ŞÜKÜR KAVUŞTUK

EY RAMAZAN! SENİ BEKLEYEN YÜREKLERE HOŞ GELDİN…

Güncel 14 Mayıs 2018 19:06
ŞÜKÜR KAVUŞTUK
-A +A

İslam âlemi için büyük değere sahip olan on bir ayın sultanı için beklenen gün geldi çattı. Rahmet, bereket ve oruç ayı Ramazan'ın huzur içinde, manevi kazançla geçmesi için bir dizi program hazırlayan Antalya İl Müftülüğü, yapılacak faaliyetler hakkında bilgilendirme toplantısı gerçekleştirdi.

Antalya İl Müftüsü Osman Artan, Ramazan ayında yapılacak programlar için basın toplantısı düzenledi. İl Müftülüğü'nde düzenlenen toplantıda konuşan Müftü Artan, Ramazan’ın toplumu bir araya getiren bir ay olduğunu belirterek, Müslümanların hasret ve heyecanla beklediği, evveli rahmet, ortası mağfiret ve sonu cehennem azabından kurtuluş olan ramazan ayının 15 Mayıs Salı günü yarın ilk teravih namazının ardından 16 Mayıs Çarşamba günü (yarın) ilk orucu tutacaklarını söyledi.
Ramazan ayının Müslümanları çok yönlü eğiten bir okul gibi olduğunu belirten Müftü Artan, “Ramazan ayı her yıl, bizlere, yeni bir can ve heyecan katmak, bizi kendimizle buluşturmak, değerlerimizi yeniden hatırlatmak, ibadet bilincimizi tazelemek, nefsimizi arındırmak, kardeşliğimizi onarmak için gelmektedir” ifadelerini kullandı.

KULLUK, RAMAZAN'LA SINIRLI OLMAMALI

Ramazan ayının sadece bir aylık kulluk planı olmadığını anlatan Müftü Artan, ibadetlerin insanın rabbi ile arasındaki özel bir ilişki olduğunu kaydetti. Artan, “İbadetler konusunda başkalarını sorgulamak ve yargılamak yerine, en temel insani ve İslamî görev olarak birbirimizin dertlerini paylaşmalı, ihtiyaçlarına yardımcı olmalıyız. Ramazanın yaşattığı güzellikleri bütün yıl boyunca devam ettirerek hayat tarzı haline getirmeliyiz. Ramazanın bereket ve güzelliğini, çocuklarımız, gençlerimiz ve hanımlarımızla hep beraber yaşamalıyız.” ifadelerini kullandı.

RAMAZAN’DA İSRAF ETMEYELİM, PAYLAŞALIM

Diyanet İşleri Başkanlığı’nın bu yılki Ramazan ayı temasının "Tüketim Ahlakı ve İsraf" olduğunu dile getiren Müftü Osman Artan, ülkemizde yıllık 214 milyar lira gıda israfı yapıldığına dikkat çekti. Artan, “İsraf konusu, çeşitli vaaz, konferans ve panellerde işlenerek, bu konudaki duyarlılığın artması sağlanacak. Maalesef bir yanda açlığın, yoksulluğun ve sefaletin pençesinde kıvranan; ekmek, su gibi en temel gıda maddelerinden mahrum milyonlarca insan hayatta kalma mücadelesi verirken, diğer yandan çılgınca bir tüketim ve israfın varlığı maalesef acı bir gerçektir." dedi.

RAMAZAN'IN IŞIĞI, CAMİLERDEN YANSIYOR

Ramazan'da ibadetlerin huzur ve huşu içinde yapılabilmesi için tüm camilerin hazır hale getirildiğini aktaran Müftü Artan, il ve ilçe müftülüklerinin il genelindeki faaliyetleri hakkında şu bilgileri verdi:
“Ramazan ayı için bütün tedbirler alınmıştır. Görevlisi olmayan cami yoktur. Bütün camilerimizde ve Kur'an kurslarımızda mukabele okunacaktır. Genel temizlik, bahçe ve çevre düzenlemesi, onarımı ve bakımı yapılacak, ibadetin huzur ve huşu içinde yapılabilmesi için her türlü tedbir alınacak. Camilerimizdeki aydınlatma ve ses sistemleri ile klimalar gözden geçirilerek eksiklikler giderildi. Görevlisi olmayan ve tek görevlisi bulunan camilerimizde görevin aksamaması için geçici görevlendirmeler yapıldı. Bütün camilerimizde teravih namazı yatsı ezanı ile birlikte normal vaktinde kılınacak, ilave süre eklenmeyecektir.”

RAMAZAN EĞLENCE DEĞİL, İBADET AYIDIR

Artan, camilerde Ramazan ayı süresince gençlere yönelik iftar ve sahur programları düzenleneceğini de kaydetti. Müftü Artan, iftar sofraları başta olmak üzere ramazan vesilesiyle yapılan etkinliklerin ve buluşmaların bir gösterişe ve eğlenceye dönüştürülmemesinin altını çizerek, “Samimi bir niyet ve mütevazı bir yaklaşımla bu ayın bereketini kazanmayı ve hayatımıza kattığı güzellikleri ahlaka dönüştürerek kalıcı hale getirmeyi ana gaye edinmeliyiz” şeklinde konuştu.

FITIR SADAKASI 19 LİRA

Din İşleri Yüksek Kurulunun 2018 yılı fıtır sadakasını 19 lira olarak belirlediğini kaydeden Artan, "Fitrede bir üst sınır yoktur. Bu konuda ideal olan herkesin kendi hayat standardına göre asgari günlük gıda harcamalarına denk düşecek bir oranı vermesi tavsiye edilir." şeklinde konuştu.

GÖNÜLLERİN ŞİFASI RAMAZAN
Artan sözlerini şöyle tamamladı:
“Aziz milletimizin Ramazan-ı şerifini tebrik ediyor, rahmet, mağfiret ve kurtuluş iklimi olan bu ayın yeryüzündeki kötülükleri alıp götürmesini, bütün müminler ve insanlık için kalıcı bereketler ve güzellikler getirmesini, hassaten işgal, acı, gözyaşı ve türlü zorluklar içinde çıkış yolu arayan İslam âlemi için kurtuluş ve huzura vesile olmasını Cenab-ı Allah’tan niyaz ediyorum.”
 
ELLER SEMADA YÜREKLER HUZURDA
On bir ayın sultanı olarak adlandırılan ve İslam alemi için en değerli ay olarak kabul edilen bu ay yine dua ve ibadetler ile geçirilecek. Vatandaşlar, 11 ayın sultanına kavuşacak olmanın heyecanını yaşarken, evlerde ve camilerde de son hazırlıklar huzur içinde yapılıyor. Her yıl dua ve ibadetler ile geçirilen bu önemli ayda eller semaya yükselecek, teravih namazlarında camiler yine dolup taşacak. Sadakalar verilecek, fakirlerin karnı doyurulacak.

Kaynak : Faruk ÇELİK, Murat ESENTEKİN

Facebook'ta paylaş butonu
Print
Yorum Yap
Yorumunuz
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Facebook Yorumları
Dikkat Çekenler
Yazarlar
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Konseyden deprem uyarısı

Konseyden deprem uyarısı

18:00 13 Aralık 2018
Kahreden intihar

Kahreden intihar

10:35 13 Aralık 2018
Alıntı Yazarlar
Anket

Sayfalar
Duyurular
Linkler
Arşiv
Günlük Gazeteler
Oku
Ziyaretçi Defteri
Hava Durumu
Hava Durumu
Yükleniyor...