TURİZMDE BİRLİK ZAMANI

BAŞKAN ESAT ESMERAY’DAN “TURİZM HAFTASI” VURGUSU

Turizm 16 Nisan 2018 17:00
TURİZMDE BİRLİK ZAMANI
-A +A

Turizmin, ülkelerin ve şehirlerin ekonomisine katkı sağladığını belirten Kültür Memur-Sen Antalya Şube Başkanı Esat Esmeray, farklı kültürlerin birbirine aşina olmasına ve kaynaşmasına da vesile olan turizmin, Antalya’nın kalkınma hamlesindeki birinci önceliklerinden biri olduğunun altını çizdi.

Kültür Memur-Sen Antalya Şube Başkanı Esat Esmeray, Turizm Haftası nedeniyle açıklama yaptı. Esmeray, ülke bilincini geliştirmek ve halkın turizm faaliyetlerine katılımını sağlamak amacıyla, 1976'dan itibaren her yıl 15-22 Nisan tarihlerinin "Turizm Haftası" olarak kutlandığını anımsattı. Esmeray, ülkelerin kalkınmasında önemli bir yer tutan, insanların sosyal ve kültürel hayatını etkileyen turizmin geliştirilmesi ve yaygınlaştırılmasının çok önemli olduğunu kaydetti.

ANTALYA TURİZM İÇİN EL ELE
Turizmin bacasız sanayi olduğunu belirten Başkan Esmeray, Antalya’nın turizmin başkenti olarak nitelendirildiğini ifade etti. Antalya’nın 2018 yılına rekorlarla başladığının altını çizen Başkan Esmeray, sektör temsilcileriyle el ele vererek daha yüksek başarılara imza atacaklarını belirterek şu ifadeleri kaydetti:

“Kıtaların buluştuğu, üç yanı denizlerle çevrili, dört mevsimin bir arada yaşandığı, birçok medeniyetin izlerinin hala ayakta olduğu bir coğrafyada yer alan Türkiye´nin turizm potansiyeli, bugün en önemli ekonomik kaynaklarımızdan biri haline gelmiştir. Sahip olduğu zenginlikleriyle, turizmde gerçekleştirilen atılımları ile Türkiye´nin dünya turizmi içindeki önemi giderek artmaktadır. Binlerce yıllık tarih ve kültür birikimiyle eşsiz bir şehir olan Antalya, sayısız doğal güzellikleri ve derin tarihi zenginlikleriyle turizm konusunda ülkemizin önemli destinasyonlarından biridir. Bizler de adeta bir kültür hazinesi olan ilin bu potansiyelini en iyi şekilde değerlendirmek ve dünya turizm gelirlerinden hak ettiğimiz payı alabilmek için gerekli çalışmaları gayretli bir şekilde ortaya koymalıyız. Bu anlayışla ilimiz turizmine katkı sağlayacak her türlü tesis ve hizmet verecek nitelikli insan gücünün arttırılması için çalışmalarımızı aralıksız sürdürmeliyiz."

EKONOMİ TURİZMLE BÜYÜYECEK

Turizmin, insanların sürekli yaşadıkları yer dışında yaptıkları seyahatler ve gittikleri yerlerde geçici konaklamasından doğan ihtiyaçlarının karşılanması ile ilgili sosyo-ekonomik faaliyet olduğunu ifade eden Esmeray, şu değerlendirmeyi yaptı:

"Halkları ve kültürleri birbirine yakınlaştıran turizm, küresel olduğu kadar ulusal anlamda da bir barış ve uzlaşı projesidir. Ayrıca sürdürülebilir bir çevreciliğin, kaynakların doğru kullanımı ile bugünkü ve gelecekteki yaşam kalitesinin iyileştirilmesinde önemli misyon üstlenmektedir. Yeni yatırım alanları oluşturmak, ürün çeşitliliğini arttırmak ve niteliklerini yükseltmek gerçekleşebilecek önemli hedeflerdir. Seyahat alışkanlıklarının değişmesi, teknolojideki hızlı gelişim ve turizmin giderek çeşitlenmesi, her yıl daha fazla insanın yer değiştirmesine ve dolayısıyla sosyal ve kültürel alışverişin artmasına olanak sağlamaktadır. Turizm; emek, yoğun hizmet veren bir sektördür. Turizm sektörü vasıtasıyla edinilecek olumlu imaj, iyi bir Türkiye markasıyla uluslararası siyasal-sosyal ve ekonomik tüm gelişim ve oluşumlarda daha üstün bir etki gücü elde edinmemizi sağlayacaktır. Dünyada ve ülkemizde modernleşme ve barışın kurumsallaşmasına turizm sektörünün önemli katkılarda bulunduğunu unutmamamız gerekir.”

Esmeray, “Bu duygu ve düşüncelerle, ülkemizde ve güzel Antalya’mızda turizm sektörünün gelişimine katkı sağlayan herkese teşekkür ediyor, başarılı bir turizm sezonu geçirilmesi dileğiyle Turizm Haftasını kutluyorum." ifadelerine yer verdi.

Kaynak : Yıldız ÇİÇEK, Fotoğraf: Serçin ÇILDIR

Facebook'ta paylaş butonu
Print
Yorum Yap
Yorumunuz
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Facebook Yorumları
Dikkat Çekenler
Yazarlar
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Alıntı Yazarlar
Anket

Sayfalar
Duyurular
Linkler
Arşiv
Günlük Gazeteler
Oku
Ziyaretçi Defteri
Hava Durumu
Hava Durumu
Yükleniyor...