Türk ve Rus gençliği Antalya’da buluşuyor

Türkiye ile Rusya’nın aktif gençleri arasında kültürlerarası bir iş ve iletişim platformu ve iki ülke arasındaki uzun vadeli stratejik partnerlik işbirliğinin oluşturulması amacıyla düzenlenecek olan Rus-Türk Gençlik Forumu, yarın Antalya’da başlıyor.

Güncel 5 Kasım 2019 17:15
Türk ve Rus gençliği Antalya’da buluşuyor
-A +A

Türkiye ile Rusya’nın aktif gençleri arasında kültürlerarası bir iş ve iletişim platformu ve iki ülke arasındaki uzun vadeli stratejik partnerlik işbirliğinin oluşturulması amacıyla düzenlenecek olan Rus-Türk Gençlik Forumu,  yarın Antalya’da başlıyor.

Türkiye ve Rusya arasında aktif gençliğin toplanmasını kolaylaştıracak kültürlerarası bir iş iletişim platformu oluşturmak amacıyla yarın  RixosDowntown Otel’de ‘Rus-Türk Gençlik Forumu’ düzenlenecek.

FORUMA YOĞUN KATILIM
Türkiye ve Rusya arasındaki ilişkileri daha da güçlendirmeyi amaçlayan foruma, iki ülkenin resmi makamlarının temsilcileri, girişimciler, uzmanlar, gençler ve Rusya ve Türkiye’nin önde gelen üniversitelerin öğrencileri katılacak. Foruma katılacak üniversiteler arasında Anadolu Üniversitesi, Karadeniz Teknik Üniversitesi, Atatürk Üniversitesi, Marmara Üniversitesi, Sakarya Üniversitesi, TOBB Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi, Moskova Devlet Uluslararası İlişkiler Üniversitesi, Rusya Dışişleri Bakanlığı Diplomasi Akademisi ve diğerleri yer alıyor.

İŞ BİRLİĞİ ANLAŞMASI İMZALANACAK

Forumda ayrıca Rus-Türk Misafirperverlik festivali ‘Samovarfest 2020’ projesi alanında işbirliği anlaşması da imzalanacak. Forum; Antalya Vali Yardımcısı Nurettin Ateş, Kepez Belediye Başkanı Hakan Tütüncü, Ulusların Kültürü Derneği Başkanı DolgarevaNatalyaAndreevna, Kamusal Diplomasi destek programları müdürü SolonetskiyVitaliyViktorovich, Uluslararası İlişkileri Geliştirme Derneği Başkanı Elena Kozhukhar, Türk-Rus akademisyenler ve öğrencilerin katılımlarıyla gerçekleşecek.

İKİ ÜLKENİN İLİŞKİLERİ GÜÇLENECEK
Forumun başlıca görevi, yurtdışındaki yurttaşlar dahil Rusya ve Türkiye’nin aktif gençlerinin açık diplomasi, kültür, eğitim, halk sanatı, turizm, etno-işletme ve genç girişimcilik alanlarında birleşmesine yardımcı olacak kültürlerarası bir iş ve iletişim platformunu oluşturmak. Platform sayesinde iki ülke arasındaki uzun vadeli stratejik partnerlik işbirliğinin oluşturulması amaçlanıyor.
Etkinlik, Rus-Türk Toplumsal Forumu kapsamında Rusya ‘Ulusların Kültürü’ Vakfı ve Gorçakov Açık Diplomasiye Destek Vakfı tarafından organize ediliyor. Rusya Yurtdışında Yaşayan Vatandaşlar ve Uluslararası İşbirliği Ajansı (Rossotrudniçestvo) da forumun partnerliğini üstleniyor.

KONU BAŞLIKLARI BELİRLENDİ

Forumun ana başlıkları ise şöyle:
“Politik ve ekonomik sorunlar ve Rusya ile Türkiye arasındaki işbirliğine yönelik beklentiler’, ‘İki ülkenin kültürel diplomasisi’, ‘İnsani işbirliğini derinleştirmek için bir araç olarak diplomasi’, ‘Rusya ve Türkiye gençliğinin iletişim ve proje faaliyetlerinin geliştirilmesi’, ‘Halk sanatının, Rusya ve Türkiye’deki geleneksel kültürlerin korunması ve canlanması’, ‘Uluslararası insani ve ekonomik ilişkilerin sosyo-kültürel girişimciliğinin gelişmesinde en önemli kaynak olarak etnik ticaret’, ‘Devletlerin etno-kültürel mirasının kaynaklarının modern bir kapitalizasyon mekanizması olarak etnik ticaret.’

Serçin ÇILDIR

Facebook'ta paylaş butonu
Print
Yorum Yap
Yorumunuz
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Facebook Yorumları
Dikkat Çekenler
Yazarlar
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Alıntı Yazarlar
Anket

Sayfalar
Duyurular
Linkler
Arşiv
Günlük Gazeteler
Oku
Ziyaretçi Defteri
Hava Durumu
Hava Durumu
Yükleniyor...