UKRAYNA 2018'İN YÜKSELEN PAZARI

YENİ REKOR KAPIDA! ANTALYA, TURİZM PATLAMASI YAŞAYACAK…

Turizm 20 Şubat 2018 15:28
UKRAYNA 2018'İN  YÜKSELEN PAZARI
-A +A

2017’de hızlı ve rekor yükseliş yaparak Antalya turizmine büyük katkı sağlayan Ukrayna, yaz sezonuna büyük bir ivmeyle girmeye hazırlanıyor. Ukrayna’nın Türkiye’ye turist gönderen ülkeler arasında önemli bir paya sahip olduğunu belirten Türkiye'nin Kiev Büyükelçisi Yönet Can Tezel, “Ukraynalı turist sayısının 2018’de bu yükseliş trendine devam edeceğini vurguladı.

2017’de hızlı ve rekor yükseliş yaparak Antalya turizmine büyük katkı sağlayan Ukrayna, yaz sezonuna büyük bir ivmeyle girmeye hazırlanıyor. Erken rezervasyonlardaki artışın, 2018 yaz sezonunda Türkiye'yi ziyaret etmesi beklenen Ukraynalı turist sayısında yeni bir rekorun gelmesi bekleniyor.

 YÜZDE 100’ÜN ÜZERİNDE ARTIŞ
Antalya Valisi Münir Karaloğlu geçtiğimiz günlerde bir toplantı düzenleyerek, turizm seferberliği ilan etmişti. 2016 yılında ülke olarak Rusya, darbe girişimi ve çevredeki kaos ortamıyla birlikte çok ciddi bir krizin geçirildiğini hatırlatan Vali Karaloğlu, tüm bunlara rağmen 2017 yılında Antalya’nın yüzde 58’lik bir turist artışı yaşadığına dikkat çekmişti. 2018 yılındaki verilerinde de artış yaşandığını kaydeden Karaloğlu, "Hem ön rezervasyonlara hem de havalimanındaki slotlara baktığımızda yüzde 30 ile yüzde 40 arasında bir artışı bekliyoruz. Şimdi 2 yıl arasında 2016 ila 2018 arasında toplam artışa baktığınızda yüzde 100’ün üzerinde bir artış demektir. Bu artışı bu şehrin kaldırabilmesi için çok ciddi bir hazırlığa ihtiyacımız var” diye konuşmuştu. Karaloğlu, Antalya için hedefin 2023 yılında 20 milyon turist olduğuna dikkat çekmişti.
 
UKRAYNA BÜYÜMEYE DEVAM EDİYOR
Turizmde yaşanan olumsuz olaylar nedeniyle yaralarını hızla sarmaya çalışan Antalya'da, Ukrayna pazarındaki rekor yükseliş yüzleri güldürdü. 2016'daki artışıyla teselli kaynağı olan Ukrayna, 2017 yılında da pozitif ivmesini sürdürdü. On aylık dönemde Ukrayna'dan, yüzde 25 artışla 710 bin turist geldi. Ukraynalı turistler, kente gelen toplam turist sayısının yüzde 7.78'ini oluşturdu.

BÜYÜKELÇİ, İŞ ADAMI ÇİÇEK’İ AĞIRLADI

Türkiye'nin Kiev Büyükelçisi Yönet Can Tezel, Ukrayna’da yaptığı yatırımlarla dikkat çeken Antalyalı iş adamı ve aynı zamanda Gazete Bir ve Akdeniz Manşet Gazetesi Tüzel Kişi Temsilcisi olan Murat Çiçek’i makamında ağırladı. Ziyarette Ticaret Müşaviri Haydar Koçak ve Mehmet Aktaş da hazır bulundu. Türkiye ile Ukrayna arasındaki ilişkilere değinen Büyükelçi Tezel, Ukrayna'da Türk iş dünyamızın temsilciliklerinin sayısının giderek artmasından dolayı mutlu olduğunu söyledi.

TÜRK ŞİRKETLER UKRAYNA'DA BÜYÜYOR
Ukrayna'da yatırımların korunması konusunun öneminin altını çizen Büyükelçi Tezel, Cumhurbaşkanı Erdoğan ve bakanların son Kiev ziyaretinde iki ülke devletleri arasında bu konuda da anlaşma imzalandığını anımsattı. Büyükelçi Tezel, “Türkiye ve Ukrayna, sahip oldukları avantajları birleştirerek daha etkin hale gelebilirler. Ukrayna’nın başarılı olması, reformlarını tamamlaması, güçlü olması sadece dostça bir temennimiz değil, bizim çıkarlarımız için de gereklilik. Biz Türkiye olarak turizm alanında da Ukrayna’ya yardımcı olmaya hazırız. Ukrayna’da Türk-Ukrayna ortak mirası çerçevesinde ortaya çıkaracağımız birtakım ziyaret alanları, tarihi eserler, düzenlenecek kültürel turlar Türk turistlerin ilgisini daha fazla çekebilir” dedi.

UKRAYNALI TURİST SAYISINDA REKOR

Ekibi ile birlikte özellikle Türk turizmi için çok ciddi çalışmalar yapan ve bu yönden ciddi takdir kazanan Büyükelçi Tezel, Ukrayna’nın son yıllardaki atak ile Türkiye’ye en fazla turist gönderen yedinci ülke haline geldiğini de anlattı. Bu yıl Türkiye’ye charter uçuşu düzenleyen tur operatörlerine sağlanan ödeneğin de artırılacağını ifade eden Tezel, ülkemizin turizmde çok daha iyi noktalara gelmek için çok ciddi çabalar sarf ettiğini ve bunun sonuçlarını da aldığını söyledi.

YÜKSELİŞ TRENDİ DEVAM EDECEK
Ukrayna’nın Türkiye’ye turist gönderen ülkeler arasında önemli bir potansiyele sahip olduğuna vurgu yapan Büyükelçi Tezel, Türkiye'ye gelen turist sayısının 2017 yılının ilk 10 ayında bir önceki seneye göre yüzde 23.39 artarak bir milyon 212 bin 644 kişiye yükseldiğini söyledi. Tezel, Ukraynalı turist sayının 2018’de bu yükseliş trendine devam edeceğini vurguladı.
Türkiye'nin Kiev Büyükelçisi Yönet Can Tezel, Cumhuriyet’in kuruluşunun 100’üncü yılına denk gelen 2023 senesi için belirlenen 50 milyon turist sayısı içerisinde Ukrayna’nın da ciddi bir oranda yer alacağını ifade etti.

UKRAYNALI TURİST ÜLKEMİZDE RAHAT
Türkiye’nin Kiev Büyükelçisi Yönet Can Tezel, “Daha fazla Ukraynalı dostumuzu Türkiye’de ağırlamamızın birkaç sebebi var. Turistler Türkiye’de kendilerini iyi hissettiklerini anlıyorlar. Türkiye’de hizmet, kalite, fiyat dengesi iyi sağlanıyor. Avrupa dahil bazı geleneksel destinasyonların yaptığı hataları yapmamaya çalışıyoruz” dedi.

KİEV’DE TÜRKÇE’YE YOĞUN SEMPATİ
Kiev’de kısa süre önce faaliyete başlayan Yunus Emre Kültür Merkezi hakkında bilgi veren Tezel, şunları söyledi:
“Ukrayna’da daha çok Türkiye, Türkiye’de daha fazla Ukrayna’ diye bir sloganımız var. Ukrayna’da buna katkı yapacak yeni bir kanal daha oluştu.  Yıllardır beklediğimiz Yunus Emre Türk Kültür Merkezi Kiev’de açıldı. Ukrayna’da Türkçe’ye ciddi bir ilgi var. Yunus Emre Enstitüsü’nün en önemli faaliyetlerinden birisi Türkçe dersleri vermek olacak. Türk kültürünü Ukrayna’da tanıtmak ve Ukrayna ile Türkiye arasındaki ortak tarihi kültürel mirasımızı tanıtmak için faaliyet gösterecek.”

BÜYÜKELÇİDEN MEDYAYA TAM DESTEK
Başarılı iş adamı Murat Çiçek’in Türkiye'nin Kiev Büyükelçisi Yönet Can Tezel ziyaretinde ele alınan bir diğer önemli konu da, son yıllarda Antalya medyası ile Ukrayna medyası arasında başlayan ve hızla mesafe kat edilen dostluk ilişkileriydi. Büyükelçi Tezel, bu anlamda yapılacak her çalışmaya destek olmaya hazır olduklarını ve bu girişimleri dikkatle takip ettiklerini söyledi. Antalya Gazeteciler Cemiyeti’nin bu yıl yapılan “Yılın Gazetecileri Ödül Töreni”ne Ukrayna’dan çok sayıda önemli gazetecinin konuk olarak katıldığını, gazeteciler arasında bir iş birliği platformu kurulması için çabaların son noktaya getirildiğini ilgi ile dinledi.

Kaynak : Faruk ÇELİK, Murat ESENTEKİN

Facebook'ta paylaş butonu
Print
Yorum Yap
Yorumunuz
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Facebook Yorumları
Dikkat Çekenler
Yazarlar
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Konseyden deprem uyarısı

Konseyden deprem uyarısı

18:00 13 Aralık 2018
Kahreden intihar

Kahreden intihar

10:35 13 Aralık 2018
Alıntı Yazarlar
Anket

Sayfalar
Duyurular
Linkler
Arşiv
Günlük Gazeteler
Oku
Ziyaretçi Defteri
Hava Durumu
Hava Durumu
Yükleniyor...