Üvendire'den Kaş'ı anlatan kitap

Antalya'nın Kaş ilçesinde oturan fotoğraf sanatçısı Tunç Üvendire, Kaş'ı fotoğraflarla anlatan üçüncü kitabı 'Beni orada bekle'yi imza gününde okurlarıyla buluşturdu.

Güncel 15 Temmuz 2018 16:33
Üvendire'den Kaş'ı anlatan kitap
-A +A


Tunç Üvendire'nin yeni kitabı ve sergisi 'Beni orada bekle'nin Kaş Kültürevi'nde yapılan imza günü ve sergisinin açılışına, Kaş Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürü Ali Evren, Kaş Esnaf Odası Başkanı Ali Çalışkan, emekli devlet opera ve balesi başbalerini Hülya Aksular, kitabın sponsoru Mehmet Erkan Beycan, Üvendire'nin dostları ve sanatseverlerin oluşturduğu yaklaşık 200 kişi katıldı.
Üvendire, "1983 yılında Kaş'ı ideal bir yaşam yeri olarak keşfettim. 1989 yılından bu yana Kaş'ta yaşamımı sürdürüyorum. Hayallerimin peşinden koşarak Kaş'a yerleştim. Çünkü Kaş bir fotoğraf sanatçısı olarak hayallerimi gerçekleştireceğim güzellikleri, doğal, tarihi ve kültürel zenginliği içinde barındırıyor. 1983 yılından bu yana her fırsatta Kaş'ı fotoğraflıyorum. Kitabımda 2006- 2017 yılları arasındaki zamanı 10 günlük bir içsel yolculuk olarak betimledim. Her köşesinde bir parçamı bıraktığım bu kasabada yaşadığım ve daha nice yaşayacağım anıları bu saklı köşelerde hatırlamak istiyorum. Bu çalışmayı yaparken en büyük amacım gelecek kuşaklara bu Akdeniz kasabasının bir portesini büyük bir fotoğraf arşivi olarak bırakmak. Bu kitabımla Kaş için biraz duygulara hitap etmek istedim. Fotoğraflarda reel görseller olduğu kadar soyut göndermeler de var" dedi.
Kitapta 12 yıllı süreçte çektiği 15 bin adetlik fotoğraf arşivinden seçilmiş 54 fotoğraf ile Kaş'ı ve fotoğrafları anlatan metinlerin yer aldığını kaydeden Tunç Üvendire, "Sergimde ise bu arşivden seçilen 30 Kaş fotoğrafı yer alıyor. Dileğim bu kitabın ve serginin Kaş'ın tanımına katkı sağlaması" diye konuştu.
Ardından serginin açılışı yapıldı. Kaş Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürü Ali Evren, Tunç Üvendire'ye teşekkür ederek çiçek verdi. Ali Evren, "Fotoğraf o anı kaydederek ölümsüzleştiriyor. Bu fotoğraflarda sanatçının çok güzel anları kaydettiğini görüyoruz. Bu güzel anlardan da bir Kaş kitabı ortaya çıkmış. Sanatçımızı kutluyorum" dedi.
 
Ardından Tunç Üvendire okurlarına kitabını imzaladı. Üvendire'nin 'Beni orada bekle' dışında 'Benim adım kaş' ve 'Kaşla göz arasında' adlı iki kitabı daha bulunuyor. 54 sayfalık kitabın editörlüğünü Tunç Üvendire ile birlikte Semra Yılmaz, Sait Erol ve Hilmi Dinç Üvendire, grafik tasarımını Sair Erol yaptı. Türkçe ve İngilizce olarak hazırlanan kitap 1200 adet basıldı. Tunç Üvendire'nin fotoğraf sergisi 3 Ağustos'a kadar açık kalacak.
DHA

Facebook'ta paylaş butonu
Print
Yorum Yap
Yorumunuz
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Facebook Yorumları
Dikkat Çekenler
Yazarlar
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Alıntı Yazarlar
Anket

Sayfalar
Duyurular
Linkler
Arşiv
Günlük Gazeteler
Oku
Ziyaretçi Defteri
Hava Durumu
Hava Durumu
Yükleniyor...