Üniversiteler toplumsal dönüşümün temelidir

Üniversitelerin genç çağ kuşağının hem düşünsel ve hem de ruhsal gelişimi üzerinde ciddi etkiler oluşturduğunu belirten Akdeniz Üniversitesi Rektör adayı, Hukuk Fakültesi Öğretim Üyesi Prof Dr. Muharrem Kılıç, “Tüm toplumsal dönüşümlerin temeli üniversitelerde atılıyor” dedi.

Güncel 3 Haziran 2016 15:17
Üniversiteler toplumsal dönüşümün temelidir
-A +A

Üniversitelerin genç çağ kuşağının hem düşünsel ve hem de ruhsal gelişimi üzerinde ciddi etkiler oluşturduğunu belirten Akdeniz Üniversitesi Rektör adayı, Hukuk Fakültesi Öğretim Üyesi Prof Dr. Muharrem Kılıç, “Tüm toplumsal dönüşümlerin temeli üniversitelerde atılıyor” dedi.
Anadolu Ekonomik Sosyal Siyasal ve Stratejik Araştırmalar (ASAM)  derneğinin düzenlediği Salı Sohbetlerinin bu haftaki konuğu Akdeniz Üniversitesi Rektör adayı, Hukuk Fakültesi Öğretim Üyesi Prof Dr. Muharrem KILIÇ.

“EĞİTİMİNİ ÇÖZEMEYEN SÖZ SAHİBİ OLAMAZ”
Çok sayıda üyenin iştirak ettiği Konferansın açılış konuşmasını ASAM Başkanı Ahmet Çiçek yaptı. Çiçek, ASAM olarak  Yurt ve dünya meseleleri, gündemdeki konularla birlikte eğitim,sağlık, kültürel ve sosyal konularda da çalışmalar yaptıklarını bu çerçevede, bu gün de Türk yüksek öğretimini ele aldıklarını belirterek eğitim ve gençliğin önemine değindi. Gençlik deyince Üniversitelerin akla geldiğini belirten Çiçek, gençlik sorunlarını ve eğitim sistemini çözemeyen toplumların istikbalde söz sahibi olmalarının mümkün olamayacağını belirtti. 

“ÜNİVERSİTELER KUŞAKLARI ŞEKİLLENDİRİYOR”
Tüm toplumsal dönüşümlerin temeli üniversitelerde atıldığını belirten Akdeniz Üniversitesi Hukuk Fakültesi Öğretim Üyesi ve Türkiye Gazetesi köşe yazarı Prof. Dr. Muharrem Kılıç, “Üniversitelerin çağın kuşağının zihnini şekillendirmedeki ne derecede etkili olduğunun farkındayız. Üniversiteler genç çağ kuşağının hem düşünsel ve hem de ruhsal gelişimi üzerinde etkilidir. Ortaçağ’dan Aydınlanma dönemine ve oradan küreselleşme çağına uzanan süreçte üniversitelerin geçirdiği karakter ve misyon dönüşümleri incelendiğinde toplum üzerindeki etkiyi gözlemleyebiliyoruz. Küreselleşme, rekabet ve teknolojik gelişmeler, ülkelerin sınırlarını aşmakta ve tüm dünya üniversiteleri üzerinde dönüşüm baskısı yaratmaktadır” diye konuştu.

“TEK TİP DEĞİL FARKLILAŞMA ESASTIR”
 21. yüzyılın üniversitelerinin taşıması gereken eğitim özelliklerine değinen Kılıç, “Klasik model ve anlayışları eleştirel bakışla ele almalıyız. Yeni çağın üniversiteleri tek tipleştiren değil farklılaşmayı esas alan, üniversite dışı paydaşları karar alma süreçlerine dahil eden, girişimci, AR-GE odaklı multiversiteler olarak yapılandırılmalıdır. Ayrıca üniversite-kent ilişkisinde açılabilecek yeni kanallar ve imkanlar oluşturulmalıdır. Üniversiteler içinde bulundukları kent, bölge ve ülke için ayrı ayrı misyonlar yüklenebilmelidir. Üniversiteler kent ve bölge ekonomisinin AR-GE dinamosu ve kentteki sivil toplum örgütlerinin doğal üyesi olmak zorundadır. Sadece sağlık alanında değil, tüm alanlarda kentin ve bölgenin ihtiyaçlarına yanıt verecek program ve projeler geliştirilmelidir” şeklinde konuştu. 

Kaynak : Murat ESENTEKİN

Facebook'ta paylaş butonu
Print
Yorum Yap
Yorumunuz
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Facebook Yorumları
Dikkat Çekenler
Yazarlar
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Alıntı Yazarlar
Anket

Sayfalar
Duyurular
Linkler
Arşiv
Günlük Gazeteler
Oku
Ziyaretçi Defteri
Hava Durumu
Hava Durumu
Yükleniyor...