TOPALOĞLU’NUN GÖYNÜK ÇIKMAZI

13 YIL SONRA GELEN KARAR, BAŞINA DERT OLDU

Güncel 8 Kasım 2019 18:50
TOPALOĞLU’NUN GÖYNÜK ÇIKMAZI
-A +A

Necati Topaloğlu’nun CHP’den Göynük Belediye Başkanı olduğu dönemde 13 yıl önce yapılan kaçak yapılar başına bela oldu.Başkan ve sorumlular 4 binadan oluşan 70 dükkanlıAVM’yi yıkıp günübirlik alana dönüştürmez ise haklarında idari ve cezai işlem yapılacak.

DSP’li başkanın 13 yıl önce Antalya Göynük Belediye Başkanıyken aldığı karar, Kemer Belediye Başkanıyken karşısına çıktı. Şu anda Topaloğlu ve sorumlular; mahkeme kararı doğrultusunda yapıları yıkıp bölgeyi günübirlik kullanım alanına dönüştürmezse haklarında idari dava açılıp suç duyurusunda bulunulacak.

HALK İSİM BİLE TAKMIŞTI
DSP’li Antalya Kemer Belediye Başkanı Necati Topaloğlu’nun Göynük Belediye Başkanı olduğu 2006’da Göynük Belde Belediye Meclisince, Sakıp Sabancı Caddesi oteller bölgesinde bulunan 1611 parseldeki yaklaşık 7 dönümlük günübirlik alan; ticari alana dönüştürülmüştü. Burada 4 büyük binada yaklaşık 70 dükkanın bulunduğu bir çarşı inşa edildi. Ticari alanda hissesi olan bazı isimlerin; bölgenin ticari alana çevrilmesi kararını alan Göynük Belediye Meclisinde o dönem meclis üyesi olarak görev yapan bazı isimler olduğu basında yer aldı. Halk o nedenle buraya ‘encümen çarşısı’ adını verdi.

TOPALOĞLU ŞİMDİ NE YAPACAK

Bölgenin ticari alana dönüştürülmesine karşı dernek tarafından dava açıldı. 13 yıl aradan sonra dava sona erdi. Danıştay İdari Dava Daireleri Kurulu yapılan temyiz başvurusu ve ardından karar düzeltme talebini de reddederek mahkemenin plan değişikliği ile ilgili iptal kararını onadı. Karar sonrası alanda bulunan işletmeler 13 yıl sonra kaçak yapı konumuna düştü. Hem günübirlik alan ticari alana çevrilirken, hem çarşı yapılırken hem de yıkım kararı çıktığında belediye başkanı olan Topaloğlu’nun atacağı adım merak konusu.

ŞAİBE İDDİALARI GÜNDEME GELDİ
Her şey 2006 yılında başladı. Şu an DSP’li olan Necati Topaloğlu’nun Göynük Belediye Başkanlığı döneminde Göynük Belediye Meclisi, Sakıp Sabancı Caddesi oteller bölgesinde bulunan 1611 parseldeki 7 dönümlük günübirlik alanı ticari alana dönüştürdü. Belediye meclisi, 218/1 ve 231/1 şeklinde iki parsel oluşturulmasına olanak sağlayan 1/25 binlik Güneybatı Antalya Çevre Düzeni Planı, 1/5 binlik ölçekli Nazım İmar Planı ve 1/1000’lik ölçekli Uygulama İmar Planında değişiklik yapılmasına onay verdi. Belediye Meclisi’nin aldığı bu karar, Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından yine 2006 yılında onaylandı. O tarihlerde belediyede plan değişikliğinin askı süresinde şaibe olduğu iddiaları ayyuka çıktı.

‘ENCÜMEN ÇARŞISI’NA KARŞI DAVA

Ticari alana çevrilen bahse konu alanda, bazı Göynük Belediye Meclis Üyelerinin hissesi olduğu iddiası birkaç kez basında yer aldı. Halk bu nedenle alana yapılan 4 binadaki 70 dükkanlı çarşıya ‘encümen çarşısı’ adını verdi. İddiaya göre yapılan plan değişikliklerinden kimsenin haberi olmadı. Günübirlik alana ticari amaçlı AVM binalarının yapımı başladığı sırada olaydan haberdar olan Göynük Güzelleştirme Dayanışma ve Yardımlaşma Derneği hemen bakanlık aleyhine Danıştay’da dava açtı ve 13 Nisan 2006 tarihli bakanlık onaylı planların iptali için davacı oldu. Plan değişiklikleriyle ilgili kararın iptalini ve yürütmenin durdurulmasını talep etti. Davalı Kültür ve Turizm Bakanlığı ile bakanlık yanında davaya müdahil olan ‘davalı katılan’ Bayram Top’a karşı yürüyen davada, Göynük’ün belediye statüsünün kaldırılıp Kemer’e bağlanmasından sonra Kemer Belediyesi de davalı oldu.

BELEDİYEYE MÜHLET VERDİ
Davacı Göynük Güzelleştirme Dayanışma ve Yardımlaşma Derneği adına konuşan Avukat Ali Topuz, yargı kararını uygulaması için belediyeye bir ay mühlet verdiklerini söyledi. 1611 parsel sayılı taşınmazın 2006 yılında Göynük Belediyesi tarafından yapılan plan değişikliği ile yoğunluklu bir ticaret alanına dönüştürüldüğünü belirten Ali Topuz, “Yaklaşık 13 yıldır sürdürmüş olduğumuz yargı mücadelesini nihayetinde Göynük adına kazanmış olduk. 13 yılın sonucunda sadece bu parsele dönük olan plan değişikliğinin hiçbir şekilde kamu yararını öngörmediği ve bu kamu yararı ile şehircilik ilkelerine aykırı bu işlemin hukuka da uygun olmadığı noktasından Danıştay İdari Dava Daireleri Kurulu nihai kararını verdi ve bu karar kesinleşti.  Sadece Göynük değil Antalya kazanmış oldu. Antalya turizmi kazanmış oldu” ifadelerini kullandı.

PLANIN DÜZENLENMESİ GEREKMEKTEDİR

Danıştay’ın aldığı karar sonrası alanda bulunan işletmelerin kaçak yapı durumuna düştüğünü ve imara aykırı bir durumun söz konusu olduğunu söyleyen Topuz, mahkemenin buranın ticari alan olamayacağı ancak günübirlik sosyal donatı alanı olması gerektiği yönünde bir gerekçe sunduğunu belirtti. Alanda bulunan yapıların yıkılarak yeniden plan düzenlemesi yapılması gerektiğini vurgulayan Topuz, “Mahkemenin gerekçeli kararı idareyi bağladığı için idarenin artık burada tekrar ticari alan yapma şansı yok. Buradaki yapıların yıkılaraktan mahkeme kararı doğrultusunda tekrar bir planın düzenlenmesi gerekmektedir. Bu anlamda biz Kemer Belediyesi’ne müracaatımızı yaptık” dedi.

BELEDİYE GEREKENİ YAPMALI
Mahkeme kararının kesinleştiği andan itibaren 30 gün içerisinde infaz edilmesi gerektiğini, ancak belediyenin şu ana kadar bu konuda herhangi bir işlem yapmadığını söyleyen Topuz, “Gerekli işlem yapılmazsa biz idari yerlere suç duyurusunda bulunacağız. Bunun hukuki mücadelesini bırakmıyoruz. Biz bir an önce bu işlemin yapılmasını talep ediyoruz. Çünkü gecikmiş bir durum söz konusu. Belediye mahkeme kararının kesinleştiğinin kendisine bildirilmesinden itibaren bu işlemi yapması gerekirdi. Yapmadığı için bugün biz dilekçe ile tekrar bir başvuru daha yaptık. Bir süre daha bekleyeceğiz. Eğer hala bir işlem yapılmıyorsa bütün kanuni haklarımızı kullanacağız. insanların nefes alma alanlarının korunması açısından böyle bir yerin günübirlik alana çevrilmesini istiyoruz” şeklinde konuştu.

Haber merkezi

Facebook'ta paylaş butonu
Print
Yorum Yap
Yorumunuz
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Facebook Yorumları
Dikkat Çekenler
Yazarlar
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Alıntı Yazarlar
Anket

Sayfalar
Duyurular
Linkler
Arşiv
Günlük Gazeteler
Oku
Ziyaretçi Defteri
Hava Durumu
Hava Durumu
Yükleniyor...