Uzmanından 'obezite' uyarısı

Memorial Antalya Hastanesi Genel Cerrahi Bölümü’nden Op. Dr. Tolgay Akın, '22 Mayıs Dünya Obezite Günü' nedeniyle obezitenin nedenleri ve tedavisi hakkında bilgi verdi

Sağlık 21 Mayıs 2019 16:46
Uzmanından 'obezite' uyarısı
-A +A

Memorial Antalya Hastanesi Genel Cerrahi Bölümü’nden Op. Dr. Tolgay Akın, '22 Mayıs Dünya Obezite Günü' nedeniyle obezitenin nedenleri ve tedavisi hakkında bilgi verdi.

Obezitenin yaşam kalitesini ve süresini olumsuz etkileyen bir hastalık olduğunu aktaran Tolgay Akın, aşırı kilo sorunu olan kişilerin diyet ve egzersizle ancak yüzde 3-10 oranında kilo verebildiğini belirtti. Kalan yüzde 90’lık hasta grubunun ise kanser, diyabet ve kalp damar sorunları riski ile karşı karşıya olduğunu aktaran Akın, "Obezite, yalnızca ileri yaşta değil genç yaştaki bireyler için de yaşamı olumsuz etkileyen önemli bir faktör. Örneğin 20 yaşındaki bir gencin yaşam beklentisi yaşıtlarına oranla 12 yıl azalmaktadır" dedi.

ERKEKLERDE KISIRLIĞA YOL AÇABİLİR
Obezite sorunu olan erkeklerde, aşırı kiloya bağlı olarak sperm kalitesi düşüklüğünün öne çıkan bir problem olduğunu söyleyen Tolgay Akın, "Normalde erkeklerde, yağ dokusundan östrojen hormonu az miktarda salgılanmaktadır. Ancak obezite düzeyinde kiloya sahip kişilerde erkeklik hormonu olan testesteron daha çok östrojene dönüşür ve kandaki testesteron seviyesi azalır. Buna bağlı olarak da sperm kalitesi düşüş gösterir. Fazla kilosu olan erkeklerde hormon düzensizlikleri ideal kiloya sahip olanlara göre daha yüksektir. Obezite, erkeklerde kolon ve prostat kanserlerinin görülme sıklığını da artırmaktadır" diye konuştu.

OBEZİTENİN KALICI TEDAVİSİ CERRAHİ
Obezitenin tedavisinde, diyet ve egzersizle daha düşük oranda başarı sağlanırken, cerrahide bu oranın oldukça yüksek olduğunu söyleyen Akın, "Obezite cerrahisi kişinin sadece estetik görünümünü iyileştirmekle kalmaz yaşam kalitesine de olumlu katkı sağlar. Bu nedenle kalp ve damar hastalıkları, psikolojik bozukluklar ve uyku apnesi gibi hastalıklara karşı cerrahi ile kalıcı kilo verilmesinin sağlanması çok önemlidir. Obezite cerrahisinde yöntem kişiye özel olarak belirlenmektedir. Hastalar konforlu bir ameliyat sürecinin ardından kısa sürede iş ve sosyal yaşamlarına dönebilme, uygun planlama ile ideal kilolarına kavuşabilmektedir" diye konuştu. 

Kaynak : DHA

Facebook'ta paylaş butonu
Print
Yorum Yap
Yorumunuz
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Facebook Yorumları
Dikkat Çekenler
Yazarlar
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Alıntı Yazarlar
Anket

Sayfalar
Duyurular
Linkler
Arşiv
Günlük Gazeteler
Oku
Ziyaretçi Defteri
Hava Durumu
Hava Durumu
Yükleniyor...