Troya efsanesi hayat buluyor

26. Uluslararası Aspendos Opera ve Bale Festivali kapsamında 16 Eylül’de sahnelenecek 'Troya' epik operası, ilk kez Antalya’da ve ilk kez Antalya EXPO’da sanatseverle buluşuyor.

Kültür-Sanat 6 Eylül 2019 17:19
Troya efsanesi hayat buluyor
-A +A

Tarihin en önemli savaşlarından birine sahne olan ve İzmirli ozan Homeros’un kaleme aldığı 'İlyada Destanı’nı, yaşandığı Anadolu’nun kadim değerine ve görkemine yakışır bir dekor, ışık, ses, görüntü, renk, müzik ve dansın büyüsüyle sahneye taşıyan 'Troya' epik operası, Antalya EXPO’da sanatseverle buluşmaya hazırlanıyor.

İLK KEZ ANTALYA’DA
Bugüne dek ülkemizde yaptığı temsillerle Türk sanatseverlerin büyük beğenisini kazanan ve uluslararası bir başarıya da imza atarak 300’ü aşkın sanatçı ve teknik ekibiyle dünyanın en önemli tiyatrolarından biri olan Bolşoy Tiyatrosu’nu fetheden 'Troya' epik operası, 16 Eylül akşamı ilk kez Antalya’da olacak. Muhteşem görsel tasarım şöleni ile Devlet Opera ve Balesi orkestrası, korosu, balesi, solist sanatçıları ve dansçılarının hep birlikte sahnede olduğu 'Troya' epik operası, UNESCO tarafından ‘Dünya Kültürel Miras’ listesine alınışının 20. yılına özel olarak hazırlandı.
Devlet Opera ve Balesi Genel Müdürü ve Genel Sanat Yönetmeni, ünlü tenor Murat Karahan’ın sanat yönetmenliğinde 300’ü aşkın sanatçı ve teknik ekibiyle Ankara Devlet Opera ve Balesi tarafından sahnelenecek eserin bestesi Bujor Hoinic’e, librettosu Artun Hoinic’e, rejisörlüğü Recep Ayyılmaz’a, koreografisi ise Volkan Ersoy’a ait.

TAN SAĞTÜRK SAHNEDE
Kültür ve Turizm Bakanlığı Devlet Opera ve Balesi’nin '2018 Troya Yılı'na damgasını vuran en büyük prodüksiyonu 'Troya' epik operası ile ünlü balet Tan Sağtürk 12 yıl aradan sonra Devlet Opera ve Balesi sahnelerinde seyirci ile buluşuyor. Devlet Tiyatroları Genel Müdürü Mustafa Kurt’un da Homeros’u canlandırdığı eser, tarihin en önemli savaşlarından birine sahne olan ve İzmirli ozan Homeros’un kaleme aldığı 'İlyada Destanı’nı, yaşandığı Anadolu’nun kadim değerine ve görkemine yakışır bir dekor, ışık, ses, görüntü, renk, müzik ve dansın büyüsü ile sahneye taşıyor. Tan Sağtürk ise Paris’in Kardeşi 'Hektor'u canlandırıyor.
Başrol kostümlerini modacı Atıl Kutoğlu’nun tasarladığı eserde Devlet Opera ve Balesi dansçılarından, 2015 yılında görevli olduğu turneden dönerken kaza geçiren Bora Acar Zöngür de özgün koreografisi ile sahnede yer alacak. Eserin dekor tasarımı Özgür Usta, kostümleri Aydan Çınar imzası taşıyor. 

Aspendos’a havalı sponsor
Antalya'yı hem iç hem dış hatlarda direkt tarifeli seferlerle en fazla noktaya bağlayan havayolu SunExpress, 2019 Aspendos Yılı kapsamında yapılan tanıtım çalışmalarına destek vermeye devam ediyor. Antalya'nın kalkınma ve tanıtım çalışmalarına katkıda bulunmak amacı ile Temmuz ayında bir Boeing 737-800 model uçağını 'The Year of Aspendos' teması ile boyayan SunExpress, 1 Eylül'de başlayan ve 18 Eylül'e kadar devam edecek olan Aspendos Opera ve Bale Festivali'ne sponsor oldu. DHA
 
DHA

Facebook'ta paylaş butonu
Print
Yorum Yap
Yorumunuz
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Facebook Yorumları
Dikkat Çekenler
Yazarlar
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Alıntı Yazarlar
Anket

Sayfalar
Duyurular
Linkler
Arşiv
Günlük Gazeteler
Oku
Ziyaretçi Defteri
Hava Durumu
Hava Durumu
Yükleniyor...