TOPLU ULAŞIMDA ANTALYA MODELİ

BAŞKAN TÜREL: TÜRKİYE'YE ÖRNEK OLDUK

Güncel 22 Kasım 2018 15:47
TOPLU ULAŞIMDA ANTALYA MODELİ
-A +A

Otobüs şoförlerine yönelik 'Hizmette kalite ve verimlilik, Motivasyon ve Etkili İletişim' semineri Antalya Esnaf Sanatkarlar ve Odaları Birliği (AESOB) toplantı salonunda yapıldı. Toplantıda konuşan Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel, Türkiye'de örnek gösterilen bir ulaşım sistemine sahip olduklarını belirtti.

Antalya Otobüsçüler Esnaf ve Sanatkârlar Odası ile Sivil Düşünce Derneği işbirliğinde düzenlenen Otobüs şoförlerine yönelik 'Hizmette kalite ve verimlilik, Motivasyon ve Etkili İletişim' semineri Antalya Esnaf Sanatkarlar ve Odaları Birliği (AESOB) toplantı salonunda yapıldı. Programa, Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel, Antalya Otobüsçüler Esnaf ve Sanatkârlar Odası Başkanı Yasin Arslan ve ulaşım esnafı katıldı. Seminerden önce açılış konuşmasını yapan Antalya Otobüsçüler Esnaf ve Sanatkârlar Odası Başkanı Yasin Arslan, Antalya'nın diğer iller tarafından örnek alınan modern bir ulaşım sistemine sahip olduğunu belirtti.

ARAÇ İÇİNDE SİYASET UYARISI

Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel'in Antalya ulaşımını Türkiye'nin zirvesine taşıdığını belirten Arslan, "Modern araçlara geçtik, Araçların güvenlikleri arttırıldı. Bu hem esnafımızın hem de halk için önemli bir gelişme, Bunun en fazla meyvesini siz yiyorsunuz. Eskiden kötü şartlarda çalışıyordunuz. Ancak şimdiki şartlarımız çok iyi. İstanbul’da uygulanmak istenen ancak uygulanamayan araç telefonu sistemi getirdik. Antalya'da biz kullanıyoruz, buda sizlere daha çabuk ulaşmamız için güzel bir uygulama oldu. Yerel seçimlerde bizi kullanmak isteyen insanlar olacaktır. Kesinlikle bunlara taviz vermeyeceğiz. Sizlerde siyasi konuşmalara girmeyin" şeklinde konuştu

TÜRKİYE'YE ÖRNEK OLDU
Antalya'da toplu ulaşım sisteminin zor aşamalardan geçerek bugün başarılı olduğunu ve Türkiye'de örnek gösterildiğini belirten Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel ise, "Ulaşım en önemli hizmetlerin başında gelir. Bu işi biz başarmadık, bunu hep birlikte başardık. Türkiye’nin örnek bir sistem oluşturmamızda bize yardımcı olan herkese teşekkür ederim. 350 bin kişiye hizmet veriyoruz. Vatandaşlarımıza istedikleri hizmetin, vermenin onurunu gururunu yaşamaktayız. Zaman içerisinde hep bir noktada buluştuk. Çünkü karşılıklı muhabbet içindeydik. Birlikte yürümeye devam edeceğiz" ifadelerini kullandı.

ESNAFIN GELİRİNİ SABİTLEDİK

Ulaşım esnafının gelirini sabit bir sisteme bağladıklarını belirten Türel, "Gerçekten bunu bir olarak çok büyük fedakârlıklarla karşılıyoruz. Ancak biz verdiğimiz sözün arkasındayız, bunu bizim dışımızda kimse yapmazdı. Eğer biz vatandaşlımızı memnun edemezsek, toplu ulaşımı tercih eden vatandaş sayısı azalır, bindiğimiz dalı kesmiş oluruz. Memnuniyet sizin açınızdan da iyi. Eğer vatandaş memnuniyeti, olmazsa biz geleceğe aydınlık bir şekilde yürüyemeyiz. Bizimde sizden beklentilerimiz var, en önemli beklentimiz samimiyet ve güven. Arada güven olmazsa güvensizlikten dolayı sıkıntılar yaşarız" dedi.

VATANDAŞIN MEMNUNİYETİ ÖNEMLİ

Sık sık vatandaşlardan gelen şikayetler nedeniyle yaşanan sorunlarada değinen başkan Türel, "Belediyemiz ve esnafımızın önceliği vatandaştır. Engeliler, 65 yaş üzeri vatandaşlarımız, gazi ve şehit yakınlarına daha özellikli şekilde davranılmalıdır. Gazi ve şehitlerin yakının vebali bizim için ahir zamanında da bile hakkı vardır' şeklinde konuştu. Geçtiğimiz günlerde yaşanan bir olayı hatırlatan Türel, "Hepimizin annesi babası var. Bir yaşlıyı durakta bırakmak insanlığa sığmaz. 65 yaş üstü kişilere doğru davranmayanlara af yok. Bizim amacımız ceza vermek değil, bizim amacımız iyi bir hizmet sunmak. Bazı konular hakkında hassas olmamız gerek" ifadelerini kullandı.

Belediye olarak vatandaş kadar, esnaf ve şoförlerin haklarını da gözettiklerini belirten Başkan Türel, “Gelen her şikayette, cezai işlem uygulanmadan önce kameralar izleniyor, şoförün savunması alınıyor ve odanın da elemanının bulunduğu komisyon tarafından değerlendirilerek işlem yapılıyor. Bizim amacımız ceza vermek değil, düzenli bir sistem içerisinde toplu taşıma hizmetini elbirliği ile yerine getirmektir” dedi. 
Durak harici bindirme ve indirme yönünde de şikayetler geldiğini hatırlatan Başkan Türel, “Bu konuya da özen göstermenizi istiyorum. En önemli konulardan biri de akşam geç saatlerde ve tenha noktalarda kadın yolcularımıza yardımcı olunması hususu. Bu konuya duyarlılık göstermek hepimizin vicdani ve insani sorumluluğu olmalıdır” dedi.

Kaynak : Ramazan BOZCA, Murat ESENTEKİN

Facebook'ta paylaş butonu
Print
Yorum Yap
Yorumunuz
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Facebook Yorumları
Dikkat Çekenler
Yazarlar
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Alıntı Yazarlar
Anket

Sayfalar
Duyurular
Linkler
Arşiv
Günlük Gazeteler
Oku
Ziyaretçi Defteri
Hava Durumu
Hava Durumu
Yükleniyor...