Uzmanlara 'kulak ' verin

ANİ İŞİTME KAYBINA DİKKAT

Güncel 12 Ağustos 2018 17:24
Uzmanlara 'kulak ' verin
-A +A

Sağlık Bilimleri Üniversitesi, Antalya Sağlık Uygulama ve Araştırma Merkezi, KBB Hastalıkları Kliniği Öğretim Üyesi Doç. Dr. Erdem Atalay Çetinkaya, dünyada 100 bin kişiden 15'inin, yüzde 85-90 oranında nedeni bulunamayan ani işitme kaybı yaşadığına dikkat çekti.
Doç. Dr. Erdem Atalay Çetinkaya, önceden herhangi bir işitme yakınması olmayan birinin son 72 saatte sesleri az duyması ya da hiç duymaması şeklinde ortaya çıkan ani işitme kaybının, genellikle tek taraflı görüldüğünü belirtti. Doç. Dr. Çetinkaya, “Nedeni yüzde 85-90 oranında bilinmeyen, daha doğrusu yapılan tetkiklere rağmen nedeni bulunamayan bir hastalıktır" dedi.Sinir sistemini etkileyen viral enfeksiyonlar, travma, çok şiddetli ses, metabolizma bozukluğu, damar hastalıkları, bağışıklık sistemi hastalıkları, iç kulak hastalığı, sessiz seyreden bir beyin sapı tümörü, bazı sistemik hastalıklar ve özellikle kanser tedavisinde kullanılan bazı ilaçların da ani işitme kaybına neden olabildiğini de sözlerine ekledi.

ERKEN TANI VE TEDAVİ ÖNEMLİ
Nedeni bilinmeyen olguların üçte bir ve üçte ikisinin kendi kendine iyileşebildiğini belirten Doç. Dr. Çetinkaya, “İşitme kaybının ağır olduğu, baş dönmesi olan ve ilk 2 hafta içinde tedavisine başlanmayan hastalarda iyileşme şansının daha düşük olduğu ortaya koyulmuştur. Ayrıca hastalığın başlangıcından itibaren tedaviye başlama süresi gecikmişse, işitme kaybı seviyesi fazlaysa, eşlik eden başka hastalık ve baş dönmesi varsa da iyileşme beklentisi azalmaktadır. Bu nedenle erken tedavi önemli" dedi.
Doç. Dr. Çetinkaya, bilimsel veriler ışığında, tamamen ya da tamama yakın ağır bir işitme kaybı olan hastada, kişiyi kulak işitme cihazından yararlanabilir hale getirmenin bile bir başarı olduğunu sözlerine ekledi.
DHA

Facebook'ta paylaş butonu
Print
Yorum Yap
Yorumunuz
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Facebook Yorumları
Dikkat Çekenler
Yazarlar
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Alıntı Yazarlar
Anket

Sayfalar
Duyurular
Linkler
Arşiv
Günlük Gazeteler
Oku
Ziyaretçi Defteri
Hava Durumu
Hava Durumu
Yükleniyor...