SUYA ZAM YOK

BAŞKAN TÜREL, SON NOKTAYI KOYDU

Güncel 5 Aralık 2018 17:54
SUYA ZAM YOK
-A +A

Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel, 2019 yılında Antalya’da su tarifelerinde artışa gidilmeyeceğini belirterek, Antalya’nın halen Türkiye’nin en ucuz su tarifesini kullanan büyükşehirlerinden biri olduğunu vurguladı.

ASAT Genel Kurul Toplantısı Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel başkanlığında gerçekleşti. Seçimlerden önceki son genel kurulun açılışında konuşan Başkan Türel, ASAT’ın 5 yılda yaptığı çalışmaları ve başarı öyküsünü anlattı. ASAT’ın Büyükşehir Yasası ile belediye sınırının 10 kat büyümesine rağmen muhteşem başarılara imza attığının altını çizen Türel, şu bilgileri verdi: “İçme suyu hattı olarak 581 milyon 556 bin 308 TL harcamışız ve aşağı yukarı 4 milyon 510 bin 53 metre içme suyu hattı döşemişiz. Antalya-Londra arasından daha uzun bir mesafe. Ve tabi ki halkımız sağlıklı içme suyuna kavuştu. 316 milyon 823 bin 275 TL harcayarak 1 milyon 121 bin 967 metre kanalizasyon hattı döşemişiz. 234 milyon 725 bin 633 lira harcayarak, 225 bin 821 metre yağmur suyu drenaj kanalı yapabilmişiz. Yine 437 milyon 479 bin 412 lira harcayarak 32 adet arıtma tesisimizi rehabilite etmişiz.”

GÖREV ALANI ARTTI PERSONEL GİDERİ AZALDI

ASAT personelini fedakâr çalışmaları için kutlayan Başkan Türel, “2013 yılında ASAT’taki  bir personel 1.60 kilometrekareye hizmet veriyordu. Bugün ise 1 personel 7.76 kilometrekareye hizmet ediyor. Yani bir personelin hizmet ettiği coğrafya neredeyse 6 kat artmış. Tabi personel giderlerimiz de bütçemizin içerisinde daha da gerilemiş. Personel harcaması 2013 yılında ASAT bütçesinin 28.13’üne tekabül ederken, bugün 23.67’ye gerilemiş. Yani personel 6 kat daha fazla alana hizmet eder hale gelirken, personel harcaması bütçe için de yaklaşık yüzde 5’lik bir oranda gerilemeye gitmiş” diye konuştu.
ASAT’ın vatandaş odaklı gönül belediyeciliği çalışmalarını da başarıyla gerçekleştirdiğini ifade eden Türel, ALO 185 hattının personel sayısını artırarak 24 saat hizmet verir hale getirdiklerini, 1 Nisan 2014 tarihinden itibaren 2 milyon 344 bin 514 kişinin bu hatta talebini ilettiğini anlattı.

SUYA ZAM YOK

ASAT’a yapılan çalışmaları ve projeleri katılımcılarla paylaşan Menderes Türel, başarılı hizmetler gerçekleştirildiğine dikkat çekti. 2019 yılı su fiyatlarına değinen Türel şöyle konuştu:
“Antalya Büyükşehir Belediyesi 2019 yılı su tarifelerinde hiçbir artışa gitmiyoruz. Sosyal medyada bana, ‘Bazı belediyeler indirime gitti, bizde niye gelmiyor?’ diye soruluyor. O indirimliler, bizim su fiyatı tarifelerimizin 4 misli. Yoksa biz bir taraftan zam yapmıyorken imkanlar dahilinde indirimi düşürürdük. Türkiye’nin en ucuz su tarifesini kullanan il Antalya’dır. Ben 2004 senesinde de görevi devraldığımda Antalya su tarifesini en pahalı kullanan ildi. Söz vermiştik. İndirim yaptık, hatta KDV indirimleriyle birlikte fiyatlarda ciddi. Bir indirim sağladık. Antalya’yı suyu en pahalı kullanan şehir iken, en ucuz kullanan şehir haline getirdik. Şuan ki su fiyatları İzmir’de 12.13 lirayken, Antalya’da 4.37 lira.”

SUYU EN UCUZ BIRAKTIK EN PAHALI DEVRALDIK
2004 senesinde ilk görevi devraldığımda Antalya’nın Türkiye’nin su tarifesini en pahalı kullanan şehri olduğunu hatırlatan Türel, “O zaman söz vermiştik. Yüzde 30 suda indirim yapacağız demiştik. Gelir gelmez yüzde 30 indirim yaptık. Hatta KDV indirimleriyle birlikte o dönemde fiyatlara ciddi bir indirim imkânı sağlayınca sizlerle birlikte yüzde 62’leri sağlayan bir indirim yaptık. Antalya’yı suyu en pahalı kullanan şehir iken, suyu en ucuz kullanan şehir haline getirdik. 2009 yılında Antalya’yı yine Türkiye’nin suyu en ucuz kullanan illerinden bir tanesi olarak bıraktık. Görevimizi böyle devrettik. 5 sene sonra yeniden göreve geldiğimizde maalesef Antalya’yı yine suyu en pahalı kullanan illerden bir tanesi olarak bulduk.  Yapmış olduğumuz çalışmalar neticesinde şu anda Antalya’yı Türkiye’nin en ucuz su tarifesi kullanan şehirlerin içerisine soktuk” ifadesini kullandı.

SON NOKTAYI KOYDU

CHP’li meclis üyelerinin, “2019’un sonuna kadar zam yapmamayı taahhüt ediyor musunuz?” sorusunu Türel, “Biz ne zaman en ucuz bıraktıysak geldiğimizde en pahalı bulduk. 2009’da da 2004’te de suyu Antalya’nın Türkiye’de en pahalı kullanan tarifeleri olarak CHP’den devraldık. En ucuzu haline getirdik. Bizde en ucuzu yapmak, sizde ise en pahalısı yapmak gibi bir alışkanlık var. Önemli olan sizin artış yapmayacağınızı söylemeniz. Bizim ne yapacağımız ortada. Ayinesi iştir kişinin lafa bakılmaz. Demek ki 2019 Nisan’ında da bu koltukta benim oturacağımı öngörerek muhalefet olarak böyle diyorsunuz. 2019’da iktidara geldiğinizde 2019 Aralık ayının 31’ine kadar biz zam yapmayacağız taahhüt ediyorum” şeklinde yanıtladı.

600 MİLYON LİRA BORÇ ÖDEDİK
Genel Kurul’da borçlanmayla ilgili maddede muhalefetin soruları yanıtlayan Başkan Türel şunları aktardı:
 “Biz ASAT’ı 513 milyon 637 bin TL ile borç devralmışız. 6360 sayılı yasa gereği ilçe belediyelerinin de su kanalizasyon borcu ASAT’a devroldu. Türkiye’de ilçe belediyelerinden en yüksek borç alan altyapı kurumu ASAT oldu. İlçelerden 343 milyon 298 bin TL borç devralmışız. Kumluca hariç her ilçe belediyesinden borç devralmışız. Biz göreve geldiğimizde ASAT’ın ilçelerle birlikte 856 milyon 925 bin TL bir borcu varmış. Peki bugün bu borç ne oldu? Bu dönem toplamda 600 milyon civarında bir borç ödemişiz. Tabi biz de bu arada borçlanıyoruz, nihai borca da gireceğiz. Şuandaki borcumuz 1 milyar 135 milyon 434 bin TL. ASAT’ın yapmış olduğu yatırım miktarı ise 5 senede 800 milyon liranın üzerinde. Bizim şuanda bütçemize göre 1.5 kat borçlanma limiti hesabıyla faiz dahil borçlanılabilir limitimiz 232 milyon TL. Ama biz bugün 150 milyon TL bir borçlanma yetkisini meclisimize arz ediyoruz. Çok önemli bir yatırım hamlesi içerisinde olduğumuzu biliyorsunuz. Bu yüzden 150 milyon TL’lik borçlanmayı yatırım ihtiyacı olması halinde bir nakit sıkıntısına düşmemek için ihtiyaten istiyoruz. Bunu bugün yarın kullanacak değiliz. Tedbiren aldığımız bir borçlanma yetkisi. Biz bir tek kişiye Demre Yavu’da Fatma Nine’nin dağın başındaki evine su çekiyoruz. Bazen beni eleştiriyorlar dağın başında tabelası var diye ben hizmetimin olduğu yerlerde tabela koyuyorum. Oralara hizmet gidiyor ki tabela var oralarda.”

Kaynak : Haber Merkezi

Facebook'ta paylaş butonu
Print
Yorum Yap
Yorumunuz
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Facebook Yorumları
Dikkat Çekenler
Yazarlar
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
YOLUN SONU

YOLUN SONU

18:40 17 Mayıs 2019
Alıntı Yazarlar
Anket

Sayfalar
Duyurular
Linkler
Arşiv
Günlük Gazeteler
Oku
Ziyaretçi Defteri
Hava Durumu
Hava Durumu
Yükleniyor...