ŞÜKÜR KAVUŞTURANA

CAMİLER DOLDU TAŞTI! ANTALYALILAR HUZURA KOŞTU

Güncel 11 Haziran 2018 15:53
ŞÜKÜR KAVUŞTURANA
-A +A

Kur’an-ı Kerim’in indirildiği ve bin aydan daha hayırlı olan Kadir Gecesi’nde Antalya’daki camiler doldu taştı. Tüm Türkiye'de camilere akın eden vatandaşlar, teravih namazını kıldı, ellerini semaya açarak Allah-u Teâlâ'dan mağfiret diledi.
İslam dünyasının en kutsal günlerinden Kadir Gecesi'nde Antalya'daki birçok cami vatandaşlarla doldu taştı. Çocuk, genç, yaşlı demeden çok sayıda vatandaş camilere koştu. İbadetlerini camilerde gerçekleştirmek isteyen Antalyalı vatandaşlar ülkenin birlik bütünlüğü ve dünya Müslümanlarına yapılan zulümlerin bitmesi için dualar etti.

ELLER SEMAYA AÇILDI
İl Müftülüğü tarafından Merkez Muratpaşa Camii’nde program düzenlendi. Akşam namazını müteakip başlayan program; din görevlileri tarafından okunan Kur’an-ı Kerim, ilahi ve mevlid-i şerifle devam etti. Antalya’nın bütün camilerinde Müslüman alemi için dualar edildi. Gece, kuranlar ve ilahiler okunarak ihya edildi. Vatandaşlar, Kadir Gecesi'ne ulaşmanın mutluluğunu yaşadıklarını, herkesin kandilinin mübarek olmasını dilediklerini söyledi.

KAVUŞTURANA ŞÜKÜRLER OLSUN
Antalya İl Müftüsü Osman Artan, cemaate ve merkezi vaaz sisteminden bütün Antalya camilerini dolduran binlerce cemaate, Kadir Gecesinin anlam ve önemini belirten vaaz verdi. Artan, “Ne büyük bir nimet. Yeni bir Kadir Gecesine daha kavuştuk. Ne büyük bir lütuf. Yaratanımız bize bir fırsat daha verdi. Ne büyük bir rahmet. Rahmetin tecellisi olan Cebrail (a.s.)'ın Rabbimizin inayetiyle dünya semasına indiği bir geceyle buluştuk. Ne büyük bir mağfiret. Affa uğrayabileceğimiz bir gece daha bizlere nasip oldu. Bizlere nimetlerini bahşeden, sayısız lütuflarla bize rahmet eden, bağışlanmamız için bizlere fırsatlar yaratan ve bizleri mübarek bir güne kavuşturan Halik-i Zü'l-Celal Allah-u Teala (c.c.)'na sonsuz kez şükrediyoruz.” diye konuştuÖMRE BEDEL BİR GECE: KADİR GECESİ
Kadir Gecesi'nin bin aydan da hayırlı olduğunu anımsatan Müftü Artan, “Bin ay 84 yıllık bir ömür demektir. Bir Müslüman bu gece de hayır eder, ibadet ederse 84 yıllık sevap kazanmış olur. İşte tam bu noktada İslam dininin güzelliği ortaya çıkmaktadır. Hz. Peygamberimiz (s.a.s) diyor ki, “Ümmetimin ömrü 60-70 yıldır" Yani en kısa ömrü olan ümmet biziz, fakat ömrümüz çok bereketlidir. Çünkü Ramazan ayında oruç tutuyoruz, Ramazan ayının her gecesi Kadir Gecesi'dir, her gecesi kıymetlidir. Ramazan sevap olarak ümmetin ikram ayıdır" dedi.

Paylaşalım İYİLİĞİ Yaşatalım KARDEŞLİĞİ
“Bu gün ve gecelerde mutluluğumuzu ve maddiyatımızı paylaşalım” diyen Artan sözlerini şu ifadelerle tamamladı:
“Bugünler özellikle zekâtımızı dağıttığımız günler. Bu günler Ramazan Bayramından önce verdiğimiz Sadaka-i Fıtır günleri. Bu günler yardımlaşma günlerimiz. Kadir gecesinde ve gündüzünde bu yardımlaşmayı gerçekleştirirsek, ihtiyaç sahiplerine ihtiyaçlarını ulaştırabilirsek bu önemli günden daha azami şekilde istifade edebiliriz. İhtiyaç sahiplerinin bir duası ile belki de günahlarımızın affedilmesine vesile olacak, Allah’ın razı olduğu kullar zümresine girmemize yardımcı olacaktır. Yüce Rabbim Ramazan ayını, idrak edeceğimiz Kadir gecesini ve nihayetinde kavuşmayı umut ettiğimiz Ramazan Bayramımızı bizlere hayırlı kılsın. Kadir gecesinin ve bu mübarek günlerin hürmetine hatalarımızı, yanlışlarımızı ve günahlarımızı affeylesin”

LÜTUF VE İHSAN DOLU KADİR GECESİ
Yatsı namazı ve akabinde teravih namazından sonra okunan Yasin-i Şerif, tesbihat ve tevbe istiğfarlardan sonra Kürsüye çıkan Muratpaşa İlçe Müftüsü Celil Karaca, görevliler ve cemaat tarafından okunan hatimlerin duasını yaptı. Yapılan duadan sonra tesbih namazı kılındı akabinde sakal-ı şerif ziyareti yapıldı. Sonrasında teheccüd namazı ve sabah namazı ile dolu dolu geçen bin aydan hayırlı mübarek gece sona erdi.
Camilerin dolduğu gecede, dışarıda kalan cemaat de cami avlusunda yer bularak geceyi namaz kılıp dualarla geçirdi. Program sonunda cami bahçesinde Belediyeler ve Sivil Toplum Kuruluşları tarafından vatandaşlara çeşitli ikramlarda bulunuldu.
 


Faruk ÇELİK, Esra KÖKSAL, Murat ESENTEKİN,

Facebook'ta paylaş butonu
Print
Yorum Yap
Yorumunuz
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Facebook Yorumları
Dikkat Çekenler
Yazarlar
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Alıntı Yazarlar
Anket

Sayfalar
Duyurular
Linkler
Arşiv
Günlük Gazeteler
Oku
Ziyaretçi Defteri
Hava Durumu
Hava Durumu
Yükleniyor...