

Facebook'ta paylaş butonu
Print
Yorum Yap
Yorumunuz
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Facebook Yorumları
Dikkat Çekenler
Yazarlar
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Alıntı Yazarlar
Anket

Sayfalar
Duyurular
Linkler
Arşiv
Günlük Gazeteler
Oku
Ziyaretçi Defteri
Hava Durumu
Hava Durumu
Yükleniyor...