Üniversiteyi kent ile bütünleştireceğiz

Akdeniz Üniversitesi Rektör Adayı Hukuk Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Muharrem Kılıç, adaylık sürecindeki çalışmalarını ve rektörlük görevine gelmesi halinde yapacağı faaliyetleri gazetemize verdiği röportajda anlattı. Kılıç, “Akdeniz Üniversitesini, kent ve bölge ile bütünleştirmeyi hedefliyoruz” dedi.

Güncel 23 Haziran 2016 17:46
Üniversiteyi kent ile bütünleştireceğiz
-A +A

Akdeniz Üniversitesi Rektör Adayı Hukuk Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Muharrem Kılıç, adaylık sürecindeki çalışmalarını ve rektörlük görevine gelmesi halinde yapacağı faaliyetleri gazetemize verdiği röportajda anlattı. Kılıç, “Akdeniz Üniversitesini, kent ve bölge ile bütünleştirmeyi hedefliyoruz” dedi.
 
Akdeniz Üniversitesinin, kent ve bölge ile bütünleşmesi noktasında neler yapılabilinir? 
KENT VE BÖLGE İLE BÜTÜNLEŞME SAĞLANACAK
Tanınırlık ve marka değeri bakımından kentimiz Antalya, dünyanın önde gelen kentlerinden biridir. Gerçekleştirmekte olduğumuz EXPO 2016 bu durumu açıklıkla ortaya koyuyor. Antalya, bünyesinde barındırdığı tüm özel ve kamusal kuruluşlara uluslararası ilişkiler geliştirme ve projeler gerçekleştirme bakımından muazzam bir potansiyel sunuyor. Ancak üniversitemizin hâlihazırda bu potansiyele ulaşamadığını görüyoruz. Antalya’nın adına ve tanınırlığına yakışan, kentin ve bölgenin olanaklarını değerlendiren bir üniversite için somut projelerimizi hayata geçirmeyi hedefliyoruz. 

Her fırsatta Akdeniz Üniversitesinin, bir yerleşke üniversitesi değil bir kent üniversitesi olması gerektiğini ifade ediyorsunuz bununla ilgili ne gibi çalışmalarınız bulunuyor?

ANTALYA’YI BİR AÇIKHAVA ARAŞTIRMA SAHASI OLARAK GÖRÜYORUZ

Kent ve bölge ile ilişkimizi tek taraflı olarak kurgulamıyoruz. Kent ve bölge ile karşılıklı fayda üretmeyi temel alan bir ilişki kurmak en önemli gayelerimizden birini teşkil ediyor. Bu gaye doğrultusunda kuracak olduğumuz Kent Kliniği, öğrencilerimizi ve yetkin araştırmacılarımızı sahaya sürmede bir koordinasyon merkezi rolü üstlenecektir. Bu klinik bünyesinde Antalya’da çalışma hayatı, kent yaşamı, suçla mücadele, altyapı ve eğitim gibi konularda geliştirilebilecek alanlarını ve sorunlarını tespit etmeye ve çözüm üretmeye yönelik saha çalışmaları gerçekleştireceğiz. Akdeniz Üniversitesi, bir yerleşke üniversitesi değil bir kent üniversitesi olmalıdır. Aynı ilke çerçevesinde ilçelerdeki birimlerimizi de yerleşkelerinden çıkmaya bölgeleri ile hemhal olmaya teşvik edecek projelerimizi hızla gerçekleştirmeyi hedefliyoruz.

Kentimizde birçok sivil toplum kuruluşları bulunuyor bunlara ilgili ne gibi çalışmalarınız olacak?

SİVİL TOPLUMLA BAĞLARI KUVVETLENDİRECEĞİZ
Güncel verilere göre kentimizde faal durumda yüz elli civarında sivil toplum örgütü bulunmaktadır. Etkin örgütlerin tamamının temsil edileceği internet tabanlı bir koordinasyon platformu oluşturmayı amaçlıyoruz. Sosyal sorunların tespiti ve çözümüne sivil toplumla kuracağımız ortaklılara büyük önem atfediyoruz. Antalya için çalışan kim varsa tüm imkânlarımızla ve insan kaynağımızla onların yanında olacağız. Üniversitemiz, kentimizdeki her hane ile komşu olacak.
 

Akdeniz Üniversitesinde Denizcilik Fakültesi ile ilgili planlamalarınız olduğu ifade ediliyor bu konuyu biraz açıklarmısınız?

DENİZCİLİK FAKÜLTESİ ACİL BİR İHTİYAÇ

Antalya, konumu ve hinterlandı itibara alındığında bölgenin en önemli limanlarından biridir. Planlanan kurvaziyer limanı da bu önemi ve bu alanda yetişmiş eleman ihtiyacını arttıracaktır. Bu durumu göz önünde tutarak Antalya’nın ve ulusal sektörün ihtiyaç duyduğu işgücünün yetiştirilmesi amacıyla Akdeniz Üniversitesi Denizcilik Fakültesi’ni bölgemize kazandırmak istiyoruz. Denizcilik Fakültemizin, Deniz Ulaştırma İşletme Mühendisliği ve Gemi Makineleri İşletme Mühendisliği programları ile eğitimi vermesini planlıyoruz. Kısa vadede bitirilmesi beklenen Antalya Kurvaziyer limanının sunacağı imkânları değerlendirmek ve sektörde faaliyet gösteren firmaların desteği ile çağın beklentilerine uygun denizcilik eğitimi vermek bu alandaki hedeflerimizdir.

Adaylık sürecinde planladığınız başka hangi çalışmalarınız mevcut açıklarmısınız?

ANTALYA’YI BÖLGENİN ARAŞTIRMA MERKEZİ HALİNE GETİRECEĞİZ

Bölgenin en büyük kütüphanesini inşa etmek istiyoruz. Sadece Antalya’da değil civar kentlerde öğrenim veya akademik faaliyet içerisinde olan araştırmacılar için bir entelektüel yaşam alanı teşkil edecek bir üniversite kütüphanesi hedefliyoruz. Bu bakımdan yetersiz fiziki imkânlar içine sıkışmış durumda olan merkez kütüphanemiz için üniversitemizin, kentimizin ve bölgemizin ihtiyaçlarına karşılık verebilecek ve yedi gün yirmi dört saat hizmet verecek bir kütüphane binası inşa etmek ilk hedefimiz olacak. Kütüphane arşivimizi nitel ve nicel olarak katbekat geliştirmemiz gerekiyor. Dijital kütüphanelere erişim imkânlarımızı abone olunan süreli yayınların sayısını hızla arttıracağız. Isparta’daki bir öğrenciye, Muğla’daki bir araştırmacıya, Afyon’daki bir akademisyene, bulamadığı bir kaynak için “Burada yoksa da Antalya’da kesin vardır” dedirtebilirsek amacımıza ulaşabilmişiz demektir.

Son olarak Akdeniz Üniversitesi 2016 Rektör Adayı olarak ne gibi mesajlar vermek istersiniz?

ÜNİVERSİTEYİ KÜRESEL ÖLÇEĞE TAŞIMAK İSTİYORUZ
Akdeniz Üniversitesi, evrensel bilim ruhunu var etmesi ve yaşatması gerekiyor. Örselenmiş aidiyet duygusunu onarabilmek, çalışma barışı ve huzurunu temin edebilmek adına bu göreve talip oldum. Rektörlük görevi süresince katılımcılık, demokrasi, erişebilirlik, saydamlık ve liyakat ilkelerinin izinden ayrılmayacağım. Bu ilkeler çerçevesinde, öğretim ve kültürün tüm zenginliğiyle Akdeniz Üniversitesinde hayat bulması adına teşvik edici yönetim yapısını oluşturacağız. Ürün, hizmet ve yöntem geliştirmeye yönelik bakış açısıyla yeni ve yenilikçi çıktılar alınabilir. Akdeniz Üniversitesi’ni 2023 vizyon hedefleri doğrultusunda olması gereken noktaya taşımak istiyorum. Üniversitenin küresel ölçekte rekabet edebilen, çağ üniversitesi haline gelmesini hedefliyorum.

Prof. Dr. Muharrem KILIÇ kimdir?
Hukuk öğrenimini Marmara Üniversitesi Hukuk Fakültesinde tamamlayan Prof. Dr. Muharrem KILIÇ 1999 yılında doktora eğitimini tamamlamıştır. Prof. Dr. KILIÇ, 2006 yılında doçentlik unvanını almıştır. 2011 yılında Profesörlük kadrosuna atanan Prof. Dr. Muharrem KILIÇ halen Akdeniz Üniversitesi Hukuk Fakültesi, ‘Hukuk Felsefesi ve Sosyolojisi’ Anabilim Dalında öğretim üyesi olarak görev yapmaktadır. Karşılaştırmalı Hukuk, Hukuk Kuramı, Hukuk Metodolojisi ve İnsan Hakları akademik ilgi alanlarını oluşturmaktadır. Sosyal bilimlerin farklı disipliner alanlarına olan akademik ilgisi doğrultusunda çok sayıda bilimsel yayını -kitap ve makaleleri-, ulusal ve uluslararası kongrelerde sunulmuş bildirileri bulunmaktadır. Aynı zamanda Prof. KILIÇ, Türkiye Gazetesinde köşe yazarlığı yapmaktadır.
Prof. Dr. Muharrem KILIÇ 2009-2011 tarihleri arasında Yükseköğretim Kurulu (YÖK) Başkan Danışmanlığı görevinde bulunmuştur. 2011-2015 tarihleri arasında Akdeniz Üniversitesi Hukuk Fakültesi Dekanlığı görevini yürüten Prof. KILIÇ, 2012-2014 tarihlerinde Akdeniz Üniversitesi Rektör Yardımcılığı görevinde bulunmuştur. Prof. KILIÇ, 2010 yılından buyana Akdeniz Üniversitesi Hukuk Fakültesi Kamu Hukuku Bölüm başkanlığını yürütmektedir. 2013 yılından bu yana Akdeniz Üniversitesi Ernst Hirsch Hukukun Temellerini Araştırma, Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürlüğü görevini de sürdürmektedir. 
Haber Murat Esentekin, Fotoğraf Mustafa Kahraman

Facebook'ta paylaş butonu
Print
Yorum Yap
Yorumunuz
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Facebook Yorumları
Dikkat Çekenler
Yazarlar
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Alıntı Yazarlar
Anket

Sayfalar
Duyurular
Linkler
Arşiv
Günlük Gazeteler
Oku
Ziyaretçi Defteri
Hava Durumu
Hava Durumu
Yükleniyor...