Türel’in yeni Antalya vizyonu

Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel, akıllı kent markasıyla marka şehirlerarasında yer almayı hedeflediklerini söyledi

Güncel 14 Aralık 2018 17:33
Türel’in yeni Antalya vizyonu
-A +A

Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel, akıllı kent markasıyla marka şehirlerarasında yer almayı hedeflediklerini söyledi.

Antalya Büyükşehir Belediyesi'nin katkılarıyla bu yıl 16'ncısı düzenlenen ITB'18 Bilişim Profesyonelleri Semineri Belek'te başladı. Seminerin açılışına Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel, Türkiye Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeler Serbest Meslek Mensupları ve Yöneticileri Vakfı (TOSYÖV) Başkanı Nezih Kuleyin, Kamu Bilişimcileri Derneği Başkanı Doç. Dr. İzzet Gökhan Özbilgin ile bilişim firmalarının temsilcileri katıldı. Başkan Türel açılışta yaptığı konuşmada, bilişim alanında ve iletişim teknolojisinde yaşanan hızlı gelişmelerin yerel yönetimleri şehirleri yeniden yapılandırmaya zorladığını belirterek, Akıllı Kent uygulamalarının önemine işaret etti.

6 PROJE HİZMETTE
Antalya'nın bu hızlı değişim ve gelişimin gerisinde kalmasının söz konusu olamayacağını ifade eden Türel, “9 Mayıs 2015 tarihinde pilot olarak başlattığımız Akıllı Şehir Projemizi 24 Ağustos 2017 tarihinde geniş bir hizmet çeşidini içerecek şekilde TÜRKSAT iş birliği ile taçlandırdık. Alt yüklenici olarak da TELEKOM bize destek sağlıyor. Türkiye'nin kapsam olarak en büyük akıllı şehir projesine başladık. 7 farklı proje başlığını içeren uygulamalardan şuana kadar 6 projeyi hizmete aldık ve 1 projenin de kurulum ve entegrasyon süreçleri halen devam ediyor" dedi.
Belediyeciliğin insan yaşamını kolaylaştıran beceri sanatı olduğunu dile getiren Menderes Türel, akıllı şehircilik uygulamalarını yaparken teknolojinin bir araç, asıl gayenin insan olduğunun altını çizdi.

Akıllı kent markasıyla marka şehirlerarasında yer almayı hedeflediklerini söyleyen Başkan Türel, “Bu anlamda Avrupa Birliği Horizon 2020 Akıllı Şehirler ve Topluluklar Programı Match Up Projesi ile Kepez- Santral Mahallesinde Akıllı şehircilik uygulamalarını hayata geçiriyoruz. Avrupa Birliğinden 5 milyon Euro'nun üzerinde bir hibe krediyi bu proje kapsamında kullanabilme başarısını sağlamış bulunuyoruz. Tabi bu bölgede ısı, enerji üretim, güneş enerjisi uygulamaları ve bilgi teknolojileri unsurlarını içeren; 42 farklı Akıllı Kent Uygulaması hayata geçirilecektir" ifadelerini kullandı.

YENİ ANTALYA VİZYONU
Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel, Antalya'da eldekiyle yetinmeyip hep yeni bir Antalya hayali, yeni bir Antalya vizyonu peşinde koştuklarını belirterek, "İşte tüm bu çalışmalar Antalya'nın yeni şehircilik hamlesi adına yaptığımız çalışmaların başlangıcıdır" dedi. 


Kaynak : DHA

Facebook'ta paylaş butonu
Print
Yorum Yap
Yorumunuz
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Facebook Yorumları
Dikkat Çekenler
Yazarlar
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Alıntı Yazarlar
Anket

Sayfalar
Duyurular
Linkler
Arşiv
Günlük Gazeteler
Oku
Ziyaretçi Defteri
Hava Durumu
Hava Durumu
Yükleniyor...