TIBBİ CİHAZLARDA YERLİLEŞME SAĞLANMALI

Sağlık Bakanlığı Müsteşarı Eyüp Gümüş, Türkiye'de yılda yaklaşık 5 milyar dolara yakın tıbbi sarf malzemesi alındığını söyledi

Güncel 8 Aralık 2016 16:55
TIBBİ CİHAZLARDA YERLİLEŞME SAĞLANMALI
-A +A

Sağlık Bakanlığı Müsteşarı Eyüp Gümüş, Türkiye'de yılda yaklaşık 5 milyar dolara yakın tıbbi sarf malzemesi alındığını söyledi

Serik'e bağlı Belek turizm merkezindeki bir otelde bilgi paylaşımı ve eğitim, etkin ve sürdürülebilir kaynak yönetimi, Ar-Ge ve üretim kapasitesinin geliştirilmesi amacıyla Uluslararası 2'nci Tıbbi Tedarik Zinciri Yönetim Kongresi düzenlendi. 11 Kasım'da sona erecek kongrenin açılışına Sağlık Bakanlığı Müsteşarı Eyüp Gümüş, Sağlık Bilimleri Üniversitesi Rektörü ve Kongre Başkanı Cevdet Erdöl ile Üniversite Hastaneleri Birliği Derneği Genel Sekreteri Haluk Özsarı konuşmacı olarak katıldı.

'YÜZDE 20 YERLİ, YÜZDE 80 YABANCI'

Kongrenin açılışında konuşan Eyüp Gümüş, Türkiye'de sağlık hizmetlerinin son 14 yıllık dönemde belirli bir noktaya getirildiğini söyledi. Tüm il ve ilçelerde sağlıkla ilgili fiziki yapıların 2019 yılına kadar tamamen yenileneceğini aktaran Gümüş, sağlıktaki insan gücünün ise ciddi şekilde artış gösterdiğini anlattı. Kongrenin konusunu oluşturan tıbbi malzemeler sektöründe ise ciddi oranda ithal ürünler olduğunu kaydeden Eyüp Gümüş, "Tıbbi sarfa baktığımızda gerçekten yüzde 10- 20'lerde olan yerli firmalarımız var. SGK'ya bakıyoruz yüzde 20 yerli, yüzde 80 yabancı firmalardan sağlamış" dedi.

TIBBİ CİHAZLARDA YERLİLEŞTİRME

Türkiye'de 5 tıbbi cihazın da yerlileştirilmesi konusunda çalışmalar yaptıklarından bahseden Eyüp Gümüş, şöyle dedi:

"Bunlar MR, tomografi, monitörler, dijital röntgen, ultrasonografi, dopler ve diğerleri. Bu 5 kalem bizim yoğun almış olduğumuz tıbbi cihazlar. Baktığımızda 4 yılda 5- 6 milyara yakın tıbbi cihaz da alıyoruz. Bundan sonra 7 senede bir revizyonları söz konusu."

Kaynak : DHA

Facebook'ta paylaş butonu
Print
Yorum Yap
Yorumunuz
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Facebook Yorumları
Dikkat Çekenler
Yazarlar
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
YOLUN SONU

YOLUN SONU

18:40 17 Mayıs 2019
Alıntı Yazarlar
Anket

Sayfalar
Duyurular
Linkler
Arşiv
Günlük Gazeteler
Oku
Ziyaretçi Defteri
Hava Durumu
Hava Durumu
Yükleniyor...