Son tarih 31 Temmuz

Mükellef borçları yeniden yapılandırılıyor

Ekonomi 4 Temmuz 2018 15:48
Son tarih 31 Temmuz
-A +A

Antalya Büyükşehir Belediyesi, 7143 sayılı Vergi ve Diğer Bazı Alacakların Yeniden Yapılandırılması Kanunu kapsamında 31 Mart öncesine ait vergi, harç, su, atıksu borçları ve buna bağlı cezaları, gecikme faizleri ve gecikme zamlarını yapılandırıyor. Son başvuru tarihi 31 Temmuz 2018.

18 Mayıs 2018 tarihli ve 30425 sayılı Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe giren 7143 sayılı Vergi ve Diğer Bazı Alacakların Yeniden Yapılandırılmasına İlişkin Kanun kapsamında Antalya Büyükşehir Belediyesi de mükellef borçlarını yapılandırıyor. Vergi mükellefleri, 31 Temmuz tarihine kadar başvurularını yaparak 31 Mart 2018 öncesine ait vergi borçlarını yapılandırabilecek. İlk taksit ödemesinin 30 Eylül 2018 tarihine kadar yapılması gerekiyor.

FAİZ VE CEZALAR SİLİNİYOR
Büyükşehir Belediyesi zamanında beyan vermeyen ve gecikme zammı ödemesi gereken mükelleflere de kolaylık sağlıyor. Yapılandırma kapsamında vergi cezaları ve buna bağlı gecikme zamları silinirken, Yİ-ÜFE (Yurt İçi Üretici Fiyat Endeksi) uygulanıyor. Peşin ödeme yapılması halinde ise Yİ-ÜFE oranının da yüzde 90'ı siliniyor. İlk 2 taksit ödemesi içerisinde mükellef peşin ödeme yapmak isterse Yİ-ÜFE nin yüzde 50'si yine silinerek mükelleflere kolaylık sağlanıyor. Yapılandırmanın devam edebilmesi için ilk iki taksitin zamanında ödenmesi ve bir takvim yılı içinde 2 taksitten fazla ihlal yapılmaması gerekiyor. Büyükşehir Belediyesi'ne vergi ve harç borcu bulunan yaklaşık bin vatandaş, kanun kapsamında toplamda 5.1 milyon TL'ye ulaşan borçlarını yapılandırabilecek.

VERGİLER YAPILANDIRILACAK
Büyükşehir Belediyesi Mali Hizmetler Dairesi Başkanlığı tarafından verilen bilgiye göre, ilan ve reklam vergisi, eğlence vergisi, iş yeri açma ruhsat harcı, tatil günleri çalışma ruhsat harcı, işgal harçları, kaynak suları harcı, tellallık harcı, bina inşaat harcı, hayvan kesim, muayene ve denetleme harcı, ölçü ve tartı aletleri muayene harcı, su, atık su ve katı atık ücreti, analiz ücretleri (havuz suyu, şebeke suyu, atık su), kazı tahrip ücretleri, otobüs ve minibüs ruhsat harcı ve durak aidatı, belediye mülkünü kullanan kiracıların kira bedelleri yasa kapsamında yapılandırılabilecek. 

Kaynak : DHA

Facebook'ta paylaş butonu
Print
Yorum Yap
Yorumunuz
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Facebook Yorumları
Dikkat Çekenler
Yazarlar
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Alıntı Yazarlar
Anket

Sayfalar
Duyurular
Linkler
Arşiv
Günlük Gazeteler
Oku
Ziyaretçi Defteri
Hava Durumu
Hava Durumu
Yükleniyor...