TARİHİ UZLAŞMA

TÜRKİYE İLE HOLLANDA ARASINDA "NORMALLEŞME" SİNYALLERİ

Güncel 20 Temmuz 2018 18:16
TARİHİ UZLAŞMA
-A +A

Türkiye ile Hollanda, ilişkileri karşılıklı olarak normalleştirme kararı aldı. Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, NATO Zirvesi kapsamında Hollandalı mevkidaşı Stef Blok'la bir görüşme gerçekleştirdiğini, geçen yıl 11 Mart'ta meydana gelen ve ilişkileri bozan üzüntü verici olayları ele aldıklarını söyledi.

Türkiye Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, 2017 yılından bu yana diplomatik kriz yaşanan Hollanda ile ilişkilerin normalleşmesi yönünde uzlaştıklarını açıkladı. Türkiye ile Hollanda, 2017 yılı Referandumu sürecinde iki bakanın Hollanda'ya girişine izin verilmemesiyle gerilen ve büyükelçilerin geri çekilmesiyle kopan ilişkileri karşılıklı olarak normalleştirme kararı aldı.

İKİ DOST ÜLKEDEN ORTAK KARAR
Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile Hollanda Dışişleri Bakanı Stef Blok, 11 Temmuz'da Brüksel’deki NATO Zirvesi marjında görüştü. Görüşmede Mart 2017'de Hollanda ve Türkiye arasındaki ilişkilerin bozulmasına sebebiyet veren olayları ele alan iki bakan, iki ülkenin birçok ortak çıkara sahip iki dost ve NATO müttefiki ülke olduklarının altını çizdi. Bakanlar tarafından iki ülkenin 400 yılı aşkın süredir yakın ilişkiler sürdürdüğü, halen 60 yılı aşkın süredir NATO müttefiki olduğu ve aralarında kayda değer ticaret ve yatırım ilişkileri bulunduğu belirtildi.

NATO ZİRVESİNDE BÜYÜK UZLAŞMA
Çavuşoğlu ve Blok, Türkiye ve Hollanda arasındaki ilişkilerin normalleştirilmesine ülkelerinin hazır olduklarını beyan etti. Göç, terörle mücadele ve ekonomik işbirliğini ilerletme gibi birçok konuda iki ülke arasındaki stratejik işbirliğinin öneminin altı çizildi. NATO Zirvesi'ndeki bu olumlu görüşmeyi takiben iki bakan birbirleriyle tekrar temasa geçmek için inisiyatif aldı. Bu görüşmede ilişkileri normalleştirmek için adımlar atma iradesinin ortaya çıkmasının ardından Hollandalı mevkidaşının kendisine bir mektup yazdığını belirten Çavuşoğlu, "Mevkidaşım, ilişkilerimizin normalleştirilmesi arzusunu teyit etti. Bu mektup üzerine kendisiyle ayrıca telefonda görüştük ve ilişkilerimizin önünü açmak için atılacak adımlar konusunda mutabık kaldık." dedi.

BÜYÜKELÇİLER GERİ DÖNÜYOR
Çavuşoğlu ve Blok, ilk adım olarak ortak bir açıklama yapma kararı aldı. Büyükelçilerin karşılıklı olarak kısa zamanda atanması üzerine de mutabık kalındı. Bakanlar, ayrıca Hollanda Dışişleri Bakanının 2018’in ikinci yarısında Türkiye’ye resmi bir ziyarette bulunması hususunda anlaştı.

ÇAVUŞOĞLU’NDAN TÜRKİYE DAVETİ
Hollandalı mevkidaşını Türkiye’ye davet ettiğini de belirten Çavuşoğlu, şu ifadeleri kullandı:
“Ülkelerimiz arasındaki diyalog ve güveni yeniden tesis etmek ve ilişkilerimizi eski seyrine sokacak müteakip yol haritasını belirlemek üzere Hollandalı mevkidaşım Blok’u ülkemize davet ettim. Bu ziyaretin de yakın zamanda gerçekleşmesi söz konusudur. 450 bin gibi büyük bir Türk toplumunun bulunduğu ve ülkemizde en büyük doğrudan yabancı yatırıma sahip bu ülkeyle ilişkilerimizin düzelmesi yolunda her dış politika konusunda olduğu gibi milli menfaatlerimizin gerekleri doğrultusunda hareket edeceğiz, Hollanda’yla ilişkilerimizin yol haritasını belirleyeceğiz.”

İKİ ÜLKE İLİŞKİLERİ NEDEN GERİLMİŞTİ?
Hollanda hükümeti, Türkiye'deki anayasa değişikliği referandumu döneminde, Hollanda'da Türk vatandaşlarıyla bir araya gelerek konuşma yapmayı planlayan Çavuşoğlu'nun uçağına verilen iniş iznini iptal etmişti. Dönemin Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Betül Sayan Kaya'nın da 11 Mart 2017'de Rotterdam'daki Türk konsolosluğuna girişine izin vermeyen Hollandalı yetkililer, Kaya'nın korumalarını gözaltına almış ve kendisini polis eskortuyla Almanya'ya gitmeye zorlamıştı.
Gelişmeler üzerine Türkiye, ülke dışında bulunan Hollanda'nın Ankara Büyükelçisinin dönmemesini istemişti. İki ülke, diplomatik temsilini karşılıklı olarak maslahatgüzar düzeyinde tutuyordu.
 

 
Stef Blok 

Kaynak : Faruk ÇELİK

Facebook'ta paylaş butonu
Print
Yorum Yap
Yorumunuz
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Facebook Yorumları
Dikkat Çekenler
Yazarlar
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Alıntı Yazarlar
Anket

Sayfalar
Duyurular
Linkler
Arşiv
Günlük Gazeteler
Oku
Ziyaretçi Defteri
Hava Durumu
Hava Durumu
Yükleniyor...